Vihainen karvainen kaveri

Onko iso vihainen koira matkailuautossa ainoa keino yöpyä turvallisesti ns. vapaaparkeissa euroopassa?? Onko kellään kokemusta? Miten ne rekkamiehet siellä rosvojen joukossa selviävät?? Heillä tuskin monellakaan on koiraa mukana, jonkinlaisia hälyttimiä sitten?
71001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Puolet liiottelua noissa höpinöissä, mitä maailmalta kerrotaan. Aivan sama täällä kotimaassa. Tarkkana saa olla, mutta ei esteenä matkailulle.

Äänestä
  • Parempi vartioidulla leirialueella ja isossa ryhmässä.
    Ei niistä nykyajan kulkijoista tiedä koskaan mitä saavat päähänsä, elleivät muuta niin voivat kolhia kalustoa.

    Äänestä

yöpyä turvallisesti leirintäalueella?
Rahtarit ovat huoltareilla, eivät vapaaparkeissa. Vain pummit yöpyvät vapaaparkeissa.

Äänestä

Sulla ei sitten ole karvaista, lihavaa ja ärtysää akkaaa? Sen minä laitan nukkumaan oven viereen.

Äänestä

Hollannin ja Saksan rajalla on iso rekka-parkki, jossa poliisi päivystää noin 22 tuntia päivä, mutta siitä huolimatta autoihin murtaudutaan.jos haluaa olla vapaa-parkissa, kannattaa ajella jonkin matkaa pois isolta pääteiltä.Vaikka jokin pikku kylä ja torille parkkiin tai kunnan-talon lähelle.

Äänestä

legedoja. Juttuja sieltä täältä, vuosien varrelta. Tosiasia on, että normaali varovaisuus riittää, niin kuin kotimaassakin. Matkustelin viime kesänä Baltiaa ja Puolaa. Eipä tuossa osannut asian suhteen paljon pelätä ja jännittää. Hyvin meni.

Äänestä
  • talonpoikais-/maalaisjärjellä, tai muullakin järjellä pärjää pitkälle, mutta sitten kun riskit realisoituvat, ne ovat kuin käänteinen loton jätti potti.Sen jälkeen ei tarvitse miettiä edes näitä urbaani legendoja, kun niistä on tullut tosia. Lähimmät vartioidut rekka parkit ovat jo ruotsissa, eikä varmaan mene kauan kun ne saapuvat suomeen, enkä tarkoita itä-rajan parkkeja.pikku hiljaa täällä euroopan puolella iso autot siirtyvät käyttämään näitä alueita ja rosvot tyytyy karavanisteihin.Joka vuosi ryöstettyjen määrä ainakin täällä belgiassa on lisääntynyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkaaja toisessa polvessa kirjoitti:

Onko iso vihainen koira matkailuautossa ainoa keino yöpyä turvallisesti ns. vapaaparkeissa euroopassa?? Onko kellään kokemusta? Miten ne rekkamiehet siellä rosvojen joukossa selviävät?? Heillä tuskin monellakaan on koiraa mukana, jonkinlaisia hälyttimiä sitten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu