Minua ihmetyttää mitä tarkoitetaan laatuautolla? Olen kuullut, että kaikki Saksalaiset olisivat ylenpalttisen laadukkaita ja että yksikään Japanilainen ei olisi. Mitä sillä laadulla oikein tarkoitetaan? Jos luotettavuutta niin Japanilaiset ovat laadukkaita ja muut eivät. Kertokaa mikä on laatuauton määritelmä.
Laatuauto?
RENESSANSSINERO
171393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Laatu = on tuotteen kyky täyttää asiakkaan kohtuulliset toiveet ja odotukset.
Tosiaan riippuu siitä, mitä arvostaa ja mikä on itselle arvokasta. Jotkut laskevat statusarvonkin laatutekijäksi.
Jos statusarvo lasketaan laatuun, niin joillakin saksalaismerkeillä vaikuttanee asiaan.
Laatuauto on sellainen, joka tyydyttää omistajansa odotukset.
Laatuauton määritelmä on se, että se maksaa Suomessa vähintään 100 000 euroa.
...se auto, joka juuri minulla sattuu juuri tällä kertaa olemaan. Muut autot ovatkin sitten aivan surkeita. Kaikkein surkein on sinun autosi ja toiseksi surkein naapurini auto.
Laatu on sitä että ovet menee säntillisesti kiinni, ensivaikutelmaa ei kukaan unohda.
Laatua on hillitty muotoilu sisustuksessa. Laadukkuutta ja toimivuutta tuo oikeat materiaalivalinnat, loppuun asti mietitty ergonomia, käteen sopivat hallintalaitteet, tuntu että ne ei jää käteen vaikka vähän ronskimmin kääntää.
Laatu on hiljaista menoa, kivien ropina kuuluu "kaukaa" samoin kuin veden loiske. Hiekoitushiekka ei tunnu ropisevan kengille vaan ropse kuuluu *jostain*...
Laatua on toiminteiden hillityt äänet, vilkun releen ääni on vaimeaa mutta tukevaa naksutusta, ei bilteman releen pärinää. Lasinpyyhkijät liikkuu määrätietoisesti ja hiljaisesti, ei nykien tai liian hiljaa / kovaa.
Laatua on auton muotoilu siten että se näyttää todellisia ulkomittoja pienemmältä vaikka olisi suurikin perheauto. Muotoilun laatu on sitä että lumi ei tipu penkille kun ovi avataan tai kuravesi ei valu takakontin reunasta kaulukseen.
Laatua on se että kun auto vanhenee ja sitä joutuu korjaamaan niin osat on suunniteltu helposti vaihdettaviksi ilman että yhden nivelen pettäessä koko tukivarsi menee uusiksi. Laadukkuus on sitä että auton määräaikaishuollot on helppo tehdä, nesteiden täyttö tai vaihto ei vaadi akrobaattisia suorituksia.
Laatuauto toimii yhtähyvin kesällä ja talvella, lumessa ja vesisateessa. Yksittäisiä poikkeuksia on laatuautoissakin mutta ne on tilastollisia vaikutukseltaan.
Yllämainittuja seikkoja ei aina ihan yhtä hyvin täytä kaikkien autotehtaiden merkit, jokainen voi itse miettiä mitä ominaisuuksia mistäkin autosta pääosin löytyy.
Laatuauto on
- hiljainen, ellei sitten ole pyritty muuhun (Ferrari)
- ei rämise, nitise, natise
- vankan ja luotettavan tuntuinen
- materiaaleiltaan korkeatasoinen
- mukavuudeltaan ja ajettavuudeltaan luokkansa kärkeä
- toimiva erilaisissa olosuhteissa (kuuma, kylmä, sade)
- toimintavarma
- pitkäikäinen
- ryhtinsä ja ulkonäkönsä säilyttävä
- korroosiota hyvin kestävä
Mitkä autot sitten täyttävät kaikki nämä kriteerit? Eivät ehkä mitkään. Mitkä sitten täyttäisivät edes valtaosan kriteereistä. Niitä jo sitten löytyykin, mutta monikaan japanilainen (viitaten keskustelun aloittajaan) ei kyllä tähän ryhmään kuulu - ei ainakaan Honda, Nissan, Suzuki, Toyota - tuskin Mitsubishi ja Subarukaan.
