nopein halpa auto?

tosi halpa (maks300€) mut nopein mitä tolla saa? en tarkoita nopeudella huippunopeutta, se ei oo niin tärkee vaan se at auto on ajettavuudeltaan nopea käsitelllä, ajaa mutkaan, kiihtyy ees kohtailaisesti... ite mietin lähinnä
-ford escort
-bmw 316
-honda civic
-pösö 405 (ehkä vähän liian iso)
-volvo 360
-citroen bx

ei sillä taida oikeen muuta saada mitä kannatais tähän ees mainita? sanokaahan jotain minkä ite hommaisitte tolla rahalla jos pitäis päästä nopeesti... :D
122807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos alustat on edes jossakin kunnossa, GTi BX ja SRi 405 taittuu mutkaan siihen malliin että muilla loppuu papuset kesken tuosta listalta.

Oma valintani olisi SRi. Se ei ole liian iso ja taittuu vielä hienosti kurviin nopeuden noustessa yli 140 km/h.

Toinen vaihtoehto olisi Mi16 mutta sitä ei tuohon rahaan saa ja autossa on sama alusta kuin SRi:ssä, takajousituksen jäykkyyttä lukuunottamatta.

Äänestä

Reikäpään alulta,että voisi olla parasta jos jatkaisit vaan sillä munamankelilla sotkemista

Äänestä

Bemua suosittelisin, kunnon teinikärry, oikea poliisimagneetti!
ps. sinähän aivan pässi olet jos mutkaan ajelet täysiä, sinne mennään rauhassa sisään ja tullaan lujaa ulos!

Äänestä

Ilman muuta BMW. Nautinnollinen ajaa mutkissa, kiihtyy 316:llakin kivasti ja kone mainio. Ohjaamoergonomia vanhakoppaisissakin edelleen huippuluokkaa.

Takaveto on paras valinta mutka-ajoon, ja siinä taas Bemarin voittanutta ei ole vanhaa Alfa Romeo 75:sta lukuunottamatta. Etuveto on paska merkistä riippumatta, sillä se aliohjautuu helposti eikä ohjaus voi olla hyvä koskaan kun sen tehtävänä on ohjaamisen lisäksi välittää voima tiehen. Takavedossa ohjaus ei vetele vaan on ns. läsnä koko ajan aktiivisena ajotapahtuman osana.

Äänestä
  • Olet siinä oikeassa että etuvedossa on tiettyjä ongelmia verrattuna takavetoiseen. Siitä voidaan olla sitten montaa mieltä, ovatko nuo erot ratkaisevia tässä ikä/hinta/suorityskykyluokassa. Lisäksi se periaatteellinen ratkaisu ei riitä vaan toteutus pitää olla myös hyvä.

    Vanhan pikkubemarin yksenkertaista takajousitusta, kolmiotukivarsilla, on vaikea pitää mutka-ajoon herkullisena ratkaisuna, kun pyöränkulmalla on taipumus muuttua mutkan mukaan ja riittävästi kun sisärengas kevenee, rengas "taittuu" alle saaden aikaan mielenkiintoisen nuljahduksen. Lisäksi tuo "kiihtyy kivasti" on aika suhteellinen käsite, kun nollasta sataan on luvattu 14,2 sekuntia.

    Eri juttu sitten jos tuota bemarin jousitusta aletaan modifioimaan.... mutta mutta... kas kummaa, kun samaan aikaan ajetaan kisaa Pösön Mi16:lla, vakioalustalla... joka on sama alusta kuin siinä jo mainitussa SRi:ssä.

    Äänestä

ei ton enempää rahaa ole,niin paras/nopein vaihtoehto olis ostaa mopo.tommonen 300 romuauto kun ei yleensä kovin pitkälle liiku.

Äänestä
  • Kun nuin vaatimaton budjetti niin suosittelisin Seat Ibiza 1.5 SXI. Perustelut: Hyvä teho/painosuhde 100hv/900kg, hyvät ajo-ominaisuudet pikkuautoksi, keveydestä johtuen pieni bens. kulutus jopa reippaallakin ajolla, ja ennen kaikkea koska ei kovin arvostettu merkki niin hyviäkin yksilöitä saa pikkurahalla. Perus 1.5 kaasari koneellinenkin on 85hv joka vie kevyttä koria ihan kivasti.

    Äänestä

Parempi kuin tyydyt vain bussikyytiin.

Äänestä

turbo saabin kun hankit, niin saat kovinta kyytiä pikkurahalla, ja kyllä jää bemarit viivalle seisomaan

Äänestä
  • Kyllähän saab suoralla tiellä kulkee mutta... vaikka sillä on ihan sarjaakin ajettu, auto on erittäin keulapainoinen eikä mikään mutkaihme.

    Äänestä

BMW 316
HONDA CIVIC
FORD ESCORT
CITROEN BX < JOTKUT NOISTA...KÄYTETTYNÄ AUTONA EHKÄ FORD ESCORT-88. BMW 316-87 JA FORD ESCORT-89
CITROEN BX-90 JA CITROEN BX-91 JA SITTEN EHKÄ KALLIIMMISTA PELEISTÄ W124-KORINEN MERSU < TYÖKALUKSI < JOS AJAISI TAXIA < NUMERO 1242 JA SITTEN RENGILLE 240D 123

Äänestä
  • JOS OIS TON VERRAN RAHAA NIIN EHKÄ JOKU CITROEN BX
    TAI BMW 316 < KELPAISIVAT...EHKÄ CITIKKA KOSKA BEMARIN 80-L LOPUN.90-L ALUN LAATIKOISTA EI KOSKAAN TIEDÄ ETTÄ KESTÄVÄTKÖ KUNNOLLA..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


maks300€ kirjoitti:

tosi halpa (maks300€) mut nopein mitä tolla saa? en tarkoita nopeudella huippunopeutta, se ei oo niin tärkee vaan se at auto on ajettavuudeltaan nopea käsitelllä, ajaa mutkaan, kiihtyy ees kohtailaisesti... ite mietin lähinnä
-ford escort
-bmw 316
-honda civic
-pösö 405 (ehkä vähän liian iso)
-volvo 360
-citroen bx

ei sillä taida oikeen muuta saada mitä kannatais tähän ees mainita? sanokaahan jotain minkä ite hommaisitte tolla rahalla jos pitäis päästä nopeesti... :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu