Kuvittelevat ressukat, että nyt se taivas aukeaa, kun ei tarvitse vaihtoautosta enään mitään maksaa. Totuus on kuitenkin toinen, ei osteta vuoteen yhtään uutta autoa, annetaan rasvalettien pikkutakkimiesten pelata sodukoa ihan rauhassa.
Pannaan autokauppiaat
hikoilemaan
3951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän sellaiset, joilla on varaa tai tarve, hankkii uuden auton. Tuskin kukaan täysjärkinen jättää autoa ostamata sen takia, että aiheuttaisi kiusaa autokauppiaille. Voihan joku persaukinen uhota mpoista, mutta eipä sillä ole vaikutusta.
Moni saattaa olla odottavalla kannalla, kun vaihdokkien hintataso on hieman hakusessa, mutta jossain vaiheessa hekin sinna kuppaan menevät. Ja useimmat nielaisevat tyhjää, kun kuulevat hyvityksen vanhasta, se kun on kolmevuotialla laskenut saman verran kuin uudenkin hinta. Eli väliraha on vähintäin entinen. Mutta sehän oli ennustettavissa, olihan jo vuosia sitten väliraha Suomessa samaa luokkaa kuin esim. Hollannissa ja Saksassa.
Nämä hokemat siitä että tehdään ostoboikotti ja pistetään autokauppiaat hikoilemaan, ovat syvältä rektumista.
Edellinen kirjoittaja kirjoitti aivan asiaa. Ne joilla on tarvetta vaihtaa autoa nyt, tekevät niin. Muiden on aivan turha hehkuttaa boikottejaan.
On totta että jos ei ole aivan pakko vaihtaa seuraavan puolen vuoden aikana, kannattanee käyttää harkintaa ja odotella sitä että vaihdokin hinta asettuu järkevälle tasolle. On näet aivan mahdollista, että osa kauppiaista pelaa varman päälle ja hyvittää jonkun aikaa vaihtoautosta alakanttiin KOMPENSOIDAKSEEN sen että varastossa jo olevan, YLIHINTAAN ostetun vaihturin hinta saadaan kuitattua.
Näin minä tekisin, jos kauppias olisin.
Onneksi ei ole mitään tarvetta lähteä kaupoille juuri nyt, sillä alla on vähän ajettu 2003.
Odottelen rauhassa että hintataso vakiintuu ja mietin tilannetta sitten. Kilometrejä kertyy vuodessa vain 22.200 km joten on vähän siinä ja siinä kannattaako siirtyä dieseliin. Dieselin hinta on kivunnut ylöspäin koko ajan, ja se käyttömaksu kismittää samoin kuin nokipäästöt.
Ainut mikä ratkaisee on VÄLIRAHA. Silloin kun se on kohdallaan, syntyy kauppoja. Juuri nyt ei, ainakaan omalla kohdallani.
Ota nyt ja mene lenkille.