olen 25v nainen... olen melko huolestunut rokotuksistani... sellaisia kun on viimeksi otettu vasta yläasteella ne pakolliset... vanhempani vain pyörittelevät päätään kun olen kysynyt rokotuskortistani ja siitä milloin pitäisi uusia rokotukset?
rokotukset...
huolestunut (n)
7268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
rokotuksia. Pysyt paljon terveempänä ilman rokotuksia.
siis en puhu influenssa rokotteista, vaan polio sun muut mitkä ihmisten kuuluu ottaa
ottaa mitään rokotuksia. Rokotuksilla tehdään vaan bisnestä.
jäykkäkouristusrokote (tetanus). Yleensä se annetaan 11-12 vuotiaana, viidennellä luokalla ja se olisi hyvä "uusia" kymmenen vuoden välein. Tähän rokotteeseen on yhdistetty yleensä myös kurkkumätärokote (Difteria).
Muut rokotteet ei sinänsä ole aivan välttämättömiä, jos et matkustele ympäri maailmaa.
Lisää selkeää infoa löydät täältä http://www.rokote.fi/nuortenjaaikuistenrokoteopas/index.html
tämä!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiomersaali
tiomersaali!! Itse olen tiomerssalille yliherkkää, tuli kerran nuoruudessa ilmi silmätippojen käytön yhteydessä.
SAAN silti, ja olen aina saanut, kaikki rokotukset, ilman tiomersaalia! Eli ei ole pakko ottaa kys.säilöntäaine pit.rokotetta!
eli difteria-tetanus, kannattaa ehdottomasti pitää voimassa etenkin jäykkäkouristusriskin vuoksi, koska tetanusbakteeria on tavallisessa mullassa ja ellei rokote ole voimassa, tartunnan voi saada saadessaan likaisen haavan. Pitää uusia 10v välein nykyään. Muut rokotteet eivät ole välttämättömiä jos pysyt Suomessa.