Jarrut

pikkutarja

vanhassa rekisteri-otteessa lukee jarrujärjestelmä NAP ja uudessa ALB. Mistä tietää mikä järjestelmä autossa on? Näkeekö sen jostain? Onko jarrulevyt/palat samat ABS:lle taikka ilman sitä? Clio 1,8 16V erikoismalli -91.
Hyvää Uutta Vuotta!

3

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen näkee nimenomaan rekisteriotteesta.
      Näissä Renun erikoismalleissahan jarrujärjestelmä päivittyy automaattisesti kuten oteesta huomaat,ennen NAP nyt ALB.
      ABS jarruissa on ehdottomasti käytettävä erikoisvoideltuja levyjä ja paloja.
      Tavallisia osia käytettäessä muuttuvat jarrutkin tavallisiksi lukkiutuviksi ja järjestelmä ei toimi oikein koska päivitys on lukkiutumattomia varten.
      On ehdottoman tärkeää jarruasioissa kääntyä asiantuntijoiden puoleen ettei autosi muutu hengenvaaralliseksi kulkineeksi.

      • vittu sä

        jauhat erikoisvoidelluista levyistä ja paloista???
        Jos noita voidellaan niin sitten ne ovat hengen vaarallisia!!!!


      • sä aika

        erkki olet jollet jopa urpo jos luulet että palat ja levyt määrittävät abs jarrujen toimivuuden...ne ovat vain työtä tekevät osat ja KÄSKY TOIMIA NIILLE TULEE MUUALTA...TAJUATKO????


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      130
      4657
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      70
      3300
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      104
      3176
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      39
      2621
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      28
      2312
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      107
      1573
    7. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1116
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      338
      1108
    9. 49
      862
    10. Mitä luulet mies

      Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin
      Ikävä
      55
      691
    Aihe