Lohjennut hammas ilman syytä...

Apua!! Mulla on hammas lohjennut keskeltä kahtia , ja ensi viikolla hammaslääkäri! Ja minua pelottaa, että se vetäistään irti ! Ja minulta ei ole koskaan vetästy hammasta irti... MITÄ TEEN ??
51277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mulla oli sama juttu, kyseessä siis ylhäällä ollut hammas jossain etu- ja poskihampaiden välissä. En tiedä miksi oli haljennut, ja poishan se otettiin, kun ei sellaisesta hampaasta oikein mitään hyötyäkään ollut, vaan päinvastoin. Olen jo tottunut siihen että yksi hammas puuttuu, ja onneksi oli sellaisessa kohdassa että tyhjää hampaan paikkaa ei näy. Syöminen onnistuu oikein hyvin ilman tuota yhtä hammastakin, eikä sen pois ottaminenkaan kauheasti sattunut kun puudutettiin, vaikka eihän sitä miksikään miellyttäväksikään toimenpiteeksi voi sanoa. Eiköhän ole mahdollista laitattaa puuttuvan hampaan tilalle tekohammaskin, mutta itselläni ei ole siihen toistaiseksi ollut suurta tarvetta, tuskin rahaakaan. Kyllähän tuo vähän tietysti ihmetyttää, että miksi hammas halkeaa ilman syytä.

Äänestä
  • Ei ne vissiin ilman syytä lohkea, yleensä siellä vanhan paikan alla on reikä ja siitä alkaa lohkeamaan. Ei sitä välttämättä pois revitä jos vaan neljännes on lohkennut. Paikka-ainetta laittavat tai juurihoito tehdään.

    Äänestä

  • lohkohammas kirjoitti:

    Ei ne vissiin ilman syytä lohkea, yleensä siellä vanhan paikan alla on reikä ja siitä alkaa lohkeamaan. Ei sitä välttämättä pois revitä jos vaan neljännes on lohkennut. Paikka-ainetta laittavat tai juurihoito tehdään.

    ei siinä hampaassa ollut paikkaa.

    Äänestä

Mun tyttäreni uskoi vasta hampaan lohkeamisen jälkeen että myös light-limsat pehmittävät hampaita. Hän selvisi tällä kertaa paikkauksella kun lohkesi vain ehkä neljäsosa hämpaasta. Lopetti limsan juonnin siihen. Myös tuoremehut ja happamat marjat ja hedelmät pehmittää hampaita. Yöllinen hampaan pureminen ja purentavirheet myös voivat aiheuttaa lohkeamisen.

Äänestä
  • joihin on sekoitettu fosfaattia (happamuuden säätäjä tai veden sitoja tms). Fosfori sitöö kalsiumia, johtaa luiden ja myös hampaiden heikenemiseen,

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emmia kirjoitti:

Apua!! Mulla on hammas lohjennut keskeltä kahtia , ja ensi viikolla hammaslääkäri! Ja minua pelottaa, että se vetäistään irti ! Ja minulta ei ole koskaan vetästy hammasta irti... MITÄ TEEN ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu