Elikkäs.Onko kellään kokemuksia moisesta, että auringon energialla pyöritettäisiin maalämpöpumppua?
aurinkoenergiaa maalämpöpumpun pyöritykseen?
kokemuksia kellään?
5775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mietin itsekkin tätä samaa menetelmää ilmalämpöpumpun pyörittämiseen.Periaatteessa homma on suhteellisen yksinkertainen,mutta kannattaako sitä rakentaa kustannussyistä.Pitäisi ostaa ensiksi aurinkopaneeli jossa on riittävästi tehoa ja tietysti siihenkuuluva jännitesäädin ja akustot.Lisäksi täytyisi ostaa inventteri muuttamaan 12v tasasähkö 230v vaihtosähköksi.Akusto pitäisi olla riittävän suuri jotta sähköä riittäisi myös yöajaksi ja pilvisien päivien ajaksi.Lisäksi pitäisi olla paikka mihin sijoittaa akustot ja muu sähköistys.Hintaa taitaa kertyä jo pelkistä osista niin huima summa ettei homma ole taloudellisesti kannattava,mutta jos harrastusmielessä ajattelee niin mikäs sen mukavanpi harrastus on kuin tekniikan kanssa pelaaminen.
sillä mitään arvoa, että on lähes täysin riippumaton ulkopuolisista tekijöistä. On siis "melkein" itsenäinen. Tekniikasta ja säästä on vielä riippuvainen. Niistä ei pääse eroon.
Tekniikka pitää aika ajoin huoltaa. Säitä pitää seurata ja pyyhkiä lumet pois tarpeen tullen.
Aurinkopaneelilla tuotettu sähkö maksaa kiinteinä kustannuksina euron kikowattitunnilta.
Eikä ilmalämpöpumppukaan ihan ilmainen ole.
Vaikka ilmalämpöpumpun tuotantokerroin olisi kolme taitaisi tuotetun energian pääomakuluiksi muodostua noin viiskyt senttiä kilowattituntia kohden.
Eihän tuo olisi kuin viisinkertainen töpselisähköön verrattuna.
Perustele miten paneelilla tuotettu sähkö maksaa euro/kWh?Lukuja kehiin!!
Ja vaikka hinta muodostuisikin viisinkertaiseksi verkkosähköön nähden(ja nythän puhumme tämän hetken sähkönhinnoista,sähköhän ei kallistu ikinä...)niin oletko laskenut senkin mikä siinä olisi takaisinmaksuaika?Jossain vaiheessahan se sähkö olisi täysin ilmaista kun investoinnit on kuoletettu,eikö?
Yhden neliömetrin kokoinen ja 100 watin tehoinen aurinkopaneeli tuottaa Jyväskylän korkeudella teorettisesti 100 kWh sähköä vuodessa. Tuon tiedon löydät ainakin Suntekno Oy:n sivuilta. Kun pilvisiäkin päiviä on tuotto jäänee puoleen teoreettisesta.
Parinsadan watin aurinkosähkölaitteiston hankintahinta säätimineen, telineineen ja akkuineen on parituhannen euron luokkaa ja saattaa tuottaa vuodessa 100 kWh eli 20 vuoden aikana 2000 kWh. Eli pääomakulu on yksi euro per kilowattitunti.
Sitten laitteisto onkin sökö ja pitää hankkia uusi laitteisto, akusto on pitänyt uusia ainakin kerran siinä välissä.
Mökille ihan käyttökelpoinen järjestelmä valaistukseen ja TV:n katseluu, mutta lämmityksen hiukka kallista kamaa.