Minulla on jo pitempään ollut hartia- ja niskakipuja ja lääkäri määräsi niihin Sirdalud-nimistä lääkettä. Onko kuinka voimakas ? Millaisia kokemuksia tämäntapaisista lääkkeistä ?
Lihasrelaksantti
4
10305
Vastaukset
- Satu
Voimakkuus tosin riippuu lääkkeen vahvuudesta, mulla oli muistaakseni 5mg? tabuja. Ihan hyviä..kannattaa ottaa ennen nukkumaan menoa..saa tosi ihanan ja rennon unen..ja hieman rauhottavakin vaikutus. Itse en menis ottamaan päiväsaikaan lääkettä. Koska se aiheuttaa uneliaisuutta (huomaa punanen kolmio) mutta suosittelen ehdottomasti, tabu ennen nukkumaan menoa niin tulee ihana olo. Jos olet arka voit kokeilla puolikkaalla..mutta huomaat ettei se vaikuta mitään..
- Anne
muistaakseni noi vahvuudet. Mulla on ollut tuota 6mg ja kyllä se niin on että sekä se että 4 mg on paras ottaa illalla nukkumaan mennessä jos aikoo jotakin saada aikaiseksi. Eli kyllä ne toimii!
Olin tässä muutenkin kipeänä enkä uskaltanut ottaa kaikkia lääkkeitä illalla ja aamulla sekaisin vaan otin tuota 4 mg iltapäivällä ja lähdin hölmö kävelylle... hyvä kun kotiin jaksoin ja suoraan sänkyyn. Nukuin monta tuntia. Mutta kuten sanoin olin muutenkin kipeänä.
Minulle niitä on määrätty skolioosin aiheuttamiin selkävaivoihin. - Maisteri
Minun niskavaivoihini Sirdalud ei kyllä auttanut yhtään. Ainut vaikutus oli se, että uni tuli vähän nopeammin.
- Hanna
eri-ihmisillä. yleisesti ko. lääke saa aikaan väsymystä ja lihasheikkoutta koska sen toimintatapa on relaxoida lihakset ja poistaa jännitykset kehosta. suosittelen ottamaan lääkkeen illalla ennen nukkumaanmenoa runsaan nesteen kanssa, ei tyhjään vatsaan välttämättä eikä välittömästi kun menet nukkumaan. parhaan tehon saavutat kun otat tabun n. puoli tuntia ennen vuoteeseen menoa. toisille lääke sopii hyvin aiheuttamatta sen kummempia sivuoireita mutta suurin osa ihmisistä sää kylkiäisenä juuri tuota väsymystä ja tokkuraisuutta...ihmiset ovat erilaisia joten myös lääkkeet vaikuttavat erilailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793