Olen 16-vuotias tyttö ja raskaus ei nyt sopisi tähän ajan kohtaan... Syön Yasmine e-pillereitä, mutta tässä kuussa joudun syömään viikon antibiootti kuurin virtsaputken tulehdukseen.
Harrastimme poikaystäväni kanssa seksiä, ja nyt menkat on myöhässä jo pari päivää...
Voiko antibiootti vaikuttaa e-pillereiden ehkäisytehoon? Voiko menkat myöhästyä näin "paljon" jos syö pillereitä?
Harrastimme poikaystäväni kanssa seksiä, ja nyt menkat on myöhässä jo pari päivää...
Voiko antibiootti vaikuttaa e-pillereiden ehkäisytehoon? Voiko menkat myöhästyä näin "paljon" jos syö pillereitä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ois varmaan kannattanu mainita noista e-pillereistä lekurille, yleensä ne sitä kysyvätkin määrätessään reseptilääkkeitä, että syötkö jotain lääkkeitä ennestään. Kannattaa varmistaa lääkäriltä, tai kirjoittaa googlen hakuun lääkkeen nimi, niin yleensä tulee jotain tietoa lääkkeestä ja haitta yms. vaikutuksista
HEIKENTÄVÄTa e-pillereiden tehoa ja pitää käyttää lisäehkäisyä sen kuurin aikana!!!!
Mikä se antibiootti oli nimeltään? Ja olet aiva varmasti tietojne, että vaikka olisit ottanut kaikki e-pillerit ajallasi, et syönyt mitään muuta lääkkeitä ym., niin teho EI ole pillereillä, ei millään keinolla, 100%:n.
Nyt sitten testiä tekemään, sillähän se mahdollinen raskaus selviää.
Ota sitten huomioon että juuri mahd.tapahtunut hedelmöittyminen ei tule vielä esille.
En muista yhtään sen antibiootin nimeä... :s En harrastanut kuurin AIKANA seksiä, mutta heti sen jälkeen kylläkin...Silloinkaan poikaystäväni ei lauennut sisään. :s
ei, koska ns.touhutipoissa on siittiöitä, raskauteen ei tarvita kuin yksi siittiö.
Oksentelitko tai ripuloitko antibioottikuurin aikana?
Eikö sinulla ole sitä antibioottikuurin reseptiä enää jäljellä?
No, joka tapauksessa, testi sinun pitää tehdä. Outoa ettei lääkäri kysynyt käytätkö e-pillereitä vai et, sillä niin moni antib.nimenomaan heikentää pillereiden tehoa.