Alla joku unelmoi ostaa Ferrari Saksaan ja pitää se siellä, mutta kas kun Viro on lähempänä, hanki vain 50 euron osoite Tallinnasta ja siinä se on! Eriasia kuinka kauan se pysyy tallissa ennenkuin voro vie Uralille! Eli vakuutusmaksu kai noin 10 000 euroa/vuosi.
Ferrari Viroon ja sinne
10
1152
Vastaukset
- Viroon?
Mitähan maksaa auton rekisteröinti Viroon muuttaa ja jos tuo USAsta?
Entä saako tuoda lisäksi mm Harrikan pienellä kululla? - Autorekisteri..
Enenkö saat auton Viron rekisteriin sinun pitää hakea Viron henkilökortti (id-kaart) jonka saa helposti,silloin sinulla on viron henkilötunnusnumero, ositeeksi kyllä käy jonkun kaverin osite, sitä ei mitenkään kontrorila.
- Pärnusta?
Kiitos kovasti tiedosta!
- Saako tämän ID kortin vaikka Pärnusta? Olis tuttu siellä (hän ei tiennyt).
- järkevintä
fiksuinta on tehdä juuri noin, auto usasta kontilla viroon ja siellä kilpiin ja säilytys vartioituun halliin sieltä sen voi sitten ajaa italiaan tai espanjaan tai ihan mihin vaan, mutta ei suomeen.
harrikoita menee kevyesti pari samaan konttiin ellet ole tuomassa ylisuurta SUVia. - Hommikut
Mistä Tallinnassa tuon 50€:n osoitteen saa?
- Kylläpä on taas
lennokkaat suunnitelmat. Suunnittele poika ensin, miten saat hankittua rahat Ferrarisi ostoon vai velaksiko meinasit nykyajan tyyliin.
- Yrit
Monella yrittäjällä on helposti rahat 60ke ferrariin keväisin kun osingot kilahtaa tileille, mutta ei ole haluja maksaa toiset 60ke veroa autosta jonka saa esim. Viroon kilpiin ilman lisäkustannuksia.
- juurikin näin..
Itse laitan mielummin osingot veneen uusimiseen kuin autoveroihin. Sinällään en kyllä Viron kilvissä olevalla ferrarilla kehtaisi edes ajella. F430 olisi aika jepa, mutta siinäkin veroa helposti yli 70 000 Suomen hinnassa. Ei mitään järkeä eritoten kun autolla ajelee ne muutamat kesäsunnuntait.
- verouudistus
juurikin näin.. kirjoitti:
Itse laitan mielummin osingot veneen uusimiseen kuin autoveroihin. Sinällään en kyllä Viron kilvissä olevalla ferrarilla kehtaisi edes ajella. F430 olisi aika jepa, mutta siinäkin veroa helposti yli 70 000 Suomen hinnassa. Ei mitään järkeä eritoten kun autolla ajelee ne muutamat kesäsunnuntait.
Mutta onneks poistui 60.000e katto nyt osingoilta. Joku järkevä päätös sentään tässäkin maassa verotuksen suhteen joskus.
- 12345346
Aivan kohta poistuu autovero suomestakin ja korvautuu käyttömaksulla. Ferrariin sitä tulee varmaankin noin pari tonnia vuodessa, mutta onpahan silti halvempaa kuin maksaa useiden kymppitonnien autovero tuonnin yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2284407Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii732856- 472393
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781369
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘651043PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64850
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86844Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832