Lohjennut hammas ilman syytä...

Emmia

Apua!! Mulla on hammas lohjennut keskeltä kahtia , ja ensi viikolla hammaslääkäri! Ja minua pelottaa, että se vetäistään irti ! Ja minulta ei ole koskaan vetästy hammasta irti... MITÄ TEEN ??

5

1264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poletta

      mulla oli sama juttu, kyseessä siis ylhäällä ollut hammas jossain etu- ja poskihampaiden välissä. En tiedä miksi oli haljennut, ja poishan se otettiin, kun ei sellaisesta hampaasta oikein mitään hyötyäkään ollut, vaan päinvastoin. Olen jo tottunut siihen että yksi hammas puuttuu, ja onneksi oli sellaisessa kohdassa että tyhjää hampaan paikkaa ei näy. Syöminen onnistuu oikein hyvin ilman tuota yhtä hammastakin, eikä sen pois ottaminenkaan kauheasti sattunut kun puudutettiin, vaikka eihän sitä miksikään miellyttäväksikään toimenpiteeksi voi sanoa. Eiköhän ole mahdollista laitattaa puuttuvan hampaan tilalle tekohammaskin, mutta itselläni ei ole siihen toistaiseksi ollut suurta tarvetta, tuskin rahaakaan. Kyllähän tuo vähän tietysti ihmetyttää, että miksi hammas halkeaa ilman syytä.

      • lohkohammas

        Ei ne vissiin ilman syytä lohkea, yleensä siellä vanhan paikan alla on reikä ja siitä alkaa lohkeamaan. Ei sitä välttämättä pois revitä jos vaan neljännes on lohkennut. Paikka-ainetta laittavat tai juurihoito tehdään.


      • poletta
        lohkohammas kirjoitti:

        Ei ne vissiin ilman syytä lohkea, yleensä siellä vanhan paikan alla on reikä ja siitä alkaa lohkeamaan. Ei sitä välttämättä pois revitä jos vaan neljännes on lohkennut. Paikka-ainetta laittavat tai juurihoito tehdään.

        ei siinä hampaassa ollut paikkaa.


    • ellvish

      Mun tyttäreni uskoi vasta hampaan lohkeamisen jälkeen että myös light-limsat pehmittävät hampaita. Hän selvisi tällä kertaa paikkauksella kun lohkesi vain ehkä neljäsosa hämpaasta. Lopetti limsan juonnin siihen. Myös tuoremehut ja happamat marjat ja hedelmät pehmittää hampaita. Yöllinen hampaan pureminen ja purentavirheet myös voivat aiheuttaa lohkeamisen.

      • vaan kaikenlaiset einekset

        joihin on sekoitettu fosfaattia (happamuuden säätäjä tai veden sitoja tms). Fosfori sitöö kalsiumia, johtaa luiden ja myös hampaiden heikenemiseen,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe