esim. peugeot auton business hinta on 25000 ja business pack hinta on 850, vetokoukku on 640
onko tuo business pack käytännössä pakollinen lisävaruste? jos haluaa esim vetokoukun tuleeko autoon 1 vai 2 lisävarustetta? eli onko auton hinta:
1) 25000 850 640
2) 25000 640
Tapauksessa 1 auton verotusarvo nousee seuravaavalle tasolle, tapauksessa 2 ei.
business paketit
4
1873
Vastaukset
- Jaakkoaa
Jos vaikka laittaa sen vetokoukun vasta kuukauden päästä niin eihän sitä silloin lasketa.
- Kokemusta on
jos sen autoliikkeessä asennat -ja jos on kyseessä lieasingauto, se on asennettava merkkiliikkeessä. Asennuksesta menee tieto verottajalle ja verotusarvo nousee. Ja alkuperäiselle kysyjälle: auton hinta on 25000 850 muu sälä. Businespaketti on pakollinen.
- vastauksista
Kokemusta on kirjoitti:
jos sen autoliikkeessä asennat -ja jos on kyseessä lieasingauto, se on asennettava merkkiliikkeessä. Asennuksesta menee tieto verottajalle ja verotusarvo nousee. Ja alkuperäiselle kysyjälle: auton hinta on 25000 850 muu sälä. Businespaketti on pakollinen.
en muuten haluaisi maksaa tuosta businesspaketista kun siihen ei kuulu mitään järkevää, käytännössä metalliväri, mutta toisaalta business lähtöhinta hinta on normaalia pienempi, joten ei kannata valittaa.
Ja vaikka ei meniskään jälkiasennuksista tiedot verottajalle niin oma firma ei maksa jälkeenpäin asennettavia varusteita vaan ne on maksettava omasta pussista. - verottomia
vastauksista kirjoitti:
en muuten haluaisi maksaa tuosta businesspaketista kun siihen ei kuulu mitään järkevää, käytännössä metalliväri, mutta toisaalta business lähtöhinta hinta on normaalia pienempi, joten ei kannata valittaa.
Ja vaikka ei meniskään jälkiasennuksista tiedot verottajalle niin oma firma ei maksa jälkeenpäin asennettavia varusteita vaan ne on maksettava omasta pussista.Jos maksat jälkikäteen asennettavat lisävarusteet omasta pussistasi, eivät ne vaikuta auton verotusarvoon.
Eräs syy siihen, että työnantaja suhtautuu nihkeästi jälkiasenteisiin lisävarusteisiin leasingfirman piikkiin on, se että käytännössä lisävarusteiden hinnat kuoletetaan sopimusaikana ja jos autosta on sopimusta jäljellä vaikkapa puolitoista vuotta, nostaa halvaltakin vaikuttava lisävaruste leasingvuokraa suhteellisen paljon.
Alkaa monessa firmassa olla niin, että jos varusteita haluaa, kannattaa valita malli, jossa ne ovat vakiona. Muuten ne nostavat liikaa leasingvuokraa, jonka maksimimäärä on usein sidottu suoraan verotusarvoon.
Vetokoukku nyt vielä kelpuutetaan, mutta esim. navigaattorista joutuu itse maksamaan sen leasinghintaan tuoman korotuksen verran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533896KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912290Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451972- 221763
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261481- 151152
- 311118
- 1061043
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791022