............ "Siirtoväen lukumäärää laskettaessa otetaan huomioon kokonaan tai osittain luovutetuissa pitäjissä kirkonkirjojen tai siviilirekisterin mukaan läsnä ollut väestö. 31.12.1940 suoritetun väestölaskennan mukaan luovutetussa Karjalassa oli kirjoilla 406 800, osittain luovutetuissa Sallan ja Kuusamon kunnissa 5 430, Hangon vuokra-alueella 5 000 ja Porkkalassa 7 930 henkeä. Näiden lisäksi vuonna 1944 luovutetussa Petsamossa oli henkikirjoilla 5 140 henkeä. ".............
Täällä kun jokainen esiintyy tilastotieteen dosenttina ja jokainen hourupää nauraa pilkkuvirheille, niin tässä pienen pieni lainaus yhdeltä tyhmäntirskujalta.
Ei 31.12.1940 ollut ainuttakaan karjalaista luovutetussa Karjalassa. Niitä ei ollut myöskään Sallasa, Petsamossa tai Suomenlahden saarilla. Porkkala oli tyhjä suomalaisista.
Täällä kun jokainen esiintyy tilastotieteen dosenttina ja jokainen hourupää nauraa pilkkuvirheille, niin tässä pienen pieni lainaus yhdeltä tyhmäntirskujalta.
Ei 31.12.1940 ollut ainuttakaan karjalaista luovutetussa Karjalassa. Niitä ei ollut myöskään Sallasa, Petsamossa tai Suomenlahden saarilla. Porkkala oli tyhjä suomalaisista.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Vittu sää oot ottanut tään vain kokonaisuudesta ja jänkytät saatanan suomalainen taliaivo. Kaikki muut maailmassa sen tajuaa. Karjalaisen ei tarvi kuin vilkaista niin tietää mitä on tekstissä. Sinä molonimijä et tiedä mitään. Olet varmaan Lapualta!
Tässä kimittää pojan poika EvakkoPojalta ja on oppinut jo kaiken.
Luovutettiin vasta 1944. Vuonna 1940 Neuvostoliitolla oli Hankoniemi.
Etkö tiennyt sitä? Heidän sivistynyt ja kulttuurinen karjalanheimo on tottunut aina valehtelemaan.
Olepas sie vait.
Itse et ole yhtään sen parempi ihmisenä kuin hekään. Todista väitteesi.
Nimimerkki : ja naurajat
Maksatko jokaisesta karjalaisen nimestä 1000 euroa jonka kirjoitan tänne nähtäväksi?
Tarkoitan näillä niitä karjalaisia jotka asuivat 29.11.1939 Suomelle kuuluvilla alueilla 31.12.1940.
"Maksatko jokaisesta karjalaisen nimestä 1000 euroa jonka kirjoitan tänne nähtäväksi?"
Juhalla näkyy tekevän tiukkaa maksaa se lehmien takia häviämänsä 10.000€ vedonlyöntivelka :D
Kannattaisi pyytää äkkiä Sveitsin oikeuslaitokselta velkojen anteeksianto?
Kuka juha ?
En tunne, mutta ei muuta kuin nimiä listalle 10000 eur./kpl.
Tarkoitatko siis karjalaisia, jotka olivat Suomen kansalaisia ja jotka asuivat 31.12.1940 sillä alueella joka luovutettiin maaliskuussa 1940 Neuvostoliitolle.
Tietojemme mukaan Neuvostoliitolle luovutetulla alueella ei juurikan asunut Suomen kansalaisia ns. välirauhan aikaan.
1000 eur./nimi.
Joko aloitan nimilistan kirjoittamisen?
Pystytkö maksamaan esim. 50 nimen verran?
Enpä usko.
Voisin sitten katsoa miten kääntelet sivuja
taitaa olla karjan kantakirjat :D
Muistasikohan se vielä naapurinsa nimet? Ne, joilla oli myllyt, sahat, linnat ja ihanat kuistit pääkartanossaan.
asui valirauhan aikana entisillä tiloillaan.Sukulaiseni on kertonut,kuinka heinätöitä tehtiin ja rakennettiin poltettujen talojen tilalle uutta.Lähtö kuitenkin tuli,eikä kunnolla keritty asettua asumaan tiloilleen.Karjalaista ruokaperinnettä harjoitetaan paljon rajakunnissa.Ortodoksiuskontokin taitaa olla karjalaista perintöä.Ainakin monet muuttajat harjoittavat kyseistä uskontoa.Anoppini muistaa hyvin rajan taakse jääneen kotinsa.Aito karjalainen.
Niin tämä oli jossakin sisä-Suomessa? Sellaista oli paljon Satakunnassa ja Pohjanmaalla.
Tämä onkin uutta ettei väestöä olisi evakuoitu Talvisodan jälkeen.
Olen kuullut että Neuvostoliiton alueelle olisi jäänyt vuonna 1940 vain muutamia suomalaisia ja ne olisi kaikki raijattu sieltä jonnekin Siperiaan.
Hyvin monella Karjala "asiantuntijalla" näyttää olevan suuren-suuria aukkoja talvi ja jatkosodan sekä välirauhan historiassa.
Kyseiset henkilöt lienevät neuvostovenäläisiä, heillä oli ja on edelleenkin pimeän musta historia vuosien 1917-1990 välillä.
Paljonko niitä Suomen kansalaisia sitten jäi alueelle joka oli Neuvostoliittoa 31.12.1940?
Onko sinulla rahaa maksaa siitä että historiantietosi on yhtä tyhjää kuin Neuvostoliiton musta historia v.1917-1990?
Tällaiset perusasiat pitäisi olla jokaisen neuvostobolshevikkejä kannattavien tiedossa.
1000 euro jokaisesta nimestä - onko sinulla rahaa?
Nimilista on ... p i t k ä.
"1000 euro jokaisesta nimestä - onko sinulla rahaa?
Nimilista on ... p i t k ä. "
Muistaakseni se "ammujesi" lista on täällä jo esitetty edellisen kerjuusi aikaan.
Eikö ne soskusta maksa enää kotiseutumatkailuasi vai miksi kerjäät keskustelupalstoilla, Hytönen?
Olisi mullakin nimilista. Kemijärven selutehtaan koko työläismassa exellinä ja kaikki vanhat TVH:n autokuskit 1975-99. Paljonko karjalaismuna maksat, että saat nuuhkia niitä?
Minua kiinnostaa kuka on "Juha"?
Vaikuttaa hyvin asioista perilläolevalta ja hän lienee liikkunut Karjalassa todella paljon ennen v.1939 (kaukopartiomies tai tiedustelija ?) ja myös sotien aikana sekä senkin jälkeen.
Kukaan ei suostu keskustelemaan hänen kanssaan koska pelkää jäävänsä puutteelisten tietojensa vuoksi häviölle.
Miten on mahdollista että yhdellä henkilöllä voi olla noinkin valtavat ja oikeat tiedot esim. Laatokan-Karjalan asioista?
Miten sellaisen henkilön saisi mukaan ProKarelian toimintaan ja esiintymään esim. televisioon Karjala aiheisiin ohjelmiin?
Hänhän lienee myös ainoana suomalaisena saanut Helsingin Sanomiin Karjalan palautusaiheisen lehti-ilmoituksen?
Mistä löytyisi tämä henkilö, Jyväskylästäkö?