Katolilaisuus vahvassa kasvussa

Nyt jopa YLEn on ollut pakko uutisoida se tosiasia, että katolilaisuus on maailmalla vahvassa kasvussa:

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id78325.html

Ei liene poissuljettua, etteikö sama kehitys voisi tulla Suomeenkin. Tämä ei ole provokaatio, vaan tosiasia.
7723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Katolisuuden kasvu olisi vieläkin voimakkaampi, jos katoliset noudattaisivat kirkkonsa opetusta esimerkiksi ehkäisystä. Joten pirttiviljely on katolisuuden kasvun avain.

Toki euroopassa nimi-katolisimmat maat espanja ja italia johtavat maat syntyvyyden säännöstelyssä.

Äänestä
  • Kristinusko häviää vanhalta ydinalueeltaan, mutta sitä odottaa uusi elämä Afrikassa ja Itä-Aasiassa.

    Äänestä

Kyseinen linkki kertoo katolisuuden suosiosta Isossa Britanniassa. Koko maailman osalta uskontojen kannattaksen muutokset ratkaistaan väkirikkaiden maiden kuten Intian ja Kiinan kehittymisellä sekä islamin ja kristinuskon kilpajuoksulla Afrikassa. Euroopassa uskontojen asema heikkenee luultavasti jatkossakin.

En näe myöskään mitää isoa ryntäystä katolisuuteen Suomessa lähitulevaisuudessa. Maahanmuttajat nostavat kyllä katolisuuden, ortodoksiuuden ja islamin suosiota Suomessa. Mikäli uskonnonopetus säilyy Suomessa, evankelisuus säilyy vahvana Suomessakin. Homoseksuaalien puolustaminen ratkaisee myös paljon. Kiihkolijat perustavat omia kirkkojaan, mutta kansalaisten enemmintö osaa käyttää vielä järkeäään ja arvostaa ihmisoikeuksia.

Äänestä

Isoa Britanniaan ja siellä katolisen kirkon jäsenmäärän kasvu johtuu maahanmuuttajista niin kuin täällä Suomessakin.

Äänestä
  • Minusta on ihan sama mistä syystä katolisen kirkon jäsenmäärä kasvaa. Tärkeää on huomata, että se TODELLA on kasvussa eikä vain Isossa-Britanniassa,

    Äänestä

katolisten prosentuaalinen osuus väestöstä on laskenut, vielä 60-luvulla Brasilian väestöstä noin 90 prosenttia kuului katoliseen kirkkoon, mutta vuonna 2005 prosenttiosuus oli laskenut jo alle 70 prosentin

Äänestä
  • Katolinen kirkko on kasvanut koko ajan lukumäärällisesti Brasiliassa, vaikka prosentuaalisesti sen lukumäärä vaikuttaisikin pienemmältä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jauch kirjoitti:

Nyt jopa YLEn on ollut pakko uutisoida se tosiasia, että katolilaisuus on maailmalla vahvassa kasvussa:

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id78325.html

Ei liene poissuljettua, etteikö sama kehitys voisi tulla Suomeenkin. Tämä ei ole provokaatio, vaan tosiasia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu