Eivät ole maksaneet hopeoitamme! Siellä tunkiossa Eilisenmäessä makaa vieläkin 1216 osainen teeastasto. Isä kiireessä kaivoi kolme askelta kannosta itään. Painaa 749 kiloa hopeaa! Samoin tätini suvun kullat! Niitä on upotettu lampeen Kurkijärvellä 439 kiloa. Eivät ole maksaneet. Norsunluisia oikean kokoisia kissoja ja koiria heitettiin Viipurinlahteen 23 kpl kun eivät sopineet flyygeline mukaan. Eivät ole Vitunoffit maksaneet niitäkään! Myööäääähh!
Eivät ole maksaneet hopeoitamme
Eivät ole Vitunoffit maksaneet
7277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
uuden presidentin puoleen heti tuossa tulevassa maaliskuussa, uskoisin, että kyllä maksu silloin järjestyy, koska Medevdevdevd varmasti haluaa jatkaa hyvää yhteistyötä ja avunantoa parhaan läntisen naapurinsa kanssa.
Venäjän ystävät eivät tiedä mistään mitään. Kuvitteletteko että meissä evakoissa olisi ollut noin tyhmiä yhtään? Isommat jalometallimäärät ja valuutta oli Sveitsin pankkien holveissa, flyygelit ja arvokkaammat posliinit oli viety toki ajoissa Eiran kakkosasuntoon. Se mitä sinne Viipuriin jäi oli toki vakuutettu.
Meillä kuulkaa jäi Kuolemanjärvelle, Elämänjoelle ja Syntymänlammelle kuus kartanoa!!!! Aitat täynnä viljaa, vuotaa, villaa, lihaa ja konehalleissa nelivetotraktoreita, kuusivetopuimureita ja kuivurit piirsi pilviä!
Sisäll oli karjalaiskartanon kaikki normaalit mööbelit. Oli seinällä pala jeesuksenristipuuta, Vincin tauluja, freskoja ja fiaskoja ja hoppeeta ol kaiik! Kultaa ol yläkerrass melkein kaik! Sin jäi!!1
Ei valtio maksanut ihan kaikkee. Nyt pitäisi saada 65 vuoden korot, korkojen korot ja inflaatiotarkastukset ja viel hyvän karjalaisen immeisen sellaiset valerahat päälle!
Tällaisen tekstin kirjoittaja lienee PÖLÄHTÄNYT tai kehitysvammainen.
No? Oletko sinä kumpi?
Oli jäänyt tuonne maataloustukien kuittien väliin. On meille maksettu "sotakorvausmaksutoimisto on maksanut kaikki hopiat ja sen karjalaisvalheiden lisärahankin.
Mitä kaikkea olitte valehdelleet siihen? Isä valehteli kokonaisen orkesteerin pianot jääneen meidän saunanlauteen alle. Korvausta tuli 769 000 markkaa ja uudet pieanot haettiin Fafrilta