Oluen paljousalet poistuvat ?

Mietin tässä mihin suuntaan oluen hinta mahtaa mennä , mutta ennen kaikkea sitä, mitä ja kuinka väkeviin juomiin meidät ihmiset toisaalta ohjataan.

Liekö edes hintaa mietitään tuossa vaiheessa elämän,
mietitään vain pinnallisuuksia moisien tulo ja menoarvioiden summaa.

Onko siis helpompi kantaa alkosta yksi väkevä potillinen kotiin, elikkä kuin kaupasta noita halvempia irtopulloja raahata kilisten muovipussissa.

Kenen on vastuu meistä, luulin joskus että yhteiskunnan, mutta onko oikein näin.

Yksikin väkevä pullo lisää, eli tarkoitan viinaa , isolla veellä, luoko se paremman yhteiskunnan?

Toisenpään kautta, valitetaan kuinka suomen juomakulttuuri on pyllystä, onhen se, mutta mietitäämpä muita maita tällä mantereella.

Ranskalaiset pärrää pöhnässä päivät pitkät, hollantilaiset huumepölyssä, mitä me suomalaiset, me yritämme olla fiksuja, yritämme ees, me olemme joskus sentään.

Ja suomalaisen kun tunnen, sehän ostaa halvinta, se ei ole ranskalainen hienohelma, se ostaa tarjouksesta halvinta ja säästyykin monesti tuon päätöksen myötä hankaluuksilta, ainakin juoman myötä.

Ja Hyvää Uutta Vuotta Kaikille :)

2

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenmaassa

      Syksyllä mainostettiin isoilla uutisotsikoilla, että oluen hinta laskee vuoden vaihteen jälkeen.Sitten yhtäkkiä tilanne muuttuikin päinvastaiseksi.Ihmeellistä touhua on.Luulisi jokaisen järkevän ihmisen ajattelevan, että miedot juomat olisivat suhteessa edullisempia kuin väkevät.Muissa EU-maissa viini ja olut on edullista.Väkevät juomat maksavat siellä vähän enemmän.Euroopan maissa saa tarjota koko porukalle kierroksen olutta samalla hinnalla, kuin Suomessa saa kaksi tuoppia.Ihme maa!

      • Alkoholikulttuuria johdetaankin monissa muissa maissa eri tavalla, eli ollaankin kuin liisa ihmemaassa täällä suomessa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      85
      11788
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8946
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      88
      4753
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      35
      4079
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4034
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3886
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      9
      3680
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      24
      3501
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      43
      3289
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      48
      3005
    Aihe