Kaupasta oli putkireiska loppu, on tainnut moni rakennella omia pommeja.
http://www.youtube.com/watch?v=Ru7CR7mwNZo&feature=related
Omatekoiset uudenvuoden pommit!
4
1412
Vastaukset
- 1950-luvun uudetvuodet
Nykyään pistetään taivaalle sellaiset määrät ilotulitteita, joista ei voinut haaveillakaan 1950-luvulla. Kaupunki ampui taivaalle muutaman raketin ja siinä kaikki. Raketteja ei ollut vapaasti ostettavissa.
Me sota-ajan lapset osasimme kyllä rakentaa omat pommit. Ostimme rautakaupasta ruohonpoistoainetta ja apteekista "tulikukkaa", hidasteena oli tavallista tuhkaa saunanuunista. Paketit käärimme sanomalehdistä ja pommien päät tiivistimme Osuusliikkeen varastosta varastamallamme pie´llä. Sytytyslankaa sai ostaa rautakaupasta metrihinnalla.
Kyllä poliisit juoksivat, kun heitin yhden pommin väkijoukkoon Lapeenrannan keskuspuistossa. Onneksi sytytyslanka oli niin lyhyt, että pommi räjähti kymmenen metriä väkijoukon yläpuolella, ettei tullut suurempia henkilövahinkoja.
Sitten heitin yhden sytytetyn pommin avoimen poliisiauton ikkunasta sisälle ja se räjähti poliisiauton sisällä. Sen jälkeen korjasin kyllä nahkani kauas kaupungin keskustasta. Olin silloin 12 vuotta vanha ja poliiseilla oli epäilys tekijästä. He ottivat minut kyytiin kovalla pakkasella ja kyselivät syyllisyyttäni. Kun en tunnustanut, he veivät minut iltapimeällä Vainikkalaan ja heittivät minut autosta ulos. Sain kävellä pimeällä talvipakkasella yli 20 kilometriä takaisin kaupunkiin. Tänä päivänä tällaisesta heitteillejätöstä tulisi kovat syytteet myös poliiseille.
Mutta se oli silloin ja nyt on nyt. Me sota-ajan lapset teimme muutenkin niin paljon pahaa jo kakaroina, että nykyajan nuoret huligaanit ovat enkeleitä sen rinnalla. Sodan jälkeen löytyi Lappeenrannan ympäristön metsistä ammuksia ja palopommeja. Meillä oli vaaralliset leikkikalut.
Siihen aikaan ei ollut mitään ostorajoituksia ja myös lapset saivat ostaa kaupoista kaikkia vaarallisia aineita ja kioskeissa myytiin irtotupakoita jopa alle 10 vuotta vanhoille.
Kaupunkivariksista maksettiin tapporahaa. Kun vei poliisilaitokselle variksesta irtileikatut koivet, maksoi poliisi tapporahat mitään kyselemättä. Ja taas saatiin tupakkia. - friend09
Pärjäsin koko Uuden Vuoden pelkillä sädetikuilla.
- Meitä on kaksi
Heräteostoksena 10 kpl sädetikkuja S-marketista ei tullut edes kalliiksi.
- ,,,
http://www.draglist.com/Movies/Clips/Bob Motz Run.mpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892618Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031658- 1161590
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641212Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻75995- 56969
- 45857
- 63849
- 61835