Laatuasioista puhuttaessa on Joseph M. Juran (s. 1904) yksi maailman arvostetuimmista guruista. Tohtori Juranin määritelmä sanalle "quality" (= laatu) kuuluu muistaakseni jokseenkin seuraavasti: "Quality = fitness for use as seen by the user". Olisikos tuo suomeksi vaikkapa "Laatu = sopivuus käyttöön siinä mielessä kuin käyttäjä itse asian näkee".
Jos joku maaseudun metsurismies tykkää ajaa palstalleen puoliksi kinttupolkuja pitkin kantti-Ladalla ja on autoonsa tässä käytössä tyytyväinen, niin Ladahan on Juranin määritelmän mukaan luettava laatuautoksi!
'''
Maailman tunnetuin automerkki!
Vanhin aristoraatti automerkki!
Kitisemätön/natisematon mahtava maantieauto!
Suhteessa ajettuihin kilometrimääriin nähden luotettavin!
Pitkästä historiasta ja kymmenistä eri malleista huolimatta vähiten maanantaiautoja!
Tutkimusten mukaan pitkäikäisin automerkki!
Myös Saksassa arvostetuin ja arvonsa parhaiten säilyttävin!
Ja se johtotähti siinä keulalla kruunaa kaiken!
Sanoisin että Ferrari on maailman tunnetuin automerkki...
Hyvä maantiellä...totta!
Pidäppäs mielessä että useimmat noista johtotähdistä on dieseleitä jotka ovat kestävämpiä kuin bensakoneet ja dieseleillä ajetaan paljon pitkää matkaa, eli ei siinä auto kulu samalla lailla, kuin auto jossa on bensakone ja ajetaan pääasiassa taajamassa.
Maanantaiautoja ei ehkä tule näissä kalleimmissa mersuissa, mutta näitä taksimersuina olevia mersuja en pitäisi mitenkään viattomina... Väyrysten jälkeen on tullut vain autoja, joista sinunlaiset ihmiset suuvaahdossa haaveilette, ilman että tajuatte sitä, että mersun maine luotettavana pelinä ei ole enää sama kuin 15 vuotta sitten!
Johtotähti siinä keulalla aiheuttaa sen, että kun MB-fanaatikko istuu ratin taakse ja lähtee liikkeelle, niin kaikki unohtuu...ajovalot, ajovuorot, liikennevalot, ajonopeudet, turvavälit, ennenkaikkea toisten tielläliikkujien huomioonottaminen!
ole, varsinkaan jos otetaan huomioon mersun yli satavuotinen taival 3 sukupolven ajalta (mersu on muuten halutuin ja arvostetuin automerkki myös Japanin markkinoilla, yllätys, yllätys, varsinkin s malli on Japanissa maailman eniten ostettu edustusautojen ykkönen, ja mitä merkitystä yleensä on muutenkaan jollain yksittäisellä urheiluautomerkillä?
Mersun sl on hakannut Ferrarin takavuosina moneen kertaan eri autotesteissä, tosin joidenkin mielestä Ferrari oli enemmän "urheiluauto" epämukavuudestaan ja alhaalla lepäävästä painostaan johtuen, mutta testin voittaja oli aina mersu, siis aito saksalainen eikä mikään Englannissa valmistettu formula.
joten älä itke, älä :)
turiset, mersu on todellakin historiallisesti eniten tunnettu mittakeppi, johon muita autoja edelleen verrataan!
Ja totta on tuokin, että autolla on hirmuinen status Japanissa.
Mersua jopa näkyvästi kopioidaan muotoilupuolella vai mitä sanotte vw polon keulasta? ilmetty väyrynen.. Mersu teki sivuvilkuista peileissä ilmiön jota muut merkit kopioi hanakasti (mm. honda). Vanhan w124:sen takavalojen muoto on siirtynyt moniin muihin merkkeihin jne.
Mercedes on myös eniten tunteita herättävä merkki vai mitä sanotte siitä että nämä pienet provosointiviestit missä mersuja kehutaan tai edes kirjoittaajan nimimerkki viittaa mersuun kerää paljon "haukkujia" taakseen!?
hohoijaa onks näitä tyyppejä viellä luulin et ne on kuollu sukupuuttoon.
ollut jo 40-luvulla täällä?
....