Moro kaikille autoalan "asiantuntijoille", minulla on muutamia yksinkertaisia kysymyksiä koskien uuden Ford Mondeon (Titanium STW 2,0 TDCI aut.) toimitusajan lykkäämisestä. Tilaus- ja kauppasopimuksessa joka allekirjoitin heinäkuun -07 lopussa, sanotaan että auton arvioitu toimitusaika on lokakuu 2007 (eli n. 3 kk). Nyt toimitus on lykkääntynyt koko ajan eikä valmistuspäivä ole vieläkään tiedossa. Automyyjän hyvä arvio oli että tuskin auto valmistetaan tämän vuoden puolella eikä näin ollen ole maassa ennen helmikuuta 2008 jos silloinkaan (Asian hyvä puoli on tietysti että sain hyödynnettyä autoveromuutoksen hinnanalennuksen, mikä toki ei sinänsä liity asiaan).
Olen kuitenkin ymmärtänyt että maahantuojalla on vastuu näistä viivästyksistä (vaikkakin syy olisikin autotehtaalla) ja että jonkunlainen vahingonkorvaus/hyvitys voisi autofirmalta pyytää, näin myös sopimuksessa lukee. Kysyn nyt niiltä joilla on kokemusta näistä kysymyksistä joko työnsä puolesta taikka muuten.
1) Mitä olisi kohtuullinen ja realistinen hyvitys mitä voisi pyytää automyyjältä/firmalta jos auton toimitus viivästyy 3 kuukaudesta 6-7 kuukauteen(auton hinta n. 44000 euroa ja väliraha n. 24.000 euroa)
2. Onko kohtuullista vaatia vaihtoauton (Ford Mondeo STW 2,0 TDCI aut.-04)80 000 huollon talon piikkiin koska olin suunnitellut vaihton tapahtuvan aikaisemmin (kun mittarissa olisi ollut n. 75-76 tkm)
3. Onko kohtuullista vaatia vaihtoauton takuuajan pidennyksen (umpeutuu 4v / 80tkm) aina siihen saakka kunnes uusi auto on pihalla? Olinhan suunnitellut että takuu on voimassa ns. loppuun saakka!
Tässä oli turhaan runsaasti tekstiä mutta vastaa mielellään mikäli on asiasta ajatuksia.
Olen kuitenkin ymmärtänyt että maahantuojalla on vastuu näistä viivästyksistä (vaikkakin syy olisikin autotehtaalla) ja että jonkunlainen vahingonkorvaus/hyvitys voisi autofirmalta pyytää, näin myös sopimuksessa lukee. Kysyn nyt niiltä joilla on kokemusta näistä kysymyksistä joko työnsä puolesta taikka muuten.
1) Mitä olisi kohtuullinen ja realistinen hyvitys mitä voisi pyytää automyyjältä/firmalta jos auton toimitus viivästyy 3 kuukaudesta 6-7 kuukauteen(auton hinta n. 44000 euroa ja väliraha n. 24.000 euroa)
2. Onko kohtuullista vaatia vaihtoauton (Ford Mondeo STW 2,0 TDCI aut.-04)80 000 huollon talon piikkiin koska olin suunnitellut vaihton tapahtuvan aikaisemmin (kun mittarissa olisi ollut n. 75-76 tkm)
3. Onko kohtuullista vaatia vaihtoauton takuuajan pidennyksen (umpeutuu 4v / 80tkm) aina siihen saakka kunnes uusi auto on pihalla? Olinhan suunnitellut että takuu on voimassa ns. loppuun saakka!
Tässä oli turhaan runsaasti tekstiä mutta vastaa mielellään mikäli on asiasta ajatuksia.
Vastaukset 46
Vanhimmat
sopparissa sitten lukee viivästymisestä ja sen korvaamisesta tai koko kaupan perumisesta? Sen mukaan mennään.
1. Ajatellen näitä autoverotuksen kuvioita, väliraha ratkaisee.
2. Tuskin onistuu,aja huoltamatta vaihtoon saakka.
3. Eipä tämäkään.... Takuu on autokohtainen, riippumatta siitä milloin olet suunnitellut vaihtaa uuteen. Tieysti jos olet tehnyt paperin jossa myyjä sitoutuu jatkamaan vanhan takuuta uuden saapumiseen saakka.
onko kauppakirjaan merkitty luovutusajankohta? jos viivästyy siitä nykyään viikon voit purkaa kaupan, kauppakirjan mukana saamien ehtojen perusteella.(ennen aika oli 1 kuukausi). 2 ja 3 kohta vastaus on yksiselitteinen EI.
Vastauksia kysymyksiisi löytynee allekirjoittamastasi kauppasopimuksesta...
Tietenkin kaikista noista voit ja kannattaakin neuvotella, mutta onnistuminen lienee vähintäänkin epävarmaa.
Ilmeisestikin kauppasopimuksessa on kohta, että välirahan suuruus määritellään tarkasti luovutusajankohtana sen hetkisen kunnon mukaan(?), ja siksi esim. huoltamattomuus kohdistunee omaan nilkkaan, ja siksi sen neuvotteleminen osaksi kauppaa on kohtuullista kun uuden auton luovutus viivästyy.
Jos taas kauppa on jo sovittu kaikilta osin, siis välirahaa tarkoitan, ei ole sinun intressissäsi huolehtia auton huollosta.
Kuten ei myöskään ylimääräisestä korvauksesta, sen olet jo saanut kun voit ajaa kilometrejä lisää vanhalla autollasi.
Mutta; kaikkea kannattaa yrittää!
PAREMPI auto itsellesi! tämä viivästyminen saattaa olla sinun pelastus tulevilta ford murheilta!
Siinäpä tuo tulikin sanottua. Varmaan se mondeo on ruostekorjauksessa ja sen takia toimitus viivästyy.
Mielestäni et voi vedota kustannuksiin, koska tienaat tuhansia euroja siinä, että autosi on rekisteröity 2008 eikä 2007. Riippuu tietysti siitä, milloin tulet uuden auton myymään. Eri asia on, jos autoliike haluaa hyvittää mielipahaasi jollain tavoin.
enkä tarkoittanut pelkästään autoveron alennusta vaan auton vaihtoarvoa. Hyödyt yhteensä noin kymppitonnin.
on jo siinä varsin kohtuullista että kauppa onnenkantamoisena siirtyy 2008 vuodelle.
Jos olisit ottanut tänä vuonna käyttöön olisi ostamasi auto halventunut TODELLA TUNTUVASTI, jo pelkästään sen takia että uusien hinnat tulevat putoamaan. Kuka silloin haluaa ostaa 07 mallista autoa uuden hinnalla?
Toiseksi, ajat liikkeen hinnoittelemalla autolla ja sinulla on kiinteä kauppa sovittuna joten mistä kiikastaa?
Minun mielestäni on pelkästään sinun etu mitä pidemmälle se uuden toimitus siirtyy, vain liike tässä häviää et sinä!
Toki myyjä voi perua koko kaupan vetoamalla Force majoure-pykälään.
(p.s. käy nyt kysymässä kilpaileva tarjous samanlaiseen autoon kilpailevalta ford-liikkeeltä, katso mitä nyt maksaisi sama auto sinulle)
Vaikka monet eurojen etuja siirrolla mainostaakin, niin itse kyllä ymmärrän mitä on odottaa uutta autoa. Ei se paljoa lohduta kun olet 3kk odottanut, että saat tietää joutavasi odottamaan uudet 3kk. Kyllä itse ainakin menisin tiukasti tivaamaan hinnan alennusta tai uhkaisin kaupan purulla. Toki olisin käynyt samalla hakemassa kilpailevan tarjouksen, tiedä vaikka siellä olisi "omilla" varusteilla auto maassa tai jo tulossa tehtaalta...
Joku jo sanoikin, että 1 viikko on kohtuullinen myöhästyminen ja yli siitä ei ole. Mielestäni tosin tuo viikon aika on aika kohtuuton jos ajatellaan tehdastilaus 3-4kk aikaa. Myyjä kun ei viikossa voi mitään. Parissa kolmessa viikossa ehkä. Kuitenkin laki on laki. Eli eikun tiukkana kauppaan vaatimaan.
Kerro miten kävi jos käyt vaatimassa/neuvottelemassa.
aina eritellä riittävä myöhästymis-sakko tilaushetkellä esim. täysiltä viikoilta, joten eihän mitään hätää ole, korvauksia tulee ja vaihtoauton arvo ei muutu.
Terve taas kaikki asiantuntijat, mielestäni ette ole oivaltaneet asian ydinkysymys. Eihän kyseessä ole todellinen vahingonkorvaus vaan pikemminkin periaatekysymys. Eihän myyjällä voi olla tietoa mikälainen "vahinko" sopimusrikkomuksesta ostajalle on aiheutunut. Sopimus on rikottu ja näkisin että ostajalla on oikeus hyvitykseen. Asian mainitsemanne positiiviset seikat eivät oikeastaan muuta sopimusrikkomuksen mihinkään suuntaan. Ne ovat vain sattumia sattuneista syistä jotka loksahtavat ostajan hyväksi. Mitä tulee vaihtoauton 80 tkm huollon hoitaminen (siis firman piikkiin) ja takuuajan pidennykseen olen sitä mieltä että ne ovat itsestäänselvyyksiä. Nehän liittyvät suoranaisesti sopimuksessa mainitun luovutusajankohdan lykkäykseen. Eihän takuuajan pidennys ole mikään ihmeasia. Tuleehan vaihtoautosta nk. Henry-Auto silloin kun vihdoin myydään uloskin. Elikä sille annetaan 12 kk taikka 20 000 km takuuaikaa.
Lisää tietoa kaipaisin eikä niinkään autoeksperttien merkkivaihtoehdotuksia taikka "ruostesatuja"
Fiksu myyjä antaisi sinulle normaalitilanteessa ehkä talvirengassetin ilmaiseksi tai pari ensimmäistä huoltoa mutta nyt voi olla aika vaikeaa. Myyjän mielestä sinä kuitenkin hyödyt jopa rahallisesti tästä myöhästyksestä heti (väliraha pienenee) sekä myöhemmin (auto -07:n sijaan -08 ja jälleenmyyntiarvo parempi sitten joskus).
Minä vaatisin sinuna edllä mainitusta huolimatta hyvitystä myöhästymisestä esim. rengassarja/pari huoltoa enkä missään nimessä huoltaisi vaihtoautoa omaan piikkiini, vaikka menisi kuinka paljon ylikilometreille.
Kyllä väliraha pieneni n. 1400 eurolla (Businessmalleissa veroalennus nimittäin ei ollut niin huomattava)mutta eihän tämä alennus ymmärtääkseni ole myyjältä pois koska veron osuus ei ole jäänyt autokauppaan vaan on mennyt syvään kirstuun.
Kerro koska autofirmat eivät omansa olisi saanut, tavalla taikka toisella.
"Eihän myyjällä voi olla tietoa mikälainen "vahinko" sopimusrikkomuksesta ostajalle on aiheutunut. Sopimus on rikottu ja näkisin että ostajalla on oikeus hyvitykseen."
Ei myyjällä olekaan tietoa, vahingon suuruus pitää ostajan osoittaa. Sopimusrikkomus ei automaattisesti oikeuta korvaukseen, ellei sopimuksessa muuta ole sanottu.
Sama on jos autoosi tai kotiisi murtaudutaan, rikoksen tekijältä tai vakuutusyhtiöltä voidaan saada korvauksena ainoastaan toteen näytetyt korvaukset. Autoliikkeeltä tuskin saa korvauksia kivusta tai särystä.
Ei nyt sentään näin voi olla, että mahdollisia korvausvaatimuksia pitäisi voida toteen näytä esimerkiksi kuiteilla taikka jollain ihmeellisellä muulla todistettavissa olevalla tavalla.
Ostajana näkisin että sopimusrikkomus itsessään on paras tosite. Tietysti vaatimuksista neuvotellaan ja yhdessä sovitaan eihän mahdollisesta hyvityksestä voida sanella.
Vertaus murtovarkauksiin ei tähän oikein istu. Eihän murtovarkauden estämiseski mitään sopimuksia olla tehty.
Lisää juttuja vaan kehiin, olisi hyvä saada jonkun automyyjän (entinen taikka nykyinen) näkemyskin esille. Ovatko mahdollisia korvauksia autofirmalta aina pois vai saako firma omansa takaisin maahantuojalta (aika oleellinen kysymys korvausvaatimuksen mitoituksessa)Joutuuko myyjä kusiseen tilanteeseen jos vaaditaan korvausta? Ei luulisi koska syyt viivästykseen on puhtaasti autotehtaan (tässä tapauksessa ymmärtääkseni ei pysti toimittamaan riittävästi automaattidieseleitä)..näin..
