voinko vähentää matkavähennuset n.2500EUR/v.
kun minulla on vapaa autoetu?
Asun Hyvinkäällä.
Kiitos vastauksista
vapaa autoetu ja matkavähennykset?
2
2088
Vastaukset
- jasse.p
mulla tulee työmatka kilometrejä vuodessa n.17tkm.
mites tarkka verottaja on siitä 18tkm?
pitääkö tehdä joku selvitys?
välillä menen asiakaskäynneille kotoa.
ja välillä teen töitä kotona.
eli voinko silti vähentää matkakulut noraalisti?- vähennykset
vapaalla autoedulla.Halvimman mukaan joko kilometrien mukaan autolla ta julkisilla jos mahdollista.Itse jouduin selvittämään viime vuonna verottajalle paljonko yleensä ajan omia km. kun työmatkaakin kertyi lähes 18,000 km.Olin nimittäin kolme vuotta saannut verottajalta auolla ajaamisella työmatkavähennykset.
Siinä oli vähän vaikea selitellä että auto olisi seissyt pihalla iltaisin ja viikonloppuisin. Todellisuudessahan omaa ajoa oli kertynyt enemmän.Tapaus meni harkintavero lautakunnalle ja jouduin keväällä maksamaan 1200 eur lisäveroja omasta ajosta. ai niin,minäkin selvitin että usein tein asiakaskäyntejä (työajoa)kodin ja konttorin välillä.No nämä työajothan vähennettiin suoraan työmatkavännyksistäni ja jouduin silti maksamaan kahden vuoden liiat työmatkavähennykset takaisin.
Tästä opin että vapaa autoetu ei todellakaan ole vapaa vaan erittäin rajallinen ja kallis etu.Viiden työsuhdeauton jälkeen luovuin keväällä autoedusta ja ajan nykyään omalla autolla ja saan km-korvauksia työajosta.Palkkakin nousi verotusarvon verran eikä tarvitse verottajalle selvitellä.
Mikäli haluat silti autoedun ja haluat saada työmatkavähennykset auton käytöstä niin vapaa aikana saat enää ajaa sen 1000km.
Tietenkin nostattamalla verotusarvon todellisten vapaa ajan kilometrien mukaan vältyt jälkiveroista. Ne 18,000 kilometriä ylittävät ajot ovat todella kalliit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614348KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1433087Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472398Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462323- 971961
- 241883
- 281596
- 221574
- 1491402
- 341233