Cipralex

Onko kellään määrätty Cipralexia yli 20 mg:aa vrk:ssa? Onkohan se maksimiannos kyseistä lääkettä mitä voi ottaa vrk:ssa?
3537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Täällä on ties kuinka monta ketjua Cipralexista.

Miksi ihmiset eivät googleta tai lue vanhoja ketjuja. Niitäkin voi laittaa hakuun tuolta ylhäältä.

Miksi ei viitsitä edes vähän vaivautua.http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/5/393695.shtml

Tämäkin löytyi sekunnissa. Tässä mainitaan,. että yli 20mg:n annostuksen turvallisuuta ei ole tutkittu!!!!!!

Äänestä

  • oikein...tässä kirjoitti:

    teoriittinen maksimimäärä taisi kylläkin olla 60mg.tavallinen terveyskeskus lääkäri harvoin määrää yli 20mg.eri asia psykiatrisella puolella.niillä on enemmän tuntemusta kyseisistä isoista annoksista.mutta ilman lupia ei kannata syödä yli 20mg.koska erikseen jos määrätään yli 20mg niin joutuu automaattisesti viikottaisiin seurantoihin.kuten muissan ns. vahvemmissa lääkkeissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juupajuu:) kirjoitti:

Onko kellään määrätty Cipralexia yli 20 mg:aa vrk:ssa? Onkohan se maksimiannos kyseistä lääkettä mitä voi ottaa vrk:ssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu