Paljon rypsiöljyä?

Paljon rypsiöljyä kannattaa vetää päivittäin että on oikeasti hyötyä? Ite oon 185/72 ja kulutukseni on aika vähäistä mutta silti painoa vaikea nostaa. Tietenkin riippuu muusta syömisestäkin, mutta noin keskiarvona paljon jengi sitä kaataa alas?
4373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaan myös oliivi- ja pallavansiemenöljyä n. litra/kk
rypsäri on liian yksipuolista ja jos sitä kittaat suoraan niin kylmäpuristettua...

Äänestä
  • Suomalainen ruokavalio sisältää joo liiaksikin omega6:tta, joten ei rypsäriä liikaa. Sopivampi lisäenesrgia on oliiviöljy sisältäen pääasiassa omega9:iä. Liiallinen omega6 määrä lisää kirjoitusten mukkaan mm tulehdusten määrää kehossa. Omega6 ylimäärää tulee ainakin tasoittaa käyttämällä myös omega3 kalaöljyä...

    Äänestä

  • Mikä se ongelma on, jos se on liian "yksipuolista"? Ei se lihottaminen muutenkaan mitää terveelistä puuhaa ole.

    Äänestä

Kuten tuossa jo kirjoiteltiin, omega-6:sta saadaan muutenkin liikaa ja rypsiöljy on sitä täynnä.

Kylmäpuristettu oliiviöljy eli se neitsytoliiviöljy tai extra vergine/virgin sen sijaan on hyvää ja terveellistä öljyä, ja sisältää suurimmaksi osaksi omega-9-rasvahappoja jotka eivät sotke omega-3 suhdetta kuten omega-6-rasvahapot.
Ota siis pääosin kylmäpuristettua oliiviöljyä joka on todettu erittäin terveelliseksi (hae: perinteinen Kreetalainen ruokavalio/välimeren ruokavalio).

Itse käytän tuota salaattien ja uunikasvisten päällä (ei lämmitystä) ja sen lisäksi otan aamulla 1 rkl soijalesitiinirakeita joissa on omega-6:sta mutta paljon fosfolipidejä ja aivovitamiineja koliinia ja inositolia. Muutenkin lesitiini on hyväksi bodaajalle, koska vähentää rasvaa ja lisää energiaa. Siksi käytän myös pari kananmunaa keltuaisineen päivässä, keltuaisen lesitiini estää kolesterolin vaikutukset, ja lisää fosfolipidien määrää.

Edellisten lisäksi otan n. 1tl kylmäpuristettua vehnänalkioöljyä päivässä (oktakosanolia ym.) sekä 2tl erittäin vahvaa nestemäistä Vitamar Omega-3 ADE kalaöljyä (EPA 1300mg ja DHA 1000mg päiväannoksessa).

Leivän päällä en käytä raffinoituja rasvoja sisältäviä pöytälevitteitä, ja valmistan keittämällä, höyryttämällä ja uunihaudutuksella ruuan (lihan/kalan/täysjyvä&tummanpastan/täysjyvä&tummanriisin/täysjyväcouscousin/perunan/pataatin/kasvikset) joten en tarvitse rasvoja valmistuksessa jotka käristyessään muuttuvat haitallisiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gda kirjoitti:

Paljon rypsiöljyä kannattaa vetää päivittäin että on oikeasti hyötyä? Ite oon 185/72 ja kulutukseni on aika vähäistä mutta silti painoa vaikea nostaa. Tietenkin riippuu muusta syömisestäkin, mutta noin keskiarvona paljon jengi sitä kaataa alas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu