Lihasrelaksantti

Minulla on jo pitempään ollut hartia- ja niskakipuja ja lääkäri määräsi niihin Sirdalud-nimistä lääkettä. Onko kuinka voimakas ? Millaisia kokemuksia tämäntapaisista lääkkeistä ?
411145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voimakkuus tosin riippuu lääkkeen vahvuudesta, mulla oli muistaakseni 5mg? tabuja. Ihan hyviä..kannattaa ottaa ennen nukkumaan menoa..saa tosi ihanan ja rennon unen..ja hieman rauhottavakin vaikutus. Itse en menis ottamaan päiväsaikaan lääkettä. Koska se aiheuttaa uneliaisuutta (huomaa punanen kolmio) mutta suosittelen ehdottomasti, tabu ennen nukkumaan menoa niin tulee ihana olo. Jos olet arka voit kokeilla puolikkaalla..mutta huomaat ettei se vaikuta mitään..

Äänestä

muistaakseni noi vahvuudet. Mulla on ollut tuota 6mg ja kyllä se niin on että sekä se että 4 mg on paras ottaa illalla nukkumaan mennessä jos aikoo jotakin saada aikaiseksi. Eli kyllä ne toimii!
Olin tässä muutenkin kipeänä enkä uskaltanut ottaa kaikkia lääkkeitä illalla ja aamulla sekaisin vaan otin tuota 4 mg iltapäivällä ja lähdin hölmö kävelylle... hyvä kun kotiin jaksoin ja suoraan sänkyyn. Nukuin monta tuntia. Mutta kuten sanoin olin muutenkin kipeänä.
Minulle niitä on määrätty skolioosin aiheuttamiin selkävaivoihin.

Äänestä

Minun niskavaivoihini Sirdalud ei kyllä auttanut yhtään. Ainut vaikutus oli se, että uni tuli vähän nopeammin.

Äänestä
  • eri-ihmisillä. yleisesti ko. lääke saa aikaan väsymystä ja lihasheikkoutta koska sen toimintatapa on relaxoida lihakset ja poistaa jännitykset kehosta. suosittelen ottamaan lääkkeen illalla ennen nukkumaanmenoa runsaan nesteen kanssa, ei tyhjään vatsaan välttämättä eikä välittömästi kun menet nukkumaan. parhaan tehon saavutat kun otat tabun n. puoli tuntia ennen vuoteeseen menoa. toisille lääke sopii hyvin aiheuttamatta sen kummempia sivuoireita mutta suurin osa ihmisistä sää kylkiäisenä juuri tuota väsymystä ja tokkuraisuutta...ihmiset ovat erilaisia joten myös lääkkeet vaikuttavat erilailla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäykkis kirjoitti:

Minulla on jo pitempään ollut hartia- ja niskakipuja ja lääkäri määräsi niihin Sirdalud-nimistä lääkettä. Onko kuinka voimakas ? Millaisia kokemuksia tämäntapaisista lääkkeistä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu