sanovat, että ateistit eivät tunne uskontoa, eivätkä ymmärrä raamattua.
Kirkon jäseninä on paljon ateisteja ja ns. nimikristittyjä, jotka eivät ole rippikoulun jälkeen raamattua avanneet, eivätkä kirkossa käyneet. Eivätkä miellä itseään edes kristityiksi, vaikka jäseniä ovatkin.
Miksi siis kuulua järjestöön jonka pohjana olevasta opista ei tiedä mitään, eikä välitäkään tietää. Mutta silti kirkosta ei saisi erota. Ainakaan uskovaisten mielestä. Omituista.
Jotkut uskovaiset
5
193
Vastaukset
- ujonpuoleinen
paljon ateisteja, jotaka eivät tunne uskontoa, eivätkä ymmärrä raamattua."
Ihmisillä on mahdollisuus oppia tuntemaan melkein mitä vain, kunhan tuntevat asioihin tarpeeksi kiinnostusta. Olen saanut ateisteista aivan toisenlaisen kuvan. He luulevat tietä vänsä kaiken niin Raamatusta kuin raamatustakin, jota tulkitsevat itselleen mieluisasti.
Kokemuksesta voin sanoa, että ihminen on levoton ja löytää levon vain Jumalan tuntemisesta.
Kirkko ei ole järjestö, kirkko on KOTI. Kansankirkkomme ei valikoi, kuka saa astua kirkkokotiin, sen ovi on auki kaikenlaisille ihmisille. Kirkosta saa lähteä myös pois, mutta niin kuin isä ja äiti kaipaavat kotoa lähtenyttä lastaan, niin Jumala kaipaa jokaista ihmistä, joka ei tahdo kodin suojassa elää.
Vaatii jonkinmoista rohkeutta avata kirkon ovi, varsinkin jos ei ole siellä rippikoulun jälkeen käväissyt. Olen kokenut paluun. Rohkaistuin avaamaan kirkkoni oven, olen sisäpuolella, Jumalan ja ihmisten rakkauden kohteena. Sain tehtäviä, aika kotoisia, uusia ystäviä sekä tunteen siitä, että kotioven avaaminen kannatti.
Jos R.P tuntee tehtäväkseen hajottaa ihmisiä, kuin susi lammaslaumaa, hän tehköön niin. Tärkeintä on se, että ihminen voi olla siinä, minkä omakseen havaitsee ja joka hänen elämäänsä suojaa.- R.P.
mitä tarkoitin.
Siis miksi kuulua järjestöön jonka opista ei tiedä, eikä välitäkään tietää. Jos jumala on sinulle tosi ja kirkko koti, niin se on sinun asiasi.
Miksi siitä suutut, jos joku eroaa kirkosta? Ei kai se sinulle kuulu.
Mitähän mahdoit tarkoittaa tuolla hajottamisella. - sivusta seuraaja
R.P. kirjoitti:
mitä tarkoitin.
Siis miksi kuulua järjestöön jonka opista ei tiedä, eikä välitäkään tietää. Jos jumala on sinulle tosi ja kirkko koti, niin se on sinun asiasi.
Miksi siitä suutut, jos joku eroaa kirkosta? Ei kai se sinulle kuulu.
Mitähän mahdoit tarkoittaa tuolla hajottamisella.Hänen mielestään ateistit vain hajottavat laumoja ja mitä ilmeisemmin kaikki eri uskonnot ovat eri laumoja. Joskus minusta kyllä tuntuu että ateismikin on oma laumansa.
Tuo on aivan totta..
Kirkossa on paljon ihmisiä joita ei voisi vähempää kiinnostaa koko asia mitä siellä puhutaan eikä edes viitsitä ottaa selvää, mutta mitä haittaa siitä on näille ihmisille että he ovat kirkon jäseninä? ei oikeastaan mitään..kai se nyt on ihan sama kuuluko kirkkoon vai ei..
Minun mielestäni kirkosta saa erota ja niin muittenkin uskovien mielestä joten et voi väittää sellaista että olisimme sitä vastaan. Ei taivaaseen pääseminen siitä riipu kuuluko ihminen kirkkoon vai ei.- Kössönöm
On minunkin silmilleni tultu kun kirkosta olen eronnut. Näillä palstoilla on myös nähty jos jonkinmoista syyttelyä kun ihmiset eroavat kirkosta.
Totta puhut, että taivaaseen pääseminen ei edellytä kirkkoon kuulumista. Ei sinne pääse kukaan.
Se ei ole ihan sama kuuluuko kirkkoon vai ei. Minä en ainakaan halua olla rahoittamassa tuollaista toimintaa.
Ja niin kauan kun kirkon jäsenmäärä pysyy näinkin korkealla, se katsoo olevansa oikeutettu erityiasemaansa yhteiskunnassa. Ja sillä ON merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2184972- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521400Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91272Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1511166- 791155