Ferrari Viroon ja sinne

Alla joku unelmoi ostaa Ferrari Saksaan ja pitää se siellä, mutta kas kun Viro on lähempänä, hanki vain 50 euron osoite Tallinnasta ja siinä se on! Eriasia kuinka kauan se pysyy tallissa ennenkuin voro vie Uralille! Eli vakuutusmaksu kai noin 10 000 euroa/vuosi.
101272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitähan maksaa auton rekisteröinti Viroon muuttaa ja jos tuo USAsta?
Entä saako tuoda lisäksi mm Harrikan pienellä kululla?

Äänestä

Enenkö saat auton Viron rekisteriin sinun pitää hakea Viron henkilökortti (id-kaart) jonka saa helposti,silloin sinulla on viron henkilötunnusnumero, ositeeksi kyllä käy jonkun kaverin osite, sitä ei mitenkään kontrorila.

Äänestä
  • Kiitos kovasti tiedosta!
    - Saako tämän ID kortin vaikka Pärnusta? Olis tuttu siellä (hän ei tiennyt).

    Äänestä

fiksuinta on tehdä juuri noin, auto usasta kontilla viroon ja siellä kilpiin ja säilytys vartioituun halliin sieltä sen voi sitten ajaa italiaan tai espanjaan tai ihan mihin vaan, mutta ei suomeen.

harrikoita menee kevyesti pari samaan konttiin ellet ole tuomassa ylisuurta SUVia.

Äänestä

Mistä Tallinnassa tuon 50€:n osoitteen saa?

Äänestä

lennokkaat suunnitelmat. Suunnittele poika ensin, miten saat hankittua rahat Ferrarisi ostoon vai velaksiko meinasit nykyajan tyyliin.

Äänestä

Monella yrittäjällä on helposti rahat 60ke ferrariin keväisin kun osingot kilahtaa tileille, mutta ei ole haluja maksaa toiset 60ke veroa autosta jonka saa esim. Viroon kilpiin ilman lisäkustannuksia.

Äänestä
  • Itse laitan mielummin osingot veneen uusimiseen kuin autoveroihin. Sinällään en kyllä Viron kilvissä olevalla ferrarilla kehtaisi edes ajella. F430 olisi aika jepa, mutta siinäkin veroa helposti yli 70 000 Suomen hinnassa. Ei mitään järkeä eritoten kun autolla ajelee ne muutamat kesäsunnuntait.

    Äänestä

  • juurikin näin.. kirjoitti:

    Itse laitan mielummin osingot veneen uusimiseen kuin autoveroihin. Sinällään en kyllä Viron kilvissä olevalla ferrarilla kehtaisi edes ajella. F430 olisi aika jepa, mutta siinäkin veroa helposti yli 70 000 Suomen hinnassa. Ei mitään järkeä eritoten kun autolla ajelee ne muutamat kesäsunnuntait.

    Mutta onneks poistui 60.000e katto nyt