Evolutionistit helisemässä ja pahasti!

Kukaan ei osaa antaa asiallisia perusteltuja vastauksia,ainoastaan pelkkiä solvauksia.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000031593712
8669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Luuletkos, että hassu myyttisi muuttuu todeksi, jos sen oikein monesti toistaa? :D

Äänestä

Perustele ensin kysymyksesi asiallisesti niin saat asiallisen vastuksen. On turha vaatia "tieteellistä" selitystä asialle, jonka todenperäisyydestä ei ole mitään tietoa.

Äänestä

Kyselin referenssejä, mutta et niitä kyennyt ilmoittamaan, joten hivenen vaikuttaa heikolta tuo mainitsemasi "tieteellinen todistus". Joku ilmeisesti tiesi, mitä asiakirjoja tarkoitat, mutta ne eivät ilmeisesti kestä lähdekritiikkiä.

On muuten vekkulia, että evoluutiosta on tuhansia ja taas tuhansia tieteellisiä todisteita, jotka varmasti kestää lähdekritiikin, mutta niitä et millään usko. Toisin on kun joku heittää jonkun muinaisen paperin, jossa oleva teksti saattaa olla yhden sadun kopio, niin sitä pidät raudanlujana todistusaineistona täysin kritiikittä (kunhan se vaan tukee mielikuvitushahmojasi). No, jos loogisuus kuuluisi luonteenpiirteisiisi, Sinua ei uskovaiseksi kutsuttaisikaan.

Samoin heikolta vaikuttaa toteamuksesi: "Evoluutioteoria on todistettavasti täyttä puppua". Tosiaan jos sanot, että "todistettavasti", niin todista ! Anna yksikin tieteellinen referenssi, jossa todetaan, että "näiden ja näiden tulosten valossa evoluutioteoria on kumottu" !

Äänestä

Tästä ketjun aloittajan jankkaamisesta tulee mieleen tuo vanha tarina shakkia pelaavasta pulusta. Jokohan "TieTotuuteen" pyrähti takaisin sinne helluntaiseuroihin kehumaan uusinta "voittoaan".

Äänestä

Suppo: miksi olet luopunut omasta nimimerkistäsi. Hävettääkö sinua että omaan nimimerkkiisi on lipsahtanut kirjoitusvirhe. Minusta se on jollain tavalla söpöä. Se ikään kuin kruunaa antamasi kommentit. Kuorrutus typerien kommenttiesi päällä :-D!

Äänestä

Esitin sinulla jo toisaalla aiheellisen kommentin. Jäin odottamaan vastaustasi. Koska toistelet itseäsi tässä uudessa säikeessä, toistan minäkin kommenttini. Saa vastata.

Pystytkö suhteuttamaan tieteen tutkimuksia ja raamattua keskenään. Ovatko keinosi aidosti rehelliset vai pyritkö vain mustamaalaamaan edistääksesi omaa asiaasi oman oppisi moraalin vastaisesti. Osoitteesta http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=search&db= löytyy 207974 (!) kpl tutkimusta hakusanalla "evolution". Voit aivan vapaasti käydä itse tutkimassa tutkimusten otsikoida ja jos haluat, voit vaikka kumota ne.
"Totuutesi" on vähintäänkin arveluttava, mutta keinosi asiasi edistämiseksi ovat myös oman totuutesi kanssa ristiriidassa.

Äänestä

Miten tuo liittyy millään tavalla evoluutioon, joka on siis tosiasia ? Lajien synty on havaittu luonnossa ja labrassa jne.


Korkeintaan Raamattuun liittyen jota yrität todistaa todeksi, mutta onhan täälläkin ollut pimeyksiä, tuntikausien, muistan kuinka vaikea oli lukea sisällä, tuli ukkospilvi ja maailma muuttui mustaksi. Varmaan jossain repesi lakanakin tuulenpuuskasta ja joskus jyrähteli niin että seinät värähteli ja seinäkellomme tippui alas.. ja välähteli vaan eipä näkyny Jessee..

Jerusalemin lähin tulivuori lie Syyriassa, jospa sieltä tuli pieni pilvi ja pimenteli kuin Pinatubo, joka pimensi tienoita. Semmoisiin liittyy usein maantärähtelyjä.

Äänestä

liittyisi johonkin, kuten evoluutioon, saisit perusteltuja vastauksia. Jos et huomaa mitään kummallista siinä, että pyydät meitä perustelemaan, miten ihmeessä ristiinnaulitsmien aikana tuli niin pimeää kun ei ollut auringonpimennystäkään, otan osaa ja kehotan jatkossa keskittymään vaikkapa Hullunkurisiin Perheisiin. Ziisas sentääm.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TieTotuuteen kirjoitti:

Kukaan ei osaa antaa asiallisia perusteltuja vastauksia,ainoastaan pelkkiä solvauksia.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000031593712

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu