Iso 9001

Mikäli tuote on laatusertifioitu Iso 9001 laatujärjestelmään tietääkö joku saako tuotetta korjata sellainen jota ei ole laatujärjestelmään luokiteltu tai korjaaja ei ole tehnyt laatujärjestelmä luokitusta valmistajan kanssa?
Elikä takuukorjaaja ei ole Iso 9001 laatujärjestelmässä, saako korjata takuutyön!?
2313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei

ISO9001 laatujärjestelmää ei hankita tuotteelle vaan yrityksen toiminnalle. Laatujärjestelmä siis kertoo yrityksen toiminnasta ja tuote ei voi olla sertifioitu vaan yritys/ toiminta.

ISO9001 ei määrittele mitenkään täytyykö alihankkijoilla olla laatujärjestelmä vai ei. Se velvoittaa sertifioidun yrityksen seuraamaan niitä alihankkijoita joilla on vaikutusta kriittisesti yrityksen laatuun mutta seuraaminen on erittäin laaja asia. Se ei esimerkiksi määritä tarkastusvälejä eikä muutakaan miten yritystä tulee seurata.

Jos ymmärsin oikein kysymyksesi niin yritys jolla on ISO9001 voi käyttää sertifioimatonta yritystä hyvinkin alihankkijanaan. Toisaalta monia yrityksiä nähneenä useat sertifioimattomat yritykset tekevät aivan yhtä hyvää laatua ja jopa joskus parempaakin joten tuo serfikaatti ei ole missään tapauksessa hyvän laadun tae. Se kertoo että yritys on kirjannut ylös toimintatapansa ja seuraa säännöllisesti niitä sekä tekee toimintaansa jatkuvaa parannusta..

Toivottavasti hieman selvitti kapulakielellä mutta kuitenkin:)

Äänestä
  • Missä vaiheessa tuote luokitellaan valmistusvirheelliseksi?
    Kuinka monta tapausta täytyy olla myydystä kpl määrästä jotta todetaan valmistus virhe?
    Sama tuote mutta eri mallisarjat onko tässä mahdollista olla valmistajan virhe todettavissa?
    Mikäli on mahdollista mistä voidaan tarkistaa ovatko tuotteet maanantai valmisteisia?
    "KIITOS ETUKÄTEEN VASTAUKSISTA!"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LaatuSertifikaatti kirjoitti:

Mikäli tuote on laatusertifioitu Iso 9001 laatujärjestelmään tietääkö joku saako tuotetta korjata sellainen jota ei ole laatujärjestelmään luokiteltu tai korjaaja ei ole tehnyt laatujärjestelmä luokitusta valmistajan kanssa?
Elikä takuukorjaaja ei ole Iso 9001 laatujärjestelmässä, saako korjata takuutyön!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu