http://www.tiedonantaja.fi/etusivu.php
Kesäkuun alussa pidetty Suomen kommunistisen puolueen edustajakokous valitsi puolueen varapuheenjohtajaksi vantaalaisen Lena Huldénin. Valinnan jälkeen usea kokousvieras kuiskutteli ja kyseli, kuka tämä Huldén oikein on. Monelle Uudenmaan piirin ulkopuoliselle hän ei ollut ennestään tuttu persoona.
Tiedonhankinta on toimittajan työtä. Internetin tietosanakirja Wikipediasta löytyy kuin löytyykin lisää tietoa Huldénista. Wikipedian mukaan kyseessä on ”vantaalainen filosofian tohtori, tutkija ja poliitikko, joka valittiin SKP:n edustajakokouksessa 2007 puolueen varapuheenjohtajaksi.”
Artikkelin perään on lisätty verkkotietosanakirjan toimittajan kommentti, jonka mukaan Lena Huldénia käsittelevä yhden rivin artikkeli on tynkä.
Olen samaa mieltä.
SKP:n varapuheenjohtaja ansaitsee ehdottomasti enemmän huomiota.
Erilaisuuden arvostaminen on SKP:n vahvuus
3
196
Vastaukset 3
- Kertoi
"Punaisia Saksaan kaivosorjiksi
Vaikka Lena kertoo olleensa aina kiinnostunut politiikasta, aktiivinen hänestä tuli oikeastaan vasta kun hän tapasi aviomiehensä Larry Huldénin.
— Larry tuli kommunistisesta suvusta. Itse asiassa hän on kolmannen polven kommunisti ja ensimmäinen, joka ei ole vakaumuksensa vuoksi joutunut vankilaan, huomauttaa Huldén.
Larry Huldénin isoisä virui luokkasodan jälkeen vangittuna Tammisaaressa. Suomen valkoinen hallitus yritti myydä hänet ja joukon muita punaisia Saksan kaivoksiin orjatyövoimaksi. Vankijoukko odotti jo Hangossa siirtoa pakkotyöhön, mutta Ruotsin ja Iso-Britannian hallitusten väliintulo esti lopulta ihmisoikeusloukkauksen toteutumisen.
Politiikassa Lena Huldénia ei erityisemmin vetänyt puoleensa mikään tietty teema.
— Huldénin suvun perinteeseen kuului, että ollaan aktiivisia ja otetaan osaa politiikkaan.
Alusta asti oli myös selvää, että puolue, jossa toimitaan, on SKP."
Mutta neukkulassa orjatyö onnistui yli odotusten. Siellä ne Suomen puna-armeijan rippeet tuhoutuivat vankileirien saaristossa.
Kas kun Tiedonantaja näistä kerro mitään.- että,,,
Suomen kommunistit hyväksyivät stalinin teot,yhdenkäden sormilla voi laskea määrän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831029
- 73872
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut102596- 43585
- 46567
- 30542
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4526Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164523Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136518Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61515