Eilen julkaistiin vuoden viimeinen puolueiden kannatusmittaus. Se toi hyviä uutisia:
Kokoomus oli säilyttänyt suurimman puolueen asemansa ja demarit olivat nousseet toiseksi suurimmaksi puolueeksi.
Mittaus kertoi myös, että KEPUn kannatus oli jatkanut laskuaan. Mannertenväliselle nahjukselle Zero-Matti Vanhaselle joulu-uutinen oli katastrofaalinen. Ei ihme, että puoluesihteeri Korhonen tuoreeltaan mietti olisiko puheenjohtajan vaihdosta nopeutettava entisestään.
Kokoomus oli säilyttänyt suurimman puolueen asemansa ja demarit olivat nousseet toiseksi suurimmaksi puolueeksi.
Mittaus kertoi myös, että KEPUn kannatus oli jatkanut laskuaan. Mannertenväliselle nahjukselle Zero-Matti Vanhaselle joulu-uutinen oli katastrofaalinen. Ei ihme, että puoluesihteeri Korhonen tuoreeltaan mietti olisiko puheenjohtajan vaihdosta nopeutettava entisestään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keskusta on kolmanneksi suurin puolue jo sen ideologiankin mukaan, maajussien puolue ja sillä siisti. Keskusta pääsi aikanaan vallankahvaan pelkästään käyttämällä näitä missitäkyjä ja julkkiksia vaalivaltteinaan. Vanhanenkin olisi tippunut Eduskunnasta ilman Tanja Karpelan ääniharavointia tätä edellisissä Eduskuntavaaleissa. Niin kuin tavalliset terveellä järjellä varustetut suomalaiset ovat nähneet, kepu on tehnyt hyviä tekoja vain rikkaiden maa- ja metsäomaisuutta omistavien ja maajussien hyväksi sekä pettänyt härkeimmän päälle tavalliset suomalaiset palkansaajat, vähäosaiset ja muutoin pienet ihmiset asettamalla niiden hartijoiden taakaksi entistä kovemman vero- ja maksutaakan.
Jo on teksti kuin suoraan Tiedonantajasta, Palkkatyöläisestä, Uutispäivä -Demarista, Kansan Uutisista jne. Hyvin on mummoon mennyt agitaatio perille.
Olet yhtä uskottava kuin esikuvasi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Moskovan_Tiltu
kärryiltä. Ja ylös on vaikea päästä. Vanhasen naisjuttu käräjöinteineen pitää siitä huolen.
Et sitten maininnut siitä, että gallup-tulos mahtuu virhemarginaalin sisään. Ts. puolueet ovat tasoissa. LISÄKSI SOSSUILLA MENEE HEIKOSTI, kun ei edes oppositiossa saa kannatusta tuon suuremmaksi.
Känä käsittää asiat vain mustavalkoisena, tässä tapuksessa väreinä ovat musta ja punainen. Tällainen ajattelutapa on kuitenkin hyvin yleistä sellaisissa yhteiskunnissa, joissa sivistyksen taso vaihtelee suuresti. Esimerkiksi USA:ssa toimii hyvin poliittinen kaksijako. Keskivertojenkille on helpompi käsitellä asioita akselilla oikea/väärä, hyvä/paha. Muunlaiset ajatukset ja välimuodot ovat liian vaikeaselkoisia. Siksi tuollaista yhteiskuntaa on helppo manipuloida esim. kommunistipelolla . Tai perustella öljysotia terrorismin vastaisella taistelulla.
Suomalainen yhteiskunta on hyvää vauhtia menossa samaan suuntaan. Ihmiset eivät enää jaksa perehtyä vaikeaselkoisiin poliittisiin asioihin. Äänestysperusteena on median luoma kuva ehdokkaasta. Asiat, joita ehdokas ajaa eivät ole tärkeitä. Puolueiden tavoitteet ja ideologiat aivan liian vaikeaselkoisia tai pitkiä, jotta niihin jaksaisi keskittyä.
Känällekin näköjään riittää kaksi puoluetta, mistä se kertoo ???
tonttuleikkejä Niuvanniemessä Ho hoh oooo......
Mustavalko-kansalle on Suomessa helppo myydä Natoa. Hoetaan vain, että Nato on ratkaisu meidän turvallisuusvajeeseemme. Täydestä menee kuin väärä raha.
Mikä helvetin turvallisuusvaje ? Onko Venäjä hyökkäämässä Suomeen ? Missään ei ole koskaan konkretisoitu niitä turvallisuusvajeen uhkia. Mitä ne ovat , tietääkö Känä ?
salolainen on toinen pelkuri ja niinistö myös, ei ole helppo myydä suomalaisille natoa, meitä on suurin osa kansaa joka ei natoon haikaile, eikä meille ole kukaan hyökkäämässä vaikka känä luulee, sehän luulee kaikkea muutakin, ääliö kun on .