Bali onnistui!

US luopui "viime hetkellä" vastustuksestaan. Kiista oli siitä, että kolmas maailma halusi ensimmäisen maailman vähentävän 20 vuodessa 20-40 % hiilaripäästöjä ja jenkit kieltäytyivät mistään sitovista rajoituksista. USA ja Kanada vastustivat niitä ainoana kahtena valtiona, mutta luopuivat siitä kokouksen loppumetreillä. Tämän luin juuri HS.fistä.
1108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Balin ilmastokokous tuotti paljon hyvää, mm. trooppisten metsien suojelua on luvassa sekä kehitysmaille teknologia-apua.

USA osoittautui maailman tyhmimmäksi kansakunnaksi. JO nyt alkaa olla liian myöhäistä, mutta he sen kun vaan vitkuttelevat vielä. Että vasta noin kahden vuoden päästä sovittaisiin päästörajat... Niin. Kyseessä on maailman mahtavin kansakunta, jolla on täysin ylivertaiset resurssit ja myös osaamista.

Maailman suurin kasvihuonekaasujen tuottaja, USA, maailman lika- ja häpeätahra.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teemunideapaja kirjoitti:

US luopui "viime hetkellä" vastustuksestaan. Kiista oli siitä, että kolmas maailma halusi ensimmäisen maailman vähentävän 20 vuodessa 20-40 % hiilaripäästöjä ja jenkit kieltäytyivät mistään sitovista rajoituksista. USA ja Kanada vastustivat niitä ainoana kahtena valtiona, mutta luopuivat siitä kokouksen loppumetreillä. Tämän luin juuri HS.fistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu