muusta, kuin kasteesta! Hallelujaa!
* Tuolla alempana kun joku taas innostui Pietarin, kirjoittajan mukaan saarnanneen vauvoille, ei edes lapsille, vaan vauvoille, sillä lapsetkin voivat tulla ihan itse henkohtaiseen uskoon, kun vaan ehtivät ikään, jolloin itse käsittävät ja ymmärtävät evankeliumin otettavaksi vastaan itse.
* Tunnen eräänkin saarnamiehen, joka yhä saarnaa ja opettaa, tuli nelivuotiaana uskoon ja kastettiin myöskin. Ja on mitä parhaita opettajia tämänpäivän h-herätyksessä. Että lapset kyllä voi tulla uskoon, vaan ei sylivauvat, se on luonnotonta ja epämoraalista edes ajatella tosisssan tuollaista noituuteen viitaavaa riittiä.
*Voiko siis joku muutaman hengen raati tehdä taivaskelpoisia vauvoista, tosta vaa? Niinköhän Raamattu opettaa?
* Niinkö Raamattu opettaa, että on äiti, isä, kummit (2kpl) ja tietenkin teologisen koulutuksen saanut pappi ja kastettava lapsi.
* Siinäkö on niin PYHÄ raati, joka lähettää lapsen sen siliäntien taivastielle?
* Saa elää elämänsä ihan miten tahtoo, ja tämän raadin päätös pitää, kun koittaa siirtyminen ajasta iäisyyteen. Näinköhän Raamattu opettaa pelastumisesta? Ja mistäköhän Raamatun kirjoista tämä opetus yksinkertaisuudesaan löytyy?
* "
* Tuolla alempana kun joku taas innostui Pietarin, kirjoittajan mukaan saarnanneen vauvoille, ei edes lapsille, vaan vauvoille, sillä lapsetkin voivat tulla ihan itse henkohtaiseen uskoon, kun vaan ehtivät ikään, jolloin itse käsittävät ja ymmärtävät evankeliumin otettavaksi vastaan itse.
* Tunnen eräänkin saarnamiehen, joka yhä saarnaa ja opettaa, tuli nelivuotiaana uskoon ja kastettiin myöskin. Ja on mitä parhaita opettajia tämänpäivän h-herätyksessä. Että lapset kyllä voi tulla uskoon, vaan ei sylivauvat, se on luonnotonta ja epämoraalista edes ajatella tosisssan tuollaista noituuteen viitaavaa riittiä.
*Voiko siis joku muutaman hengen raati tehdä taivaskelpoisia vauvoista, tosta vaa? Niinköhän Raamattu opettaa?
* Niinkö Raamattu opettaa, että on äiti, isä, kummit (2kpl) ja tietenkin teologisen koulutuksen saanut pappi ja kastettava lapsi.
* Siinäkö on niin PYHÄ raati, joka lähettää lapsen sen siliäntien taivastielle?
* Saa elää elämänsä ihan miten tahtoo, ja tämän raadin päätös pitää, kun koittaa siirtyminen ajasta iäisyyteen. Näinköhän Raamattu opettaa pelastumisesta? Ja mistäköhän Raamatun kirjoista tämä opetus yksinkertaisuudesaan löytyy?
* "
Vastaukset 24
Vanhimmat
"Lähellä olevat" lapsiperheet tarkoitti juutalaisia perheitä, joita Pietari tunsi varmaan useitakin ja oli huolissaan niiden miesten ja heidän lapsiensa pelastumista.
"Kaukana olevat" perheet ja ihmiset oli pakanoita, kuten Suomalaisia, joita Jumala kutsuu kasteen liittoon jo äidin kohdusta alkaen. Sallikaa lapsien tulla minun tyköni, älkää estäkö heitä, kuten helluntailaiset estää lapsien liittämisen eli oksastamisen kasteessa Kristuksen ruumiiseen eli seurakuntaan.
Kourallinen miehiä oli kuulemassa Pietarin puhetta, mutta kun he hakivat kotoaan lapsensa ja perheensä, niin sen ensimmäisen päivän aikana 3000 sielua kastettiin sinä yhtenä päivänä.
"Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. Teitä tämä lupaus tarkoittaa, teitä ja teidän lapsianne, ja myös kaikkia niitä, jotka ovat etäällä -- keitä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
"Totisesti minä sanon sinulle, joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niinkuin lapsi sen ottaa vastaan, ei sinne sisälle pääse."
On vaarallista siirtää lapsen kastetta hamaan tulevaisuuteen.
Jes. 49:1
"Kuulkaa minua, te merensaaret, ja tarkatkaa, kaukaiset kansat. Herra on minut KUTSUNUT hamasta ÄIDINKOHDUSTA saakka, hamasta äitini helmasta minun nimeni maininnut."
Jeesuskin käski kastaa kaikki kansat opetuslapsikseen ja sitten opettaa heille käskyt.
Kol. 3:20 "Lapset, olkaa vanhemmillenne kuuliaiset kaikessa, sillä se on otollista Herrassa."
(olla Herrassa tarkoittaa, että lapsi oli kastettu Kristusruumiin jäsen)
Matt.28
19 Menkää siis ja tehkää KAIKKI KANSAT minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Joel. 2:16
Kootkaa KANSA, pitäkää pyhä seurakuntakokous, kerätkää vanhukset, kootkaa lapset ja rintoja imeväiset; lähteköön ylkä huoneestansa ja morsian kammiostansa.
varmaan provo, eikös?
ja on muistettava se, että vanhemmilla on OIKEUS viedä lapsensa kasteelle, kuten heillä oli OIKEUS viedä poikalapsensa ympärileikkauksellekin.
* Ympärileikkaus oli lain vaatimus, ja ainoastaan juutalaisille, ei liity Uudentestamentin kaste oppiin millään tavalla.
* Eikä vanhemilla ole oikeutta päättää lapsensa tulevaisuudesta, mitä hän haluaa uskoa ja mitä ei.
* Lapsilla on vartuttuaan oltava vaapaa valinta evankeliumiin nähden, sitä ei vanhemmat eikä suku määrää, eikä myöskään voi sanelemalla saattaa ketään taivaaseen, ei isän eikä muiden määräyksestä kukaan astu taivaanportista sisään, siine pääsyn määrää Jumalan sana ja opetus mitä Raamatussa sanotaan, ja lapsikaste ei kuulu siihen opetukseen
* Eikä siellä ole missään eikä koskaan vielä lukenut, että lapsikaste voisi pelastaa, et kai itsekkään tuollaista fiktiota usko, ja on Raamatun halveksuntaa tehdä siitä fiktiokirja, joka on sentään Jumalan Kirja!
Kyllä vanhemmilla on oikeus, jopa velvollisuus antaa lapselleen sellaisia "elämän eväitä", joihin he itse uskovat kunhan ne eivät ole mm. lakien, asetusten ja hyvien tapojen vastaisia vaan tarkoitetut yhteiskunnan ja lapsen parhaaksi. - Miksi muuten te helluntailaisetkaan raahaisitte lapsianne kokoustenne ajaksi jonnekin kokous-salinne takahuoneeseen pyhäkouluun?
Jonkun yksilön pelastusta ja pelastumattomuutta eivät määrää sen enempää lapsikastekäytäntöä harjoittavat kirkot kuin anabaptistiseen kastekäytäntöön uskovat helluntailaisetkaan.
Sinä uskot omalla tavallasi, joku toinen uskoo omalla tavallaan: yhtä vähän kuin tuo kanssasi eri tavoin uskova on pätevä sanomaan mitään sinun pelastumisestasi tai pelastumattomuudestasi, aivan yhtä vähän sinä olet pätevä sanomaan mitään näistä samoista asioista tuon toisen kohdalta.
Matteus 28
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
oikein, tai sitten tahallasi ymmärsit väärin.
* Sanoin, että kukaan ei voi määrätä mihin kukakin uskoo, vielä vähemmin tehdä lapselle, puollustuskyvyttömälle elinikäinen sopimus kirkon jäsenyydestä vauvan sitä käsittämättä.
* Elämän ohjeet on aivan eri asia, ja voi kehoittaa uskomaankin esm Jumalaan, mutta valinta pitää jättää jokaiselle itselleen evankeliumiin nähden.
* Että ei ole niin kivaa kun tahallaan yrität vääristää ja sekiottaa asioita. Oli kyse nimeomaan suhteesta evankeliumiin, ja siihen pitää jokaisen itse saada ottaa vastuu, uskooko sen vai ei. Vauvat ei voi ottaa sitä vastuuta, ja siksi on väkivaltaa liittää olemattoman riitin kautta lapsi kirkon orjuuteen.
* Hyvä kristillinen kasvatus on ihan jees, että mieti asioita, ennenkuin kirjoitat lyödäksesi ainoastaan, sivuuttaen asian, josta puhutaan.
* Hanakkana vaan saamaan toista mollata, että kellähän nyt pomppii?
Kuulepas nyt ukonkääpä: ET OLE JUMALA, joten ota vain vastaan yllä aiheesta saamasi kritiikki. Lopeta valehetelu ja jatkuva "oikeassa" oleminen. Kuiolet sinäkin kerran, eikä jää sinustaKAN muuta kuin haiseva raato jäljelle.
Lapsikastevihasi on kauhistuttavan tyhmää. Samoin on viha, jolla parjaat katolista kirkkoa, koska et itse ole paaviksi päässyt.
"ei herroina halliten, eikä kenenkään uskoa valliten."
* Olisiko nyt ristiriita Jeesuksen ja Paavalin opetuksen välillä?
* Ei ole, sinä annoit vaan väärän vastauksen kysymykseen, voiko isä tai vanhemmat pakottaa lapsensa mieleiseensä uskoon? Ja vastauksesi Jeesusn kastekäskyllä ei vastannut siihen mistä oli kyse. Siispä usko ei ole perinnöllinen, vaan jokaisen pitää saada itse päättää suhteensa Jeesukseen evankeliumin kautta. Ja selvää onn, että pakkokastaminen tapahtuipa se sitten millä tavalla hyvänsä, on ristiriidassa Jeesuksen ja apostolisen opetuksen kanssa.
* Miksei tämänpäivän kirkko näe sitä, että lapsikaste on peruja katolisesta paavain kirkon vallasta saada ihmiset hallintaansa lapsesta alkaen. Ja on katolisessa niikuin ortodokseillakin yhä periaatteena, kaikki asiat pitää alistaa "isän" = papin päätettäväksi, joka ei millään tavalla ole Raamatun evankeliumin mukaista.
* Evankeliumi ei anna mitään ulkoista valtaa joillekkin erityisille, koulutetuille isille ja papeille minkäänlaista valtaa jolla voisivat alistaa kirkon jäseniä omiin lakeihinsa, se on kaikki katolisen paavinkirkon perintöä josta papisto ei ole raskinut luopua, ja osittain se pätee luterilaisessa kirkossa myös. Mm:ssa lapsikasteen ja rippikoulun muodossa. Sekä HPE- käytännössä. Raamattu ei evankeliumissa missään velvoita käymään jotain rippikoulua ennen kuin saa nauttia HPE:sen. Se kuuluu jokaiselle uudestisyntyneelle Jumalan lapselle ilaman mitään opintoja tai kursseja. Tämä kaikki on sitä kirkon alistusta saadakseen hallita ihmisiä syntymästä lähtien erilaisilla riiteillään ja omilla käskyillään!
* Ja uskon tuon sinunkin halusi hallita lastesi omaa valinnan vapautta isyytesi perusteella, ehkä olet itse joutunut aikanasi myös vanhempiesi ja suvun hallinta vallan uhriksi jota kirkko ehdottomasti tukee, ja saa vetää kessua peräkamarissa papisto ylhäisten seurassa.
* Olen aikoinani nähnyt itse mieten isännät kinkerien jälkeen terästetyllä kahvilla, ja sikareita tai savukkeita tuprutellen, ettei savun seasta paljon ihmisiä näkynyt. Että sellaista pappisylhäisöä! Kun oli kinkeri päivän kyykytetty piikoja ja renkejä ulkoa pakkooppimisen katekismusta käskyineen ja selityksineen. Niinpä, poltti ja joihan se lutherkin. Siinä olikin varsinainen esikuva. Oletteko muuten lukeneet nyt pannasta vapautettuja lutherin "tositoimia?
on yhtä kuin se, että puhutaan aidasta, niin sinä puhut aidan seipäistä.
* Tämä johtuu siitä, että et osaa keskustella, ainoastaan raivota helluntai vihaasi minuun.
* Muta tiedäthän, niikuin vesi ei pysy vesilinnun selässä, ei sun raiosi vaikuta yhtään enmpää, jos sitäkään.
* Opettaja sinun tittelinäsi on kuin paras koulu vitsi, niin asiattomasti osaat käyttäytyä, olemattomien luulojesi kanssa.
* Mutta on minulla sinulle ilouutinenkin!
* Jeesus pelastaa, valmistaudu siis kohtaamaan Jumalasi, sinäkin kun myös kuolet ;) Jeesus on pelastajasi, sama Mies, jota parjaat lasten tappamisesta ja monesta muusta, usko Häneen, ja ano syntejäsi anteeksi, Hänellä on PALJON anteeksiantamusta, eikä muista sinun syntejäsi, parannusta Hän kyllä odottaa myös sinulta, vaikka itsessäsi luulet olevasi pulmunen.
* Mutta olet sokea ja alston, anna siis Jeesuksen pukea sinut vanhurskauden vaatteeseen, ettei qalastomuutesi häpeä näkyisi, ja voitelisi silämäsi että näkisit.
* Siunattua uuden vuoden jatkoa. Ehkä tämä vuosi voisi olla sinunkin uudistumisesi vuosi, Jeesus voi eheyttää ja parantaa, mutta vain jos tahdot? (!)
* Omavanhurskaat ja omastamielestään terveet ja näsäviisaat- ei Parantajaa tarvitse!
koska ymmärrän, että sinä henkökohtaisen uskonratkaisun tehneenä ja ns. uskovien kastetta kannattavana jättäisit mieluummin pienet lapset ilman sitä vähäistäkin kristillisen kasvatuksen vaikutusta, jolle he kirkkoon kuuluvina altistuvat esim. rippikoulun vaikutuksesta.
Luulen yummärtäväni jopa paremmin sinun omaksumastasi uskostasi nousevat ajattelusi ja käsitystesi lähtökohdat ja perusteet kuin sinä konsaan ymmärrät niitä perusteita, jotka saavat ns. vanhat kirkot pitäytymään lapsikastekäytäntöönsä ja jopa tunnustamaan vain yhden ainoan kasteen riippumatta siitä, minkä kirkkokunnan piirissä se on toimitettu.
En vihaa helluntailaisuutta tai helluntaita. En raivoakaan, toisin kuin sinä. Sinä katalasti valehtelet vuodesta toiseen mm. minun tekemisistäni ja sanomisistani. Viekkaasti puhut yhteisestä kristinuskosta ja samalla olet kaunaa ja sappea täynnä niin katolista kirkkoa kuin luterilaisuutta vastaan. Olet kade, koska et ole saanut valtaa ja koska jopa tämän palstan seriffin tähti sinulta otettiin, kun kataluutesi ja taipumuksesi rikkoa lakeja huomattiin. Vai vieläkö väität, ettet ole rikkonut tekijänoikeuslakia, venyttänyt imntimiteettisuojaa jne? Jos väität, valehtelet.
SINUN "ilouutisesi" ovat silkkaa paskaa, koska sinä et MITÄÄN HYVÄÄ tarjoa kenellekään. Olet palstan saatanallisin retale, ja helluntailaisuus kiittää, kun sinusta päästään. Olet niin paljon liikkeelle hallaa "tietämiselläsi" tehnyt, että ilolauluja laulavat haudallasi, kun kuolet, Saatanan palvelija.
"* Tunnen eräänkin saarnamiehen, joka yhä saarnaa ja opettaa, tuli nelivuotiaana uskoon ja kastettiin myöskin." Nelivuotias uskoo vakaasti joulupukkiin, isän ja äidin kaikkivoipaisuuteen, mörköön sängyn alla,mihin hyvänsä tarinaan jonka vanhemmat tai isommat sisarukset hänelle kertovat.Missä uskossa nelivuotias ei olisi?
että on edelleen väkevä Herran sananjulistaja ja aivan mainio Raamatun opettaja. Että hieman kunnioitusta!
Onhan täällä kerrottu nelivuotiaasta kielilläpuhujastakin...
Epäilemättä tenava on viettänyt tovin jos toisenkin kuunnellen kielilläpuhumista.
on harjoitellut, nin kyllä kai se jossain näkyy. Näinhän parhaat viulistit ja vaikkapa sirkustaiteilijat ovat alkaneet hioa taitojaan vanhempiensa tai opettajiensa johdolla jo lähes vauvaikäisestä asti. Jos lahjoja alalle on, ja sinnikkyytä ja intoa riittää, niin tuollaisesta "nuorena väännetystä vitsasta" tulee ajan kanssa todella alansa huippuluokkaa.
mestykseen on kiistattomasti Pyhän Hengen antama valtuus ja voitelu julistuksen ylle.
* Voihan hän tosin olla myös lahjakas, mutta se ei riitä hengellisen työn menestykseen, täytyy ole se, kun Jeesus sanoo, "Te tulette olemaan minun todistajani", ja juuri siihen Hän antaa voiman, eli Pyhän Hengen.
ja kateellinen. Kielilläpuhumista ei opetella kuuntelemalla, eikä millän muullakaan metodilla.
* Se saadaan lahjana, ja totuus on, että nelivuotiaskin voi sen saada, hän ymmärsi lapsenmielisesti koko evankeliumin totuuden. Mutta rintalapsi sitä ei voi ymmärtää.
* Onkin väärin kun puhutaan lapsikasteesta, kyllä lapset voi tulla uskoon ja vooivat ottaa uskovien kasteen.
* Pitäisikin puhua kirkontaholta myös vauvakasteesta, niin Raamatun tuki lopahtaisi siihen. Koska Raamattu puhuu lapsista monissa yhteyksissä, ja niitä voidaan ovelasti viisastellen käyttää hyväksi lapsikasteen puolesta.
* Mutta vauvoista ei Raamatussa puhuta juuri mitään, jota voisi soveltaa kastekäytäntöön.
* Totuushan kuitenkin on, että VAUVOJA kastetaan, ei lapsia, koska 15 vuotiaskin vielä on lapsi, virallisesti 18 v on vielä lapsi, päivää ennen kuin täyttää tuon ikärjan!
Marjoe Gortner sanoo näin (Pastorin merkillinen elämä):
"Kielillä puhuminen on opittua", Gortner korostaa. "Se on purkaus jonka itse opettaa itselleen. Vanhemmat, kirkko ja Raamattu – jos otat sen kirjaimellisesti – sanovat että Pyhä Henki saa sinut puhumaan toisilla kielillä. Hiljalleen vakuutut siitä, että kielillä puhuminen on itsesi läpi käyvän hengen äärimmäinen ilmaus. Ensimmäisellä kerralla ehkä soperrat "dut-dut-dut", mutta kuulet muita ja opit heiltä ja seuraavalla kerralla se meneekin "dut.dut-dut-um-dut-deet-dut". Ennen kuin arvaakaan, niin äkkiä on vuodattamassa julki "elahando satelaikki konte lemosantrai aseeja"."
että näitä täällä saa julistaa päivästä toiseen mutta he eivät tahdo avata korviansa sanalle uskoontuleminen ja kasteelle meno. Koska vain Raamattu ohjaa uskoontulleita kasteelle, ei ole silloin mitään muuta välimuotoa. Vauva ei tähän kykene ja on siksi listalta vapaa.
Ja myös aina taivaskelpoinen. Raamattuhan ei tunne käsitystä siitä että se joka ei ole saanut kastetta joutuu helvetin tuleen. Silloin kaikki kastamattomat vauvat olisi menossa helvettiin.
Vain usko on se joka pelastaa, ja armosta saamme ottaa vastaan pelastuksen. Kaste ei ole se joka vie perille, vaan usko.
Niinkuin Raamattu opettaa usko ja kaste, järjestys on aina tuo.
Aina on vastaan väittäjiä, koska he eivät halua uskoa mitä Jumala on Sanaansa kirjoittanut.
Jokainen joka haluaa uskoa Raamatun kirjoitukset, löytää ne myös sieltä ja kuulee Sanan.
Ne jotka tulivat parannukseen ja ottivat siis sanan vastaan ne ottiat kasteen. Vain ne jotka ymmärsivät julistetun Sanan ja uskoivat sen ottivat kasteen vastaan.
koskaan kuulemattoman pakanan ja lapsena kastetun, evankeliumista elävän, syvässä henkilökohtaisessa uskossakin Kristuksen sovitustyöhön ja armoon uskovan keskenään?
Apostolien tekojen "ensin-usko-sitten-kaste-kertomukset" koskevat nimittäin tällaisia kristillisyyteen pakanuudesta kääntymistapauksia - mahdotontahan siellä olisi silloin ollut, että ei-kristityt pakanavanhemmat olisivat kiikuttaneet vauvansa kristilliselle kasteelle ilman omaa kristityksi kääntymistään.
Ihmetellä sopii, missä teidän helluntailaistenkin aivan yksinkertainen maalaisjärki on tässä kasteasiassa.
Olet oikeassa: maalaisjärki puuttuu ainakin Hansutuulialta, vaikka hän asuu maalla. Häen mielestään on järkevää ja oikein vietellä viattomia lapsia lahkoon - mm. hänen omiakin lapsiaan. Onpa hän rohkaissut omaa tytärtään ryhtymään lahkoon viettelijäksi oikein vieraalla maalla!
Hansutuulia on samaa lajia kuin Mohikaani-Ritari: puhuu silkkoja satuja ja väittää ne totuuksiksi. Kuvaava on Hansun valhe, jonka mukaan Suomen valtio OPH:n kautta on mukana hellarien käännytystoiminnassa Etelä-Amerikassa. Totuus on, että ei ole - mutta TOTUUTEEN tuo nainen ei taivu, vaikka on jäänyt valheestaan kiinni. Koskaan ei tullut todisteita, päinvastaiset sen sijaan olivat saatavilla.
Valheellisuus tuntuu olevan osa helluntailaisuutta. Ikävä kyllä.
taivaskelpoinen sellaisenaan, ja on todella rinnastettavissa "evankeliumista elävän, syvässä henkilökohtaisessa uskossakin Kristuksen sovitustyöhön ja armoon uskovan keskenään?"
Vauva on pyhitetty Kristuksessa ja on puhdas kuin vain joku ihmisistä voi olla. Siinä ei kasteteita tarvita, eikä sitä vaadi Raamatun evankeliumikaan lapselta, siis vauvalta. Lapsihan voi olla vaikka 15 vuotias, ja on jo itse kykenevä uskomaan evankeliumin tahi ei.
Sitten tässä on mielenkiintoinen toteamuksesi.
* "- mahdotontahan siellä olisi silloin ollut, että ei-kristityt pakanavanhemmat olisivat kiikuttaneet vauvansa kristilliselle kasteelle ilman omaa kristityksi kääntymistään." ?
* Näinhän juuri kirkko toimii, uskomattomat vanhemmat, siis pakana vanhemmat kastattaa vauvansa Jeesukseen Kristukseen, vaikka ovat itse täysin pakanuudessa jumalattoman elämän tyylinsä myötä. Onhan tämä nyt tiedossa. Lapsi kastetaan olkoon isä ja äiti elämän tavoiltaan niin julkisyntisiä kuin vain olla voi.
* Niin tein minäkin, ollessani lopiotilassa ensimmäiset 15 vuotta avioliitostani. Olin viikonloppu juomari, ja elin täysin jumalatonta elämää.
* Niikuin tekee suurin osa suomen kansasta tänäpäivänäkin, ja he juuri vievät vauvansa kasteelle, koska kirkko nimenomaan sitä vaatii ja ainakin odottaa ihmisiltä. Eikä mitään kysellä, mikä vanhempien sydämen nekilökohtainen tila Jeesukseen, vaikka Häneen kastetaan vauvat. Ja jossa tilaisuudessa kummit uja vanhemmat sitoutuvat kavattamaan lapsensa kridtillisin arvoin.
* Ironista on se, että täysin jumalattomat ihmiset askartelee pyhillä asioilla täysin synnissä elävinä, eikä ole aikomustakaan muuttaa elämäntapoja ja pyrkiä tulemaan uskoon tähän Herraan Jeesukseen johon vauvansa juuri kastattivat. Jos tämä ei ole räikeintä ironiaa uskosta Jeesukseen, niin mikä sitten?
* Ja tämä räikeä epäkohta ei ole kansalaisten harteilla, vaan kirkon lapsikastearmon harhaan johtva opetus, se vie kansan ulommas vaan pelastuksen mahdollisuudesta, tuudittamalla syntiset ihmiset Jumalan lapsiksi oman laatimansa rituaalin perusteella. Vastuu on kirkon ja sen johtajilla jotka vastaavat opetuksesta. On suuri harhautus, että Raamattu olisi kirkon ainut oppikirja. Katekismuksen jälkeen !
en kuitenkaan puhunut mitään pienen vauvan ja henkilökohtaisessa uskossa elävän (mutta selvyyden vuoksi sanottakoon vielä: vauvana kastetun) kristityn rinnastamisesta keskenään. Ihmettelin "Hansutuulialle", että rinnastaako hän evankeliumia koskaan kuulemattoman pakanan ja edellä mainitun uskovaisen keskenään - kuten hänen kirjoituksestaan voisi päätellä. Kysymys oli siis lapsen eli jo vauvan kasteelle viemisestä eikä tämän vauvan taivaskelpoisuudesta, josta kylläkään emme tiedä tuon taivaallista.
Kirjoitin myös siitä, että lapsena (vauvana) kastettu on kuitenkin alttiinpi edes jonkinlaisille kristillisille vaikutteille kuin, jos hänelle ei olisi rakennettu edes kasteen kautta minkäänlaisia yhteyksiä kirkon piiriin.
Jo se, että nuo mainitsemasi julkisyntiset vanhemmat kiikuttavat kersansa kasteelle, kertoo jonkinlaisesta pieteetistä kristinuskoa kohtaan vaikkeivät he helluntalaisten tapaan uskollaan kaiken aikaa elämöisikään. - Mutta ei! Sinä näytät kertakaikkaaan unohtavan Jeesuksenkin vertauksen siemenestä, joka maahan pantuna kasvoi omia aikojaan kylväjänkään tietämättä miten.