Voisko joku ystävällisesti vastata, että mikä on nyt vialla kun:
Noin kolme vkoa sitten otin jälkiehkäisypillerin. Keskellä kuukautiskiertoa. Ja vko sen jälkeen alkoi tulla pientä ruskehtavaa vuotoa, joka muutaman pvän jälkeen muuttui kuukautisvuotoa muistuttavaksi. Ja kesti noin 4-5 pvää. Vuoto ei ole vieläkään täysin loppunut vaan ns tiputteluvuotoa edelleen. Maha on kipeä ja rinnat arat.
Minulla on kaksi lasta ennestään ja raskauteni olen "huomannut" epämääräisistä vuodoista ja varmistanut testillä sitten. Eli voinko olla raskaana nyt? Kuitenkin vuoto oli sen verran runsasta että tuskimpa.
Eli onko tuon jälkiehkäisyn suuri hormoonimäärä laittanut omat hormoonit aivan sekaisin?
Kk kierto on säännöllinen aina ollut. Nyt pelottaa, että onko jokin pahasti vialla!
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
Noin kolme vkoa sitten otin jälkiehkäisypillerin. Keskellä kuukautiskiertoa. Ja vko sen jälkeen alkoi tulla pientä ruskehtavaa vuotoa, joka muutaman pvän jälkeen muuttui kuukautisvuotoa muistuttavaksi. Ja kesti noin 4-5 pvää. Vuoto ei ole vieläkään täysin loppunut vaan ns tiputteluvuotoa edelleen. Maha on kipeä ja rinnat arat.
Minulla on kaksi lasta ennestään ja raskauteni olen "huomannut" epämääräisistä vuodoista ja varmistanut testillä sitten. Eli voinko olla raskaana nyt? Kuitenkin vuoto oli sen verran runsasta että tuskimpa.
Eli onko tuon jälkiehkäisyn suuri hormoonimäärä laittanut omat hormoonit aivan sekaisin?
Kk kierto on säännöllinen aina ollut. Nyt pelottaa, että onko jokin pahasti vialla!
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei sinulle,
olen itsekin joskus joutunut ottamaan nuo pillerit, minulla ei koskaan tuollaisia *oireita* joten neuvoisin kyllä sinua tekemään raskaustestin.
Tsemppiä...
Jälkiehkäisypillerit kyllä aiheuttavat hyvin usein ennenaikaiset kuukautiset ja hormonitoiminnan sekaisinmenon. Epäilisin kyllä itse ennemmin että vuoto johtuu pillereistä kuin raskaana olemisesta. Ei tietenkään voi sanoa ei koskaan, mutta harvoinhan sitä ihminen ovuloi menkkojen aikana...
Sori, luinkin väärin. Eli ei sulla menkat silloin olleetkaan. Enivei - jälkiehkäisypillet aiheuttavat hormonitoiminnan sekaisinmenon ja kuukautiskierron sekaisin menon, jolloin menkat voivat alkaa aiemmin (tai jäädä välistä). Noissa pillereissähän on valtava määrä hormoneja.
Otin jälkiehkäisypillerin 28.10 eli noin 1,5 kk sitten ja vieläkään ei ole homma normalisoitunut. Yksiäkään normaalimenkkoja ei vielä ole tullut, mutta koko ajan tiputtelee - välillä enemmän ja välillä vähemmän. Raskaus mullakin käynyt mielessä ja viimeiksi tänään aamulla mietin, että pitäisikö testi tehdä, mutta kaiketi se niin suuri hormonimäärä mikä siinä pillerissä kerralla saa, laittaa kierrot näin pahasti sekaisin. Joskus on ollut pari päivää ettei vuoda mitään ja sitten taas alkaa. Vuoto on yleensä sellaista rusehtavaa tai hailakkaa vaaleanpunaista. Olen ajatellut, että jos raskaus olisi alkanut,niin tuskin siellä ainakaan enää mitään elävää sikiötä voisi olla, kun niin kauan jo vuotanut.
Mä otin sen NorLevon 55 h jälkeen yhdynnän ja olin aika kriittisessä vaiheessa tuolloin (tarkoitan siis ovulaation aikoinin juuri) ja mulla myös rinnat tosi kipeät ja ihmeen "zombie" -olo ollut muutenkin viime aikoina; kaikki masentaa ja itkettää, vaikka mitään syytä ei pitäisi edes olla...
Kyllä tämä saa olla vika kerta, kun NorLevon otan - sen verran ainakin mulla laittanut kaiken sekaisin :(
Maksaa reilun 5 euroa, hae apteekista äläkä täällä kysele. Sillä se selviää!