diane nova + sukulaisten tromiboosi ?

Olen tässä pohtinut, kuinka varovainen tulisi olla pillereitä syödessä sukulaisten tromboositapauksiin liittyen e-pillereiden kanssa. Aloitin vasta Diane Nova -pillerit. Lääkäri kyseli minulta kaikenlaista ja arveli niiden sopivan minulle hyvin. Lueskelin itse myöhemmin kyseisten pillereiden ohjetta, ja kaikki muut ominaisuuteni ja elintapani sopivat pillerin käyttöön. Kuitenkin ohjeessa sanottiin, että lähisukulaisten tromboosi voi olla riski. Lääkäri kysyi, onko vanhemmillani tai sisaruksillani ollut kyseisiä vaivoja, eikä niitä ole ilmennyt. Ohjeen luettuani aloin kuitenkin pohtia, olisiko minulla sittenkin riski, sillä isoisälläni oli eläessään kaksi sydänkohtausta. Tulisiko minun lopettaa pillerien käyttö? Kaikki muut seikat, verenpaine, tupakoimattomuus, migreenien ja muiden tautien olemattomuus jne sopivat siis Diane novan käyttöön...
3233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei oo mitään syytä lopettaa, kuitenkaan en usko, että esim. vaarisi sydänkohtaukset on mitenkään suhteessa siihen, että itse olisit vaarassa sairastua veritulppaan.
Kaikkien pillereiden kohdallahan tuosta varoitellaan, mutta kyllä se loppujen lopuksi on aika pieni mahdollisuus se saada.

Itse en diane novia syö, vaan yasmineita, diane novat kun nostaa helposti verenpainetta, ja mulla se riski on suuri, joten otin tän melkein laimeimman vaihtoehdon.

Äänestä
  • helpottava kuulla, tuota mä itekin veikkasin, mutta epätietosena sitä helposti alkaa miettiä pahinta. kiitos vastauksesta siis! itselläni on välillä ollut jopa liian alhainen verenpaine, joten noi diane novat siltä osin pitäis sopia ihan hyvinkin.

    Äänestä

  • kreditkard kirjoitti:

    helpottava kuulla, tuota mä itekin veikkasin, mutta epätietosena sitä helposti alkaa miettiä pahinta. kiitos vastauksesta siis! itselläni on välillä ollut jopa liian alhainen verenpaine, joten noi diane novat siltä osin pitäis sopia ihan hyvinkin.

    Käytin kolme kuukautta Diane Nova -pillereitä, eivätkä ne sopineet minulle alkuunkaan. Sain niistä joka kolmannella viikolla lähes päivittäisiä silmämigreenikohtauksia. Lisäksi rinnat todella turposivat vähintään yhden kuppikoon. Menin lääkärille uudelleen ja hän oli vakuuttunut, että olen estrogeenille allerginen, kun kuunteli oireitani. Lääkärini ei siis suostunut määräämään minulle mitään uutta pillerimerkkiä. Olen siitä loppujen lopuksi hyvin onnellinen. Mitä vahinkoa olisinkaan saanut itselleni aikaiseksi, jos vain olisin jatkanut pillereiden syöntiä. Kyseinen lääkäri muuten säikähti kovasti tapaustani, koska hänestä mitään riskiä ei kohdallani pillerien suhteen olisi voinut olla. Olenhan terve, paljon liikuntaa harrastava, tupakoimaton, alkoholia hyvin vähän nauttiva, nuori nainen.

    Lääkäri itse on hyvin hormonimyönteinen ja väitti, että nykyään e-pillerivalmisteet ovat hyvin turvallisia. Muuttui hänenkin näkemyksensä tapaukseni johdosta. Joillekin tietenkin pillerit sopivat mainiosti, eikä mitään ongelmia ole. Itsekin yritin ehdottaa, että merkkiä vaihtamalla ongelmat poistuisivat, mutta lääkärini ei suostunut siihen.

    Mielestäni opin tämän episodin aikana monta asiaa. En ole ollut mikään liian auktoriteettiuskoinen lääkärien suhteen ennenkään mutta nyt vielä vähemmän. Eiväthän lääkäritkään voi millään tuntea määräämiään lääkkeitä läpikotaisin, eivätkä he voi todellakaan tietää, mitä sivuvaikutuksia mikäkin lääke kenessäkin aiheuttaa. Koekaniineja naiset siis ovat ehkäisypillerien suhteen ja se tosiasia vain on hyväksyttävä, mikäli aikoo pillereitä käyttää. Lääkärien puheisiin kannattaa kuitenkin suhtautua myös varauksella, varsinkin kun kokemukseni mukaan ja lähipiirini naisten mukaan, lääkärit itse suhtautuvat niiden käyttöön aika "rennosti".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kreditkard kirjoitti:

Olen tässä pohtinut, kuinka varovainen tulisi olla pillereitä syödessä sukulaisten tromboositapauksiin liittyen e-pillereiden kanssa. Aloitin vasta Diane Nova -pillerit. Lääkäri kyseli minulta kaikenlaista ja arveli niiden sopivan minulle hyvin. Lueskelin itse myöhemmin kyseisten pillereiden ohjetta, ja kaikki muut ominaisuuteni ja elintapani sopivat pillerin käyttöön. Kuitenkin ohjeessa sanottiin, että lähisukulaisten tromboosi voi olla riski. Lääkäri kysyi, onko vanhemmillani tai sisaruksillani ollut kyseisiä vaivoja, eikä niitä ole ilmennyt. Ohjeen luettuani aloin kuitenkin pohtia, olisiko minulla sittenkin riski, sillä isoisälläni oli eläessään kaksi sydänkohtausta. Tulisiko minun lopettaa pillerien käyttö? Kaikki muut seikat, verenpaine, tupakoimattomuus, migreenien ja muiden tautien olemattomuus jne sopivat siis Diane novan käyttöön...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu