Tuolla linja auto taksa linkissä oli juttua isäntien ryyppäyksestä tupakkakopissa ! Kyllä sinä nyt käsitit väärin! Ei ne enenvanhaset ISOT ISÄNNÄT tenua ryyppineet vaan ihan puhdasta pirtua, ennenvanhaan eläinlääkäri kirjoitti pirtupullon kylkeen tekstin ELÄIMILLE ja sen alle myrkynmerkit! Sitä jaloa ainetta ne isännät sitten tupakkakopeissa ryyppivät, omaksi mielenvirkistykseksi ja emäntiensä iloksi !!!
Sillä ennenvanhaset emännät pruukasivat sanoa isännilleen jotta juopottele missä juopottelet, mutta tuo kohmelo kotiin !
Late Lapista.
Sillä ennenvanhaset emännät pruukasivat sanoa isännilleen jotta juopottele missä juopottelet, mutta tuo kohmelo kotiin !
Late Lapista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saatoin käsittää väärin sinun viestisi, mutta kyllä ne jotkut joivat sitä sinistäkin, kuulemani mukaan. 70-luvulla tuli sitten "liekki" nimen saanutta(oliko kaasutinspriitä?)jota "alan miehet" nautiskelivat. Se ei ollut myrkyllistä, vaan siihen oli lisätty hajuaine ja jotakin oksettavaa kemikaalia. Nuo alan-miehet juovat jopa(pieniä määriä) metyylalkoholia, joka on myrkyllistä, mutta sen poltaa etyyli-alkoholi. Metyyli siis palaa, kun litkii kaiken aikaa keskaria päälle. En suosittele, kuin "alan-miehille", he osaavat.
Nykyisin ovat jo wiskit ja konjakitkin Alkossakin niin halpoja jotta korvikkeiden kanssa ei tarvitse läträtä !
mutta eteläisessä ja itäisessä naapurimaassamme kuitenkin läträtään, myös noiden metyyli-juomien kanssa, vaikka siellä viina on vieläkin halvempaa. Tuohon metyyli-alkoholiin ei olekaan muuta vastaainetta kuin etyylialko. Jotkut ovat jo keksineet krapulalääkkeeksi, mennä terveyskeskukseen valittelemaan, että tuli juotua jotakin pahanmakuista viron viinaa. Saattavat päästä tiputukseen, jossa laimennettua alkoholia tiputetaan verenkieroon. Tulee siis kahden päivän ilmaiset kännit. No karpupla siirtyy, ei sen kummempaa. Millainen on jää-tilanne teidän korkeudella järvissä? Täällä pääkallon paikalla ei tadeta pilkille päästä kohtakaan.