No onneksi minulla on sentään vuokra-asunto
ja tämä hikinen läppäri,siihen vuokraan sentään sisältyy vesi voipihan näin jouluna sentään juoda mahan täyteen,kävisikö vielä joku kaveri säätämässä vesilaitoksen hanoja että raanasta holahtaisi jokunen sattuma mukiin,siinä ois joulua ihan tarpeeksi.
ja tämä hikinen läppäri,siihen vuokraan sentään sisältyy vesi voipihan näin jouluna sentään juoda mahan täyteen,kävisikö vielä joku kaveri säätämässä vesilaitoksen hanoja että raanasta holahtaisi jokunen sattuma mukiin,siinä ois joulua ihan tarpeeksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä olen yhteiskunnan alimmalla portaalla, siis täysin toimeentulotuen varassa. JOKAINEN saa toimeentulotukea, se on sitten oma vika jos ei halua, tajua tai ilkeä sitä hakea! Minulla jää noin 350e/kk käteen, sillä minä ostan ruoat, maksan laskut. Ja minulla on syömistä, ei mitään suurenmoista mutta itse tehnyt olen rosollit ym.
Se on TÄYSIN oma vika jos ei ole muuta suuhunpantavaa kun vettä. Kenties olet ryypännyt rahasi?
kuin sosiaalituen joka johtaa siihen ettei käytännössä koskaan jää 300€ kuukaudessa menoihin, katsos kun kansaneläkkeeseen kuulemma sisältyy KAIKKI omavastuut. Täytyy olla aika helvetin terve että tuollaisilla summilla elää vuosikymmenestä toiseen, näin pyörätuolissa kun kaikki on armopalojen varassa.
On JOKAISELLE ihmiselle LAILLA turvattu se, että jää vähintään se vanha 2tonnia käteen(yksin eläjälle)!
Jos näin ei kohdallasi ole niin silloin sosiaalitoimisto ei toimi laillisesti ja sinun täytyy siitä valittaa. Oikeus toteutuu kyllä ja vain jos sinä itse lähdet oikeutta hakemaan, paitsi jos olet holhouksen alainen. Mutta hohouksen alaiselle kyllä takuuvarmasti turvataan ruoka!
paskavaippoja korvataan esim. kolme päivässä, alapään tunnottomuuden vuoksi en tiedä koska kusen ja paskannan, tulehduksien takia on pakko vaihtaa useammin. Ei korvaa mikään instanssi jos ei tule kolmella vaipalla päivä toimeen, mätivien makuuhaavojen hoitoon tarkoitetut voiteet on maksettava itse, kuuluu kuulemma hygieniaan? Onko sinulla aavistustakaan kuinka paljon nämä vievät tuloistani, (n. 50-60%). Ylimääräiset sairaalamatkat jäävät useimmiten omalle kontolle, kun ei ole ketään sukulaista apuna, eikä saa palveluasuntoa niin kusessa ja paskassa olet kirjaimellisesti! Tervetuloa joukkoon minäkin olin terve mies elämän alussa, ei tarvittu kuin yksi kaltaisesi itsetietoinen kyrpä kännissä päälle niin nyt ollaan tässä oltu jo 22 vuotta.
Voi, kyllä sinulla on kova kohtalo. Minkä ikäinen olet nyt? Olen usein miettinyt, kuinka monella on elämä muuttunut muutamassa sekunnissa lopullisesti. Vuosittain tapahtuu paljon rattijuoppojen yliajoja, pahoinpitelyjä ym. joiden seurauksena monen loppuelämä on taistelua vammautuneena. Haluan toivotta Sinulle voimia ja toivottavasti saat apua enemmän tulevaisuudessa että selviät. Sinulla on varmasti henkisesti vaikeita aikoja paljon, mutta yritä ajatella positiivisia asioita aina kun jaksat. Sinulla pitäisi olla oma hoitaja joka huolehtisi sinusta. Yritä saada kotikunnastasi kodinhoitaja tms. avuksesi. Puheissa aina mainitaan, että kyllä yhteiskunta pitää kaikista huolta, mutta käytännösä taitaa olla toisin.
siis 2000mk pittää jäädä näppiin..kaiken jälkeen.Monelle ihmiselle jää vaan 50ekeä ei aina ees sitä..ei rahaa mihinkään elämiseen.
se on esimerkiksi hieman vajaa keskivertonaperon viikkoraha nykyään, käy vaikka joskus kaupassa, sillähän saa monta kiloa vaikka sokeria, pysyy pyöreässä kunnossa ja kaikkea!
elä hyvä immeis reesu enempee juo sillo alkaa siun munuaiset mennä liiasta veestä..vesj tekkee hyvvää mahalle ja aineenvaihunnalle..