"Useat viimeaikaiset tutkimukset ja tilastot ovat osoittaneet eriarvoistumisen lisääntyneen Suomessa. Kotitalouksien kulutusmenojen vertailu vuosien 2001 ja 2006 välillä tuo lisänäkökulman tähän keskusteluun, sillä kulutustutkimuksen tulokset viittaavat kulutusmenojen kasvaneen epätasaisesti eri väestöryhmien välillä".
http://www.tilastokeskus.fi/til/ktutk/2006/ktutk_2006_2007-12-19_tie_001.html
http://www.tilastokeskus.fi/til/ktutk/2006/ktutk_2006_2007-12-19_tie_001.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
"1. Yläluokkaan kuuluvat tyypillisesti yrittäjät ja ylemmät toimihenkilöt, jotka laittavat kotitaloutta kohti menemään yli 26 000 euroa vuodessa.
2. Keskiluokkaa ovat alemmat toimihenkilöt, maatalousyrittäjät ja työntekijät. He käyttävät vajaat 20 000 euroa vuodessa.
3. Alaluokkaa (siis kulutuksen määrän suhteen) ovat työttömät ja opiskelijat, joilta liikenee rahaa kulutukseen reilut 13 000 euroa kotitaloutta kohti vuodessa.
Ai niin, minne unohtuivat eläkeläiset? Tuo kasvava harmaiden pantterien armeija on kulutuksensa suhteen alaluokan ja keskiluokan välimaastossa. Tämä onkin kuvaavaa, sillä eläkeläiset, jos ketkä, ovat jakaantunut ryhmä. Kansaneläkkeellä kituuttava mummo tai pappa elää hyvin erilaista elämää kuin juuri mehevälle eläkkeelle työelämästä siirtynyt vireä varhaisvanhus".
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1281901&s=r
mistä ovat eläkeläisille saaneet noin suuret menot. Tai jaa niinhän se on, että kaikessa lasketaan se keskiarvo. Ne isot eläkkeet nostaa keskiarvoa kuin keskiarvoa. Itse saan eläkettä vähemmän kuin eläkeläisen keskimääräinen kulutus on. Taisin tipahtaa luokattomien joukkoon!?