Missä se kannatus on?
Miten se näkyy?
3181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jonkinlainen "Kansalaisvetoomuksen" kopio. Mitä isot edellä...
Tällaiset adressit kääntyvät vängällä tarkoitustaan vastaan. Ensistäänkin niihin saadaan vain jokunen nimi. Lisäksi satunnaisten lukijoiden päämielenkiinto kohdistuu siihen, onko allekirjoittaneita henkilöitä oikeasti olemassakaan, ovatko he oikeustoimikelpoisia ja ovatko itse lähettäneet allekirjoituksensa??
Vilkaisin tämän "www.adressit.com" toimintaohjeita:
""Sähköpostiosoitteeseen lähetetään varmistusviesti sen toimivuuden tarkistamiseksi.
Älä lähetä allekirjoituksia muiden nimissä, koska toisen nimellä esiintyminen on vakava rikos. Vaikka arvelisit kyseisen henkilön haluavan allekirjoittaa adressin, niin allekirjoituksen väärentäminen ei ole oikea tapa toimia, vaan rikos. Adressit.com tekee kaikkensa syyllisen selvittämiseksi ja vastuuseen saattamiseksi.""
Oikean tuntuiset ohjeet. MUTTA ratkaiseva asia eli lähettäjän sähköpostiosoite ei ollutkaan pakollinen! Eli jos lähettäjä ei täytä tuota kohtaa, mitään varmistusta allekirjoitukselle ei tarvitse tehdä!
VALTAVAN IHANA kohde häiriköille!
"Jonkinlainen "Kansalaisvetoomuksen" kopio. Mitä isot edellä...
Tällaiset adressit kääntyvät vängällä tarkoitustaan vastaan. Ensistäänkin niihin saadaan vain jokunen nimi. Lisäksi satunnaisten lukijoiden päämielenkiinto kohdistuu siihen, onko allekirjoittaneita henkilöitä oikeasti olemassakaan, ovatko he oikeustoimikelpoisia ja ovatko itse lähettäneet allekirjoituksensa?? "
Ei nimen laittaminen adressiin ole mikään juridinen toimitus. Nimien kerääjä ei joudu vastuuseen vääristä nimistä, ellei voida osittaa, että toiminta on ollut tarkoituksellista hyötymis- tai vahingoittamistarkoituksessa.
Kansalaisvetoomus-nimisessä nettioperaatiossa kehutaan olevan yli 130 000 nimeä. Aika paljon. Silti homma ei ole vaikuttanut millin vertaa mihinkään.
Alkuun Kansalaisvetoomuksen nimilistaa saattoi selata netissä. Mutta nykyisellään tämä ei ole mahdollista. Moneenkohan kertaan listalla on "Tarja Halonen, Helsinki?" Ei siis voi tarkistaa, onko oma nimi laitettu sinne pilailumielessä. Ainakaan sovelluksen nettisivulla ei myöskään ole ohjetta siitä, kuinka tulisi menetellä, jos haluaa poistaa nimensä listalta.
ei se toteudu ilman Venäjää. Putinin ja kumppaneiden valtaantulon myötä tämä asia näyttää hautautuvan entistä syvemmälle historiaan. Gorbatsov ja Jeltsin olisivat voineet palautuksiin suostua, mutta suomettunut Suomi ei uskaltanut pitää puoliaan.
Nyt esim Viipuri voisi olla kunnossa ja Karjalan luonto puhtaampi, jos alueet esim -92 olisi liitetty Suomeen. En rehellisyyden nimissä usko alueen koskaan palautuvan Suomelle (ydinsota tuhoaa maailman ennen sitä joskus seuraavan 200 vuoden aikana), mutta veikkaan suomalaisten halukkaiden ostavan sieltä kämpän tai tilan rajan madalluttua ja ajan ollessa sille kypsä.