Jos haluat sopimusrikkomuksesta korvauksia niin a) korvausperuste on kirjattu sopimukseen, b) pystyt osoittamaan sinulle aiheutuneen taloudellisen vahingon.
Jos nuo eivät onnistu, niin sopimuksen voi purkaa ilman kovauksia puoleen tai toiseen. Amerikassa asiat voivat ehkä sitten olla toisin....
Korvausperusteesta ei sopimuksessa muuta sanota kuin että ...Milloin ajoneuvon luovuttaminen viivästyy myyjän syystä jne....Kuluttajakaupassa ostaja saa vaatia myös vahingonkorvausta.
Millä mittarilla korvausta voi vaatia jää silti kertomatta?
Miten niin osoittaa aiheutuneen taloudellisen vahingon... Eihän tässä kuitteja synny, paitsi tietysti rahallinen menetys voisi tulla eteen mikäli hoidan vaihtoauton tulevan 80 tkm huollon jonka viivästyksen takia tulee ajankohtaiseski. Vielä pahempi olisi mikäli vaihtoauton takuuajan umpeuduttua (80 tkm jälkeen)tapahtuisi jotakin isompaa remonttitarvetta.
Mitä tulee uuden auton viivästykseen olen kyllä sitä mieltä että jonkunlainen hyvitys olisi kohdallaan vaikka Suomessa asutaankin.
"Eihän tässä kuitteja synny, paitsi tietysti rahallinen menetys voisi tulla eteen mikäli hoidan vaihtoauton tulevan 80 tkm huollon jonka viivästyksen takia tulee ajankohtaiseski. Vielä pahempi olisi mikäli vaihtoauton takuuajan umpeuduttua (80 tkm jälkeen)tapahtuisi jotakin isompaa remonttitarvetta."
Siinä se. Vaihtoehtona sitten sopparin purkaminen.
OTA HUOMIOON SEURAAVA:
Myyjäliikkeen EI OLISI tarvinnut muuttaa ennen 2.11.2007 tehdyn tilauksen ehtoja. Eli myyjäliike on hyvää hyvyyttään kajonnut jo tehtyyn sopimukseen ja alentanut välirahaa kohdallasi. Vaikka tilaus siirtyisi vuodelle 2008.
Kerroppa muuten onko uudelleen tehtyyn (väliraha alennettu) tilaussopimukseen myyjä laittanut nimeään tai päivännyt sitä?
Oletteko yleensä tehnyt uutta tilaussopimusta?
Hyvää hyvyyttään vai, ei nyt sentään. Kauppasopimuksessa Hinnanmuutokset otsikon alla selvästi sanota ..uuden ajoneuvon kauppahinta nousee tai laskee sopimukseen merkitystä hinnasta, jos suomalainen tai ulkomainen viranomainen tekee tilauksen jälkeen tilatun ajoneuvon hintaan vaikuttavia veroja, tulleja jne. ja vielä ...Hinnanmuutoksen määrä on uuden ja vanhan ohjehinnan euromääräinen ero ...Sopimuksessa mainitun vaihtoajoneuvon hinta muuttuu uuden ajoneuvon hinnanmuutosta vastaavassa suhteessa.
Uuteen tilaussopimukseen myyjä on tietysti laittanut nimensä, en muuta olisi hyväksynytkään. Lisäksi uudessa sopimuksessa arvioidun toimitusajan on vielä se sama lokakuu 2007. Tässä tulivatkin ne faktat.
onko nimi siis paperissa.. entäpä onko päivättykin? Vaikka koko verosotku ei ole edes lainvoimainen!!?
lue samalla kohta 3. ja siitä viimeinen kappale.
Ylivoimainen este toteutuu tässä tapauksessa (autoa ei ole edes tehty)
Kyllä nimi on paperilla vanhalla päivämäärällä ja alennetulla välirahalla. Tilanne ei mielestäni voi katsoa force majeureksi.
Tähänkö loppui kommentit tästä aiheesta.
Halloo... onko siellä vielä joku jolla on omaa kokemusta taikka muuten tietoa ostajan oikeuksista. Anna palaa.. Katsotaan tuonnempana sitten kuka oli oikeassa.
enää kuunnella, vaihda jo levyä!
kerro kuinka kävi niin nyökytellään sitten porukalla.
Arvasin että olet "kuunnellut" juttuni vaikkakin olen koko ajan vaan kirjoittanut. Taidat ihan tahtomatta nyökytellä muutenkin. Jatka vaan entiseen tapaan ja hyvää joulua "tonttu"
Ensinnäkin kannattaa katsoa, mitä Autokaupan yleisissä tilaus- ja kauppasopimusehdoissa sanotaan myyjän viivästyksestä:
Milloin ajoneuvon luovuttaminen viivästyy myyjän syystä, ostaja saa purkaa kaupan, ellei ajoneuvoa luovuteta osapuolten sopiman lisäajan kuluessa. Kuluttajakaupassa ostaja saa purkaa kaupan muun kuin 8. kohdassa tarkoitetun erikoistilauksen osalta kuitenkin heti, jos myyjän viivästyksellä on ostajalle olennainen merkitys. Kuluttajakaupassa ostaja saa vaatia myös vahingonkorvausta.
Pari pointtia tähän:
- Oletteko ehtineet sopia lisäajasta (helmikuulle 2008)? Myyjä voi tulkita sinun jo hyväksyneen auton toimituksen siirtymisen helmikuulle ja siten hyväksyneen lisäajan, ellet ole ilmaissut selvästi, että et hyväksy auton toimituksen siirtämistä.
- Mikäli olet hyväksynyt lisäajan (ks. edellä), et voi purkaa kauppaa jos luovutus kuitenkin tapahtuu lisäajan kuluessa. Mutta tällöinkin säilytät oikeuden vahingonkorvaukseen.
- Mikäli et ole hyväksynyt myyjän ehdottamaa lisäaikaa, sinun on sovittava jonkinlaisesta kohtuullisesta lisäajasta, ennen kuin purkuoikeus kauppaan syntyy. Et voi noin vain purkaa kauppaa ellei myyjän viivästyksellä ole sinulle olennaista merkitystä. Olennainen merkitys voisi olla esim. se, että olisit jo joutunut luopumaan nykyisestä autostasi ja joutuisit elämään kokonaan ilman autoa useita viikkoja.
Force majeure -ehtoon myyjä ei pysty tämänkaltaisessa tapauksessa vetoamaan - ellei sitten autotehtalla ole käynnissä esim. lakko tai luonnonkatastrofi ole tuhonnut koko tehdasta.
VAHINGONKORVAUS
Suomessa vahingonkorvausta voi saada vahingonkorvauslakiin (tai muuhun lakiin) tai sopimukseen perustuen. Koska ette ole sopineet vahingonkorvauksen perusteista sopimuksessanne, voit saada vahingonkorvausta vain sitä koskevan lainsäädännön perusteella.
Vahingonkorvauslain mukaan vahingonkorvaus käsittää hyvityksen henkilö- ja esinevahingosta sekä tietyin edellytyksin korvauksen kärsimyksestä. Mikään näistä perusteista ei tapauksessasi näyttäisi tulevan kyseeseen. Henkiseksi kärsimykseksi ei voida katsoa sitä, ettet pääse aiemmin ajamaan uudella autolla.
Näitä kannanottoja kaipaisinkin, joten kiitoksia lainoppineelle.
En ole myyjän kanssa mistään lisäajasta sopinut olemme vaan yhdessä ihmetelleet koska tehtaassa auto mahtaa mennä valmistukseen. Eihän myyjäkään pysty valmistusjankohtaan vaikuttamaan. Tästä syystä on aivan turhaa olla hyväksymättä viivästyksen. Lisäksi tämähän on se auto jonka haluan elikä turhaa olisi purkaa kaupan.
Kulku on että ensin tehtaalta ilmoitetaan valmistusajankohta (viikkoja ennen)jonka jälkeen kestää vielä 2-3 viikko ennen kun auto on pihala.
Nämä seikat eivät kuitenkaan poista oikuteni saada korvausta/hyvitystä. Vaikkakin myyjä ei pysty toimitukseen vaikuttamaan hän on vastuussa sopimuksessa minitun toimitusajan paikkaansapitävyyttä, eikö näin?
Kysyit: "Nämä seikat eivät kuitenkaan poista oikuteni saada korvausta/hyvitystä. Vaikkakin myyjä ei pysty toimitukseen vaikuttamaan hän on vastuussa sopimuksessa minitun toimitusajan paikkaansapitävyyttä, eikö näin?"
Myyjä on toki vastuussa lupaamastaan toimitusajasta, mutta kyse on nyt siitä (koska et halua lähtee kaupan purkamisen tielle), millä perustein voit saada vahingonkorvausta, kun myyjä ei lupaamassaan voi pysyä. "Mielipaha" tai "periaate" ei ole missään tapauksessa riittävä syy. Sinulle täytyy oikeasti aiheutua myyjän viivästyksestä taloudellista vahinkoa, jotta voisit saada vahingonkorvausta. Yleensä puhutaan ansionmenetyksistä ja korvaavan kulkuneuvon järjestämisestä aiheutuneista kuluista (esim. vuokra-auto). Mutta tapauksessasi voisi tulla kyseeseen myös määräaikaishuollon korvaaminen, jonka joudut teettämään nykyiselle autollesi. En suosittele jättämään huoltoa tekemättä, vaan perimään kustannukset myyjältä. Tapauksessasi tämä on oikeastaan ainoa kustannus, jonka voisit vahingonkorvauksen muodossa myyjältä hyvityksenä saada.
Olet ehkä oikeassa mutta yrittänyttä ei lyödä. Määräaikaishuollon lisäksi katsoisin kyllä että pidennetyn takuuajan olisi saatava (umpeutuu 80 tkm kohdalla)koska pahimmassa tapauksessa siitä vasta voisi syntyä rahanmenetystä. Katsotaan ja palataan tuonempana.
Tuohon takuun jatkamiseen voisi todeta, että jos autosi hajoaa takuun päätyttyä, voisit olla oikeutettu saamaan korjauskulut myyjältä vahingonkorvauksen muodossa. Missään tapauksessa et voi saada etukäteen mitään "varmuuden vuoksi" -tyyppistä vahingonkorvausta siltä varalta, että jos autoosi tulee vika takuun umpeuduttua.
En tiedä minkä alan juristi olet mutta tekstisi ei ole kyllä ihan sopimusehtojen mukaisesti luettavissa. Sana juristi on yhtä pätevä kuin turisti.
"tekstisi ei ole kyllä ihan sopimusehtojen mukaisesti luettavissa"
Mitähän mahdat tarkoittaa tällä? Olisi kiva tietää, jotta pystyisin vastaamaan.
Eipä tietysti korvausta etukäteen vaan pidennetyn takuuajan mikäli ongelmia syntyy myöhemmin
olisit pystynyt vastamaan tähänkin. Testailin kykyjäsi, ei tullut kovin hyvä arvosana.
osallistumatta kun et pysty tuomaan mitään substanssia aiheeseen. Kuka tahansa pystyy halutessaan olla "testaaja"
LOPETA TOI KAUPAN PARKUMINEN. Kun nimen vedät lappuun olet sopimuksen tehnyt. Sopimuksen tarkemmat ehdot on tehty just sinunlaisen idioottien ja epärehellisten kauppiaitten takia.
Haluatko oikeasti purkaa kaupan vai saada hyvitystä?
Jos saat purettua kaupan, et saa enää läheskään yhtä hyvää sopimusta mikä sinulla on nyt taskussa.
Jos haluat hyvitystä, hae sitä. Määrittele mitä haluat ja VAADI se.
Et taida asiasta tietää juuri mitään, koska jos tiedät pystyit hyvin ainakin mua petkuttamaan. Paneudu asiaan ja taikka yritä saada lääkityksesi kohdalleen.
Tässä vaiheessa voin kertoa seuraavaa Mondeoni viivästyksen hyvityksestä. Kiitos myös sille fiksulle ja pelisilmää omaavalle automyyjälle jonka kanssa olen asioinut.
-Vaihtoautoni tuleva 80 tkm määräaikaishuolto hoidetaan talon piikkiin.
-Takuuaika pidennetään sillä lailla, että mikäli varsinaisen takuuajan umpeuduttua ilmenee vika joka olisi kuulunut tehdastakuun piiriin, sitä hoidetaan talon piikkiin kuntoon. (kädenpuristussopimus johon luotan)Tämä sopimus on melkein tärkein saavutus koko asiassa.
Lisäksi myyjä lupasi vakavasti viedä päätettäväksi ylemmälle tasolle elikä myyntipäällikölle (luulisin) mikäli voisivat myöntää (ostaa)pidennetty takuuaika ( 2 v ja/tai 80 tkm)uudelle autolle (noin 700 euron arvoinen juttu). Jos en saa korvauksetta luulisin saavani ainakin huomattavan alennuksen.
Tuntuu siis vähintään hyvältä kun kaiken päällä sopimus muutenkin oli hyvä. Väliraha aleni verouudistuksen myötä ja pysyy vaikkakin toimitus venyy ainakin helmikuulle 08.
Diesel mondeot ovat osoittautuneet erittäin kalliiksi korjata, jo pienellä ajomäärällä autoihin on uusittu koko polttoainejärjestelmä. Hintaa tälle korjaukselle tulee 4500 euroa.
(metallihiukkasia irtoaa tankista/pa-putkista jotka rikkovat suuttimet/pumpun)
kyseenalaistan koko ford takuu järjestelmän.
Yksi syy miksi autoille ei myönnetä kuin se 2 vuoden takuu.
lisätakuu on aikoinaan hinnoteltu normaalissa kestävissä autoissa 500euron arvoiseksi, fordissa sellaista ei edes normaalisti myönnetä, em. syistä
Niin vi...u asiakas ja käyt ruikuttamassa liikkeessä harva se päivä, etteivät viitsineet enää kuunnella. Toinen vaihtoehtohan olisi ollut toimittaa hoitoon mutta kulut olisivat olleet isommat. Ennen vanhaan vietiin saunan taa ja lopetettiin..
Kyllähän toki Fordille lisätakuu myönnetä 2 vuoden tehdastakuun lisäksi aina 4 vuoteen ja/tai 160tkm saakka. Itse pidensin Mondeoni takuuajan 4 v/80tkm saakka (silloin maksoi 680 euroa)Mielestäni kohtuuhintainen vakuutus yllätyksiä vastaan (ja niitä voi tulla autoon kun autoon).
Jos ruikuttamisella saisi tahtonsa läpi autokaupassa niin varmaan roikkuisin iilimatona myyjän niskassa. Mitä tulee hoitoon toimittamisesta niin autokaupat eivät kustanna näitä vaikka olisivat edullisempiakin vaihtoehtoja, vielä isoilla että varmasti ymmärrät AUTOKAUPAT EIVÄT KUSTANNA HOITOON TOIMITTAMISIA. Toivottavasti saat lääkityksesi kuntoon ennen joulua.
Miksi käytät termiä "takuu" ?
Jos varsinaisen tehdastakuun (maksuton) lisäksi sinulle tarjotaan korvausta vastaan takuuntyylistä etua, sitä ei voi eikä saa sanoa takuuksi, koska se maksaa. Takuu on aina ilmainen.
Puhutaan mieluimmin turvasta, jatkoturvasta.
Tästäkin virheellisestä termin käytöstä on päätös olemassa.
Ford kyllä maksatti sinulla aika paljon.
Esimerkkinä mm. Mitsubishi-autoihin on saanut ja saa edelleen 2v/50tkm jatkoturvan joka maksaa 500e.
kokonaisturva näissä autoissa kasvaa siten 5v/150tkm.
Puhumattakaan Korealaisesta Hyundaista joka myöntää 5vuoden takuun ilman kilometrirajaa..kuin manulle illallisen.
Kuvaa vain autovalmistajien luottamusta tuotteisiinsa ;)
Varmasti olet oikeassa, en ole kyllä analysoinut takuu sanan tarkka merkitys. Oletan kuitenkin, että suurin osa lukijoista ovat asiani ymmärtänyt. Ford its puhuu käyttöturvasta.
Käyttöturvahinnoittelut eri autojen välillä eivät varmasti ole niin yksikertaisia. Oletan että todellinen "hinnoittelu" saadaan vasta kun lasketaan yhteen mm.huoltovälit,-kustannukset. Jokaisen automerkin takuu-policy on varmasti tarkkaan mietitty. Varma on ainakin ettei keneltäkään mitään ilmaista takuuta/käyttöturvaa saada.