Oikeastaan tässä hyvän ja pahan taistelussa ihminen on itserakkaudessaan ottanut liian ison roolin.
Nimittäin se suuri sota taivaassa oli Jumalan ja Lusiferin välinen. Lusifer ei kuitenkaan ollut tehnyt ratkaisevaa rikosta haastaessaan Isän.
Kun ihminen luotiin, sai Lusifer osoittaa todellisen luontonsa ja teki sen ratkaisevan rikoksen, josta seurasi helvetti ajan lopussa hänelle.
Koska ihminen oli joutunut ikäänkuin valmistautumattomana tähän kamppailuun välikappaleeksi, Jumala korjasi vahingon antamalla lupauksen heti paikanpäällä.
Nyt joutuvat kaikki ihmiset kulkemaan synnio mutkan kautta, koska Jumala määräsi niin.
Kaikki kuitenkin saavat pelastuksen, jotka lakkaavat vastustamasta Jumalan tahtoa.
Jumala siis kirosi maan ihmisen tähden ja näin luonnollinen kuolema tuli kaikille viimeiseksi portiksi iankaikkiseen elämään.
Hyvä vastaan paha
3
219
Vastaukset
- teutatess
Alle kirjoitan täysin . Mutta tekisin yhden kysymyksen ,
Miksi meidän ei luotujen pitää kärsimään samat vaivat kuin luotujen .JKumala teki ihmisen kaltaisekseen. Ensimmäisessä ihmisessä oli siis molemmat osat, jotka Jumala erotti toisistaan, mutta tarkoittaa elämään kiinteäeeä yhteydessä ja jatkamaan Hän aloittamaansa luomistyötä.
Tämä luomistyö saa selityksensä Jhanneksen evankeliumin alussa: Joh 1:1. Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
2. Jo alussa Sana oli Jumalan luona.
3. Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä.
4. Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo.
5. Valo loistaa pimeydessä, pimeys ei ole saanut sitä valtaansa.
6. Tuli mies, Jumalan lähettämä, hänen nimensä oli Johannes.
Jumala sitoi kaikki samaan tiehen,kuin ensimmäisetkin. Tällä jatkuvalla langettamistyöllä sielunvihollinen täyttää tehtäväänsä ahkerasti ja kartuttaa itselleen tuomiota.- teutatess
vihne kirjoitti:
JKumala teki ihmisen kaltaisekseen. Ensimmäisessä ihmisessä oli siis molemmat osat, jotka Jumala erotti toisistaan, mutta tarkoittaa elämään kiinteäeeä yhteydessä ja jatkamaan Hän aloittamaansa luomistyötä.
Tämä luomistyö saa selityksensä Jhanneksen evankeliumin alussa: Joh 1:1. Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
2. Jo alussa Sana oli Jumalan luona.
3. Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä.
4. Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo.
5. Valo loistaa pimeydessä, pimeys ei ole saanut sitä valtaansa.
6. Tuli mies, Jumalan lähettämä, hänen nimensä oli Johannes.
Jumala sitoi kaikki samaan tiehen,kuin ensimmäisetkin. Tällä jatkuvalla langettamistyöllä sielunvihollinen täyttää tehtäväänsä ahkerasti ja kartuttaa itselleen tuomiota.Niin kyllä, Joh. 1:1-3 KRISTUS ON SANA PERSOONANA, RAAMATTU ON JUMALAN SANA KIRJOITETTUNA . Siihen perustuva ja siitä ammennettu JULISTUS JA OPETUS ON JUMALAN SANAA siihen USKOVIEN TOISILLE VÄLITTÄMÄNÄ. sana Jumaluuden toinen persoona , Poika oli VÄLITTÄJÄNÄ LUOMISESSA , sillä KAIKKI ON LUOTU HÄNEN KAUTTAAN. Meille on vieläkin tärkeämpää, että Hän on VÄLIMIES SYNTISTEN PELASTUKSESSA : HÄNEN JA HÄNEN VERENSÄ KAUTTA ARMOA ETSIVILLÄ on pääsy armovaltakuntaan ja Jumalan lapseuteen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082615
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo471805Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1461397Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3501326Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3451264Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251176Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571113Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H131022- 55976
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21893