olen kuullut heidän kertomana että siellä ei esim: naiset synnytä, ei kipua eikä särkyä, ihmiset ei vanhene (pysyykö lapset lapsina ikuisesti?), ei tehdä työtä, eläimet ovat sovussa ihmisten kanssa ym..., herää kysymys mitä he tekevät päivät pitkät?
Mitä jehovalaiset tekevät
Paratiisissa?
21995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Paratiisissa tehdään työtä oman ja perheen? hyväksi. Siellä ei riistetä kenenkään työpanosta. Eräänlainen onnela, jossa kaikki on oikeassa suhteessa työ, lepo ja ajanviete. Sellaisen eteen JT:t sanovat tekevänsä työtä ja pelastavansa muitakin Paratiisiin.
Uskonasioita!
Ensimmäiset 7 vuotta kuluu Harmagedonissa
kuolleita haudatessa ja aseita ja sotavarusteita
hävittäessä.Sitten on sadan vuoden koulutusjakso,
jolloin reenataan pakanoina kuolleita(ei jt:stä
kuulletkaan:) oikeelliseen uskoon.Maapalloa
entisöidään ja siivotaan paratiisiksi ja kasva-
tetaan lapsena kuolleet aikuisiksi.Sadasta vuo-
desta alkaa ensimmäinen tuominta.Vaikka saatana
on sidottuna ja ei kiusaa,osa kuolleista herätetyistä pakanoista on edelleen mieltynyt
lustaamiseen ja tuhotaan;Raamatun mukaan vähin-
tään satavuotiaana.JNE..
Itsellä oli ongelmana,että harva Jt on luonnostaan erittäin tasapainoinen,empaattinen
onnellisessa avioliitossa (salaa niin kriitinen,
että kun kaikki miespuoliset pitävät puheita,
niin osaa jättää köhelöimpien tulkinnat omaan
arvoonsa :)Itsellä tarkoitus palata porukoihin
kun saan rahasotkut hoidettua.Onhan se aika
taitolaji olla Jt:nä,Siinä tarvitaan Jobin kär-
sivällisyyttä ja tulista uskoa,mutta huumorilla
ottaen,kyllä siinä iloakin on..
Piirroskuvat kertovat siitä.
Talot rakennetaan ilmeisesti itse, piirroksissa ne ovat aina valmiina, ihmiset (miespuoliset)ovat haalareissa tuijottamassa juuri valmistunutta taloa, työkoneet ovat harvinaisia, perin harvoin on traktori piirroksessa, käsisaha kuitenkin usein ja jossain on joku jäänyt laudanpätkä.
Naisväki kantaa hedeltarjottimia ja aurinlaskua katsellaan hedelmää pureskellen, ainakin lapset taputellen isoa kissapetoa. Kaniineja taikka kotikissoja ei enää ole. ja Herneenpalot ja porkkanat on korvattu viikunoilla ym eteläisemmillä hedelmillä.
Enempiin kysymyksiin on vastaus lahkolta että Jehova kyllä sitten aikanaan paljastaa salansa.
>>ihmiset (miespuoliset)ovat haalareissa
Tuo on jokin välivaihe ennen täydellisyyttä. Jos alkuperäinen paratiisi ennallistetaan, niin siellä ollaan alkuperäisissä 'asuissa', ei haalareissa.
Tuo on jokin välivaihe ennen täydellisyyttä
Täydellisyys saavutetaan tuhatvuotiskauden loppuun mennessä.
Jos alkuperäinen paratiisi ennallistetaan, niin siellä ollaan alkuperäisissä 'asuissa', ei haalareissa.
Mua hieman hermostuttaa tuo jo etukäteen, kun en ole tottunut sellaiseen.
>>Mua hieman hermostuttaa tuo jo etukäteen, kun en ole tottunut sellaiseen.
Vanhan nudistiranta-karpaasin neuvo aloittelevalle nudistille sopii tähänkin; kyllä se aikaa myöten helpottaa.. kun pääsee siitä alkukankeudesta.
Joh.14:
1. "Älköön teidän sydämenne olko murheellinen. Uskokaa Jumalaan, ja uskokaa minuun.
2. Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa. Jos ei niin olisi, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan teille sijaa?
3. Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä olen.
4. Ja mihin minä menen - tien sinne te tiedätte."
-Jeesus on jo hommissa, ei meidän tarvise rytyä kirvesmiehiksi.
Jesaja 10:
1. Mutta Iisain kannosta puhkeaa virpi, ja vesa versoo hänen juuristansa.
2. Ja hänen päällänsä lepää Herran Henki, viisauden ja ymmärryksen henki, neuvon ja voiman henki, tiedon ja Herran pelon henki.
3. Hän halajaa Herran pelkoa; ei hän tuomitse silmän näöltä eikä jaa oikeutta korvan kuulolta,
4. vaan tuomitsee vaivaiset vanhurskaasti ja jakaa oikein oikeutta maan nöyrille; suunsa sauvalla hän lyö maata, surmaa jumalattomat huultensa henkäyksellä.
5. Vanhurskaus on hänen kupeittensa vyö ja totuus hänen lanteittensa side.
6. Silloin susi asuu karitsan kanssa, ja pantteri makaa vohlan vieressä; vasikka ja nuori leijona ja syöttöhärkä ovat yhdessä, ja pieni poikanen niitä paimentaa.
7. Lehmä ja karhu käyvät laitumella, niiden vasikat ja pennut yhdessä makaavat, ja jalopeura syö rehua kuin raavas.
8. Imeväinen leikittelee kyykäärmeen kololla, ja vieroitettu kurottaa kätensä myrkkyliskon luolaan.
9. Ei missään minun pyhällä vuorellani tehdä pahaa eikä vahinkoa, sillä maa on täynnä Herran tuntemusta, niinkuin vedet peittävät meren.
10. Sinä päivänä pakanat etsivät Iisain juurta, joka on kansojen lippuna, ja hänen asumuksensa on oleva kunniata täynnä.
11. Ja sinä päivänä Herra vielä toisen kerran ojentaa kätensä hankkiakseen itselleen kansansa jäännöksen, joka on jäljellä Assurissa, Egyptissä, Patroksessa, Etiopiassa, Eelamissa, Sinearissa, Hamatissa ja merensaarilla.
12. Hän nostaa viirin pakanakansoille ja kokoaa Israelin karkoitetut miehet; ja Juudan hajoitetut naiset hän kerää maan neljästä äärestä.
13. Silloin katoaa Efraimin kateus, ja Juudan vihat häviävät. Efraim ei kadehdi Juudaa, eikä Juuda vihaa Efraimia.
-tuo ei kuvaa jt:n paratiisia, koska jehovalaiset ei pääse sinne, koska usko Jeesukseen Kristukseen puuttuu, siis RAAMATULLINEN USKO.
>>Jos alkuperäinen paratiisi ennallistetaan, niin siellä ollaan alkuperäisissä 'asuissa', ei haalareissa
Kyllä me Jeesukseen uskomme.
Minkä takia luulet etteme usko Jeesuksen. Jeesus on meille tärkeä.
Jeesuksen ansiosta meillä on mahdollisuus saada ikuinen elämä jota Jeesus hallitsee Kuninkaana tuhat vuotta ja tänä aikana maa ennalistetaan paratiisksi ja kaikki panettelijan työt tehdään tyhjäksi
Ja kun se tuhat vuotta on kulunut Jeesus luovuttaa vallan takaisin Isälleen Jehova Jumalalle. Ja silloin Jeesus itsekin alistuu jälleen Jumalan vallan alle.
Näin on.
ne jehovat siellä "omassa paratiisissaan" ovat.
Mikä on se vuosiluku, kun he siirtyvät sinne, ja ketä muita siellä on? Tuohon olisi syytä saada erittäin yksiselitteinen vastaus.
Lahko keksi paratiisin joskus 1930 luvulla.
(Muistelen että tuossa yhteydessä julkaistiin "oppikirja joonadabeille" ja nämä "joonasdapit" olisivat olleet niitä paratiisiin menijöitä, jos kirjan opettelivat.
Miten sitten ennen kirjan julkaisua, taikka sen jälkeen kun kirja on loppuunmyyty ? Ei kai sitten vissiin toivoa ?
Jossain lahkon julkaisussa on kylläkin suht. yksityiskohtaisesti selitetty missä järjestyksessä ja millä tavoin haudatut ihmiset nousevat ylös haudasta.
Ei ole tietoa siitäkään miksi se on tärkeää tietää.
pohdin, että jehovat ovat joutuneet panemaan "raamattunsa" uusiksi, tai ainakin välilehden lisää, sillä ei minun Raamattuni ilmoita että olisi paratiisi olemassa.
No, tietysti jos uskotaan omia taruja, niin voihan se mielikuvituksessa olla mahdollista.
Ihmisten keksimää ettei paratiisissa tehdä lapsia. Ihme spekulointia sellainen.
1914 eiku 1918, 1920,eiku 1925,eiku 1932,eiku 1941,varmasti vuonna 1954, viimeistään 1975, eiku 1984, ehdottomasti 1989 aivan varmasti 1994, ainakin enne vuotta 2000.
Juu kannattaa kiinnittää erityinen huomio vuosilukuihin. Näinhän se on ennekin ratkennut.
Meinaan näille jotka ovat jääneet pois ja kirjoittelevat täällä.
On ikävää, jos ei ole ymmärtänyt perusasiaa... Ei väliä milloin se tapahtuu, kunhan haluamme osoittautua arvollisiksi.
aamen
>>On ikävää, jos ei ole ymmärtänyt perusasiaa...
Niin, perusasia on Vt-seuran valheellisen tekstin kutsuminen totuudeksi. Ja tämän valheen esittäminen perusedellytykseksi, jolla voi välttää ennenaikaisen kuoleman.
täydellisen miehen,ja elän onnellisesti ikuisesti!
Terv:vanha piika
miestä? Ei lapsia saa synnyttää eikä rakastella miehen kanssa kaikki seksi on pois pelistä, siinä sitä vaan kuokitaan kasvimaata päivästä toiseen.
terveisiä utsjoelta
Me vain eletään paratiisissa
Terv: Toope
allekirjoitan!!
>>Me vain eletään paratiisissa
Osaako Utsjoen hurja kertoa, että voiko paratiisissa langeta syntiin? Ja jos voi, niin mitä henkilölle silloin tapahtuu?