Tsopiklonivalmisteet ja vieroitusoireet

Olen syönyt Zopinoxia tai Imovanea säännöllisesti 1 tabl/yö varmaan jo yli vuoden ajan. Taukoja ei siis ole ollut. Onko todennäköistä että tulee vieroitusoireita jos nyt lopetan yhtäkkiä niiden syönnin? Millaisia oireita voi tulla? Mikä olisi paras konsti hivuttautua näistä eroon?
5461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

epäsäännöllisessä käytössä jo vuosia ja jos joskus ottaa ottamatta, niin unettomuutta (jopa koko yön kestävää) ei sen pahempaa. Tähän "vieroitusoireeseen" auttaa tällaisen yön yli valvominen (päivällä ei saa mennä nukkumaan) ja sitten aika pian peli alkaa taas vetää luonnollissa rytmissä. Valvottuja öitä voi tulla viikkoon useampia alkuun, mutta kannattaa hankkia jotain tekemistä näiksi öiksi.

Tepsii!

Äänestä

jos ihan seinään lopetat. Muista vierotusoireista en osaa sanoa, mutta niitä on ihan varppina.

Kannattaa tiputtaa annosta pikkuhiljaa pienemmäksi ja pienemmäksi vähitellen. Sitte ko pilleri on enää pieni murunen jätä se poijes kokonaan. Jos ei tolleen onnistu, kannattaa kysellä lekurilta parempia neuvoja.

Äänestä

Nukahtamiseen tarkoitettua lääkettä harvoin vierotetaan, mikäli lääkkeestä on apua henkilön elämänlaatuun ja toimintakykyyn. Tsopiklooni ei ole bentso eikä siitä tule mitään hankalia vieroitusoireita. Jos puntarissa on lääke tai uni, niin kannattaa kaksi eri kertaa kysyä itseltään, kumpiko on tarpeen vai onko mahdollisesti molemmat.

Äänestä
  • Tsopiklooni on bentso eikä sitä ole tarkoitettu pitkäaikaiseen käyttöön.. Viekkareista ei sen paremmin kokemusta.

    Äänestä

  • ..tsopikloonista... kirjoitti:

    Tsopiklooni on bentso eikä sitä ole tarkoitettu pitkäaikaiseen käyttöön.. Viekkareista ei sen paremmin kokemusta.

    Tsopiklooni EI OLE BENTSO (vaikka samankaltainen onkin)! Sitä käytetään myös pitkäaikaisessa käytössä, itselläni yhdeksäs vuosi menossa, breikkejä olen kyllä välillä pitänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säännöllinen käyttäjä kirjoitti:

Olen syönyt Zopinoxia tai Imovanea säännöllisesti 1 tabl/yö varmaan jo yli vuoden ajan. Taukoja ei siis ole ollut. Onko todennäköistä että tulee vieroitusoireita jos nyt lopetan yhtäkkiä niiden syönnin? Millaisia oireita voi tulla? Mikä olisi paras konsti hivuttautua näistä eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu