Pohjoinapa sulaa kokonaan

Kun Al Corelle nyt onnettiin Nobel tuli siitä melkein heti varoittava esimerkki kuinka kuumaksi ilmasta saattaa mennä siellä amerikan mantereella,huh hellettä.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200712126971995_ul.shtml

Suomalaistutkijoiden arvioita
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1464975
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jenkeissä on säätila täysin sekaisin ja se on mielestäsi todiste siitä ettei ilmaston suhteen ole ongelmia?

Äänestä
  • puolivälissä lämpöasteita,ihmiset tuudittautuvat ettei mitään hätää ja lennellään ympäri maapalloa.

    Äänestä

  • Ilmat ovat siellä vaihdelleet aina ja tulee vaihtumaan,kuten myös täällä meillä on ollut lämpöisiä kausia ja kylmiä kausia,vaikka ihmiset ovat asuneet majoissa,eikä ole ollut ainuttakaan tehtaan piippua,autoa eikä voimalaitosta tupruttamassa.

    Tulvia,jäämyrskyjä on amerikan manterelle ollut aina ja sen takia intiaanit eivät asuneetkaan rannikoilla,eikä alavilla mailla koska he tiesivät ilmaston äkkinäisistä vaihteluista perinnetietouden ja omien kokemuksiensa takia.

    Äänestä

Muistan tieteenkuvalehteen 80-luvulla laitettuja tutkijoiden arvioita ilmaston lämpenemisestä ja olen kyllä todennut, kuinka vähätteleviä ne ovat olleet. Voimme nykyään jo kysyä, miksi asioita vähätellään?

Sama linja jatkuu. Merien pinnat tulevat nousemaan ja myös merivirtausten suunnat. Pohjoinen jääalue kutistuu kiihtyvää vauhtia.

Äänestä
  • jääkauden tuloa ja kun oli samalla öljykriisi ja hiilikaivoslakkoja englannissa,niin sehän sopi hyvin propagandaksi saatiin lakkolaiset hiljaiseksi ja ihmiset säästämään hiiltä ja öljyä.

    Mutta ei tullut sitä jääkautta ja nyt samat tahot ovat ottaneet lämpenemiset teemaksi jolla rahastetaan niin mahdottomia summia siihen asti kun ihmiset tulee järkiinsä ja tajuaa että ilmasto on muuttunut maapallolla aina ja tulee aina juuttumaan teki ihminen mitä hyvänsä tai on tekemättä.

    Hyväuskoisia hölmöjä näyttää riittävän millä autoteollisuus,kodinkoneteollisuus,vihreät,sadattuhannet ilmastopropagandalla elävät ja työllistyvät elävät ja se on helkutin hyvää bisnestä pelotella ihmisiä maailman lopulla ja pöhköt maksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Löylyä lissää kirjoitti:

Kun Al Corelle nyt onnettiin Nobel tuli siitä melkein heti varoittava esimerkki kuinka kuumaksi ilmasta saattaa mennä siellä amerikan mantereella,huh hellettä.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200712126971995_ul.shtml

Suomalaistutkijoiden arvioita
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1464975

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu