Ryhdy kansanedustajaksi, niin ei tarvitse turhaan haaveilla. Taas tulossa reilu palkankorotus. Eikä ole kovin raskas työ, mitänyt paino tuppaa vähän nousemaan.
Ammatinvalinta kysymys
2
1134
Vastaukset
- Etuoikeutetut
Ryhdy EU-virkamieheksi. Liksa parempi kuin suomalaisella kansanedustajalla (kun laskee mitä jää käteen verojen jälkeen), eikä tarvitse epätoivoisesti yrittää pitää työpaikkaansa joka neljäs vuosi, vaan työpaikka on taatusti elinikäinen (jos hoitaa hommansa edes joten kuten).
Haittapuolena on että pitää muuttaa Suomesta pois, sekä kova kilpailu työpaikoista (tuhansia hakijoita per kilpailu, noin 100 otetaan).
Mutta ainahan joku onnistuu.- Vlaams Brabant
"Haittapuolena on että pitää muuttaa Suomesta pois". Minusta tuo on ainoastaan hyvä asia. Täällä Belkuissa on mukava asustella. Rahaa jää enemmän käteen ja hintataso on alhaisempi kuin Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026708
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324018törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303445Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831837- 331428
- 281367
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481141Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111016Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42909