Venäläisen uskonlahkon sanoo Paavalin ilmestyneen nykypäivään Putinin hahmossa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1464793
Tarinahan sinänsä on uskottavuudessa samaa luokkaa kuin Raamatun tekstitkin ja osoittaa kristinuskon ja varsinkin sen lahkojen vaarallisuuden yhteiskunnalle ja ihmisille.
Paavalissa ja Putinissa on paljon yhtäläisyyttä sillä Paavali oli vallanhimoinen pyrkyri joka nimitti itsensä Apostoliksi, piti itseään Jumalana.
Samat ominaisuudet löytyy myös Putinista.
Stalinhan sitten olikin oikein Paavalimainen kun oli vielä pitkälle lukenut kristitty.
Stalin potki vimmoissaan ja huvikseen puolustuskyvyttömiä ihmisiä kun taas Paavali oli ihmisten kivittäjä.
Paavali uudestisyntyi?
5
185
Vastaukset
- jpp3
Huonosti olet Sanaa lukenut, kun valheellista tietoa tietämmättömyydessäsi apostoli Paavalista
levität. Taustojasi en tiedä, mutta jokin sinua
tänne kuitenkin vetää. Ettei vaan olisi taustalla Itse Taivaallinen Isämme kutsumassa ja vetämässä puoleensa.
Ehkä ei Jeesus vallan Taivaasta ilmesty eteesi
ja sanoisi, kuten Paavalille tuolle korkeasti
oppineelle fariealaiselle rabbille-joka systemaattisesti lihallisen ylpeyden tulleen
loukatuksi-vainosi kiihkeästi kristittyjä.
Mene ja tiedä..."Saul, Saul, miksi minua vainoat", kysyi Jeesus itse Saulilta. Lopun
saatkin lukea Sanasta muistin virkistämiseksi.
Mutta, kuten aiemminkin olen sinulle sanonut, että älä katso kirkkohistorian hirvittäviä
vääryyksiä inkvisitioineen jne., sillä niissä on
saatana itse ollut asialla kristittyjä vainoamassa ja tapattamassa. Kristinuskonto ja kristinusko eroavat kuin yö (pimeys) ja päivä
(valkeus) toisistaan.
Kristinuskonto ilman uskoa Kristukseen on pakanauskonto pakanauskontojen joukossa. Kun taas kristinusko on sitä, että jälleen kerran
Pe.ku Joh.3:16 mukaellen; "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään ihminen(esim. Pe.ku, minä, Putin, publikaani, saatananpalvoja, ateisti, muslimi, jehovan todistaja, stalinisti, kommunisti, jne .), joka Häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen Elämän. Tämä on Totuus.
Tämä on ainoa Elämä. Jeesus sanoikin:"Minä olen
Tie, Totuus ja Elämä."
Jos sait piston sydämmeesi, tunnustat olevasi syntinen ja mielenmuutosessa kääntyen pahoilta teiltäsi nöyryydessä Herran eteen tullen sellaisena kuin olet pyytäen armoa pelastuaksesi
Jumalan vihalta, joka kohtaa kaikkia-jotka Hänen rakkauttaan halveksivat-saat Elämän. Tie on valmistettu, mikä on Totuus. Näin ollen et
sinäkään ole tietämätön siitä, etkä millään voi
itseäsi puolustaa.
Jumala on Rakkaus ja Hänen hyvyytensä vetää parannukseen, sillä kaikki ovat syntiä tehneet
ja ovat Jumalan kirkkautta vailla. En tuputa
sinulle, mutta teen tiettäväksi. Tämä voi olla
ehkäpä ensimmäinen tai toinen kutsusi kristinuskoon. Tiedä häntä, tuleeko kolmatta.
Jotainhan sinä etsit. Et ole löytänyt, sillä
sisimmässäsi on suuri tyhjyys.
Siunausta sinulle Pe.ku etsintääsi. Älä etsi
kristinuskonnosta mitään, vaan etsi Kristinuskoa. Äärikristillisyyttä edustavat lahkot käyttävät kristinuskon ja Raamatun opetuksia pelkkään pahuuteen. Joissain asioissa islam on vielä huonompi vaihtoehto. Sillä suunnalla kehitys ei ole kulkenut ajan saatossa eteenpäin juuri lainkaan eikä uskonnosta taida vieläkään löytyä mitään suuntausta, joka ei hyväksyisi esim. lasten sukuelinten silpomista. Kristinuskon piiristä sentään löytyy nykyisin inhimillisiäkin arvoja kannattavia piirejä.
ei löydy pienintä merkkiäkään inhimillistä piirteistä.
Usko kieltää ajattelun vapauden eli mielikuvituskin on Jumalan valvonnassa ja se asia yksin jo sulkee pois kaiken inhimillisen.
Kristittyjen toiminta voi olla niiltä osin inhimillistä kun poikkeavat Raamatun teksteistä.Pe.ku kirjoitti:
ei löydy pienintä merkkiäkään inhimillistä piirteistä.
Usko kieltää ajattelun vapauden eli mielikuvituskin on Jumalan valvonnassa ja se asia yksin jo sulkee pois kaiken inhimillisen.
Kristittyjen toiminta voi olla niiltä osin inhimillistä kun poikkeavat Raamatun teksteistä.Joku voi löytää sieltä Jeesuksen puheista ihan hyvänkin ajatuksen mutta lasten käsiin sitä ei pitäisi antaa ensinkään.
Työmies2 kirjoitti:
Joku voi löytää sieltä Jeesuksen puheista ihan hyvänkin ajatuksen mutta lasten käsiin sitä ei pitäisi antaa ensinkään.
raamattua pitäs antaa "vähäläntäsille" aikuisillekaan.
Hyvänä esimerkkinä on helluntailaiset jotka ovat joutuneet turmion tielle Raamatun seurauksena.
Raamatun molempiin kansiin pitäisi liimata varoituskyltit kuten tupakka-askeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051109
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt611072Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144818- 65705
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103601Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89591- 53557
- 78551
- 39528