Eläkeläiset varokaa..

Tämän päivän tekstiteeveessä suomen pankissa töitään aloittava Seppo Honkapohja toteaa eläköitymisen olevan suuri uhka hyvinvoinnille.Kohta valtio keksii tuoda jokaiselle yli seitsemänkymppiselle kakun.Se ei olekaan mikään tavallinen kakku vaan syanidikakku ja vallan edustaja katsoo.että"sankari" varmaan ottaa siivun ja syö sen kanssa.Leikki leikkinä mutta mitä tästä voi päätellä?Töitä muka tehdään liian vähän aikaa ja jäädään lorvimaan jo reilu kuuskymppisenä kun yhteiskunnalle olisi vielä annettavaa monet vuodet.Vuorotyöläiset ja raskaissa ammateissa olevat suinpäin varmaan kiittelevät moista lausumaa.Elinikäodote suomalaisella miehellä on edelleen n.72-74 vuotta.Johtopäätöksenä voi vetää,että töitä loppuun saakka ja kuoppaan suoraan duunista.Mitä se sellainen eläkkeestä nauttiminen on??

9

417

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne ajavat

      takaa,että ihmiset tekisivät työtä hautaan asti.
      Ikävä kyllä monen terveys pettää jo ennen 63v.ikää.

      • terveyttä

        jos työnantaja taloudellista jne pistää viisikymppiset pihalle niin ei voi olla töissä edes eläkeikään, puhumattakaan sen yli, ainakaan tämän vuosituhannen alussa ei ko. ikäisiä kukaan halunnut, nyt ollaan eläkkeellä, se siitä ja turha vinkua.


    • Hautaan Asti

      Suomessa eläköityy lähivuosina ennätysmäärä ennätysrikkaita suurten ikäluokkien edustajaa.
      Heidän tulo- ja elintasonsa varmistaakseen on nuorempien ikäluokkien tehtävä kirjaimellisesti hautaan asti työtä, että näitten entisten hippien, sittemmin takkinsa täysin kääntäneitten rahavammaisten rahapussi sen kun turpoaisi edelleen.
      Suostummeko tähän? Kun valta vääjäämättä siirtyy nuoremmille ikäpolville on rajujen eläkeleikkausten aika nimenomaan suurille ikäluokille. Tarvittaessa vaikka äänioikeus pois vv 44-50 syntyneiltä. Syökööt omaisuuttaan.

      • 60+ työkyvyttömyyseläkeläinen

        tänään leipäjonossa. On taas vähäksi aikaa jotain leipäläpeen tarjottavaa.


      • jotka ovat puurtaneet monilla aloilla ja tukeneet jälkikasvunsa kouluihin ja työhön eivät ansaitse tuonlaista kommenttia.Tässä yhteiskunnassa suurin osa ovat tehneet eläkkeensä eteen riittävästi työtä.Onko jonkun vaikea suoda se heille?


      • 60+ työkyvyttömyyseläkeläinen
        HEPO kirjoitti:

        jotka ovat puurtaneet monilla aloilla ja tukeneet jälkikasvunsa kouluihin ja työhön eivät ansaitse tuonlaista kommenttia.Tässä yhteiskunnassa suurin osa ovat tehneet eläkkeensä eteen riittävästi työtä.Onko jonkun vaikea suoda se heille?

        halventamista tai keljuilua. Yksin olen kaksi lasta hyviksi työntekijöiksi ja veronmaksajiksi (työttömänä eivät olleet edes laman aikana) huoltanut ja elättänyt. 16 votiaasta lähtien puurtanut ja raatanut.Välillä kahta, että sain päivittäisen elämän pyörimään. Siinä raatamisen ja taistelun melskeessä meni terveys. Siitä maksan koko lopun ikääni ja kalliisti.

        Eläke on niin kehno, että on pakko välillä käydä leipäjonossa. Lääkkeet jää muuten ostamatta. Jos luulet keksityksi niin tule katsomaan.


    • eniro proxy

      eniroeniroeniro.

    • proxytttt

      eniroeniroeniro.

    • ja sairaat

      eläkeläiset kuopataan. Rikkaat (päättäjät optioherrat ym...) ja sairaat hoidetaan köyhien eläkevaroilla: Heidän suuriin eläkkeisiin pitää meidän duunareidenkin rahojen mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      72
      579
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe