juutalaisen lain vastaus...

Joulun tähden arvoitukseen:
# Not to practice onein (observing times or seasons as favorable or unfavorable, using astrology) (Lev. 19:26) (CCN166).
Tuo 3.n Mooseksen kirjan selitykset ovat minusta hieman monimerkityksellisiä.
Voisiko nimimerkki ras.vastaan kommentoida?
5273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moos.24:17

Äänestä
  • Olen samaa mieltä kanssasi siitä ,että Simon Tähden Poika on saattanut olla se josta kirjoitukset kertovat.Hänestä ei paljon tiedetä mutta olisi saattanut olla kotoisin myös Galileasta,Muistatko kylän tai kaupungin nimeä?
    Köyhät tarkoittavat tietysti essealaisia lainkiivailijoita ja minusta myös alkuseurakuntaa.

    Toinen asia josta olisin halunnut tietää on se ,mikä oli tuon ennustuskiellon sanatarkka lainaus?

    Äänestä

mitä varsinaisesti kysyt.Tähdistä ja tietäjistä muutoin:muinoin etenkin antiikin aikaan oli tapana että suurmiesten syntymän ja kuoleman ympärille luotiin tarinoita luonnonmullistuksista ja ihmeistä. Jeesuksen osalle myös.

Äänestä
  • sitähän minäkin tarkoitin joissakin kommenteissa.
    Tarinoilla luotiin gloriaa ja mielenkiintoa jonkun persoonaa kohtaan.
    Lähinnä tarkoitin tuota 3.n mooseksen kirjan käännöstä,jossa kielletään tähdistäennustelu.
    Tuo minun lyhennelmäni käskyistä on 101 saitilta..

    Äänestä

  • ja Jeesuksen asiassa tuo ylimainonta vielä korostuu,koska hän ei ollut mielestäni mikään oikea suurmies.Hänestä ei ole aikalaismainintoja muita kuin evankeliumit ja vanhin sellainen Markus on aika niukkasanainen,ainakin hänen jumaluudestaan.

    Asia mitä kysyin koskee tuon 3.n mooseksen kirjan kohdan käännöstä alkukielestä.Kohta koskee tähdistäennustamiskieltoa ja yleensä ennustamista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tinotito(ei-kirjautunut) kirjoitti:

Joulun tähden arvoitukseen:
# Not to practice onein (observing times or seasons as favorable or unfavorable, using astrology) (Lev. 19:26) (CCN166).
Tuo 3.n Mooseksen kirjan selitykset ovat minusta hieman monimerkityksellisiä.
Voisiko nimimerkki ras.vastaan kommentoida?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu