Implanteista

Hei!
Osaako joku neuvoa, että onko mahdollista korvata implanteilla, 6 hammasta ylä leuasta, eli kulmahampaasta kulmahampaaseen?

Minkälaiset nuo implantit on esteettisesti, huomaako aidoista hampaista helposti?

Entä miltä nuo implantit tuntuu?

Olisin kiitollinen, jos joku hammasimplanttien omistaja kertoisi kokemuksistaan.
112264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Käytä Googlea niin saat tietoa. Tuommoisen operaation hinta on tuhansia euroja.

Äänestä

Minulla korvattiin yläykköset, siis yläetuhampaat
implanteilla n. reilu vuosi sitten.Kokemukseni ovat
enimmiltään myönteisiä.Lääkärini kertoi etukäteen,
että tunto poikkeaa jonkinverran aikaisemmasta koska
implantti on kiinni leukaluussa ja hammas ei jousta
samalla tavoin kuin luonnollinen.Käytännössä siihen
tottuu nopeasti.Ulkoisesti hampaat "istuvat" hyvin,
eikä niitä helposti erota omista. Kiinnitysruuvien
reijät hampaiden sisäpuolella tuntuvat varsinkin
alussa,mutta ne voi kyllä täyttää,jos asia kiusaa.
Noin monen implantin asetamiselle vierekkäin on
varmaankin olemassa vaihtoehtoisia menetelmiä,
joten kysyppä tarkemmin hammaslääkäriltäsi!

Äänestä

Implanteilla voi korvata kaikki hampaat, kuka sitä enää mitään hammasproteesia käyttämään.
Hintaa tulee tietysti enemmän, mutta mistä kukakin on valmis maksamaan. Toiset laittaa saman summan autoon, toiset lomamatkaan ja toiiset hampaisiin. Oma valinta, kuten aina.

Äänestä
  • tietenkin parhaat, tai edes omat juuret. eipä juuri erota omista hampaista. putsattava huolellisesti ja tunto ei ole ihan sama kuin omilla hampailla. voittaa moninkertaisesti osaproteesin, mutta omia hampaita kannattaa hoitaa viimeiseeen asti.

    Äänestä

Riittävästi rahaa taskuun, niin eiköhän kaikki onnistu nykymaailmassa.
Yhden implantin (hampaan) hinta on nykyisin noin 2000 euroa, ainakin Helsingissä. Itse pitää maksaa,koska Kela ei korvaa proteettisia töitä.

Lopputulos on yleensä hyvä ja kestävä. Ulkonäkö samanlainen kuin muillakin hampailla. Prosessi kaikkine vaiheineen vie noin ½ vuotta.

Äänestä
  • kruunuosa on ja onko kokemuksia kulumisesta tai kruunun murenemisesta/lohkeamisesta??

    Itselläni on laitettu muutaman kerran sama kruunu keraamisesta seoksesta, joka ei todellakaan kestä taaempana olevissa hampaissa (pinta kuluu alemmas muutamassa kuukaudessa), etuhampaissa saattaa kestää.

    Onko kenelläkään kokemusta metallokeraamisesta kruunusta? Onko kestänyt ja kuinka kauan?

    Äänestä

  • Maksoin Tallinnassa 1000€/kpl kaikkine kuluineen.

    Äänestä

  • aineesta kirjoitti:

    kruunuosa on ja onko kokemuksia kulumisesta tai kruunun murenemisesta/lohkeamisesta??

    Itselläni on laitettu muutaman kerran sama kruunu keraamisesta seoksesta, joka ei todellakaan kestä taaempana olevissa hampaissa (pinta kuluu alemmas muutamassa kuukaudessa), etuhampaissa saattaa kestää.

    Onko kenelläkään kokemusta metallokeraamisesta kruunusta? Onko kestänyt ja kuinka kauan?

    Hammasteknikko sanoi tekevänsä hampaan zirkoniumista,kultaa helpomman värjättävyyden vuoksi.Hyvin on kestänyt, tosin kokemusta on vasta
    reilu vuosi.

    Äänestä

  • esimerkki kirjoitti:

    Maksoin Tallinnassa 1000€/kpl kaikkine kuluineen.

    asiaa ja tallinnasta(ihan keskustasta)voi saada implantit alkaen 375ekpl,hinta tosin saattaa mennä noin 500e kpl,mutta laskee jos useampia implantteja asennetaan...

    Äänestä

  • tutkailin kirjoitti:

    asiaa ja tallinnasta(ihan keskustasta)voi saada implantit alkaen 375ekpl,hinta tosin saattaa mennä noin 500e kpl,mutta laskee jos useampia implantteja asennetaan...

    Jos tarkoitit tätä paikkaa, joka mainosti "implantit alkaen 375e", niin erehdyt - kuten erehdyin itsekin. Laitoin heille sähköpostia ja kysyin, että kattaako tuo hinta kaikki kulut. Ei kata. Yhden implantin kokonaishinnaksi he arvioivat n. 1000-1300e työmäärästä riippuen.

    Äänestä

Sanoisin 4 implanttia ja halvimmillaan ehken noin 6000 donaa. Käy hammaslääkärissä.
Suomalaiset implantit eli suomessa valmistetut osteofix ja osfix ovat halvimmasta päästä ja mikäli ne sinulle hammaslääkärisi mielestä käyvät ja hän niitä asentaa niin siitä vain.
Lopullinen hinta riippuu suu terveydestä ja hampaiden terien materiaalista esim muovi ei taida kestää mutta on halvin.
Eli hampaan juuri eli implantti titaania ja terä esim "posliinia" niin avot mikä ettei.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kokemuksia?? kirjoitti:

Hei!
Osaako joku neuvoa, että onko mahdollista korvata implanteilla, 6 hammasta ylä leuasta, eli kulmahampaasta kulmahampaaseen?

Minkälaiset nuo implantit on esteettisesti, huomaako aidoista hampaista helposti?

Entä miltä nuo implantit tuntuu?

Olisin kiitollinen, jos joku hammasimplanttien omistaja kertoisi kokemuksistaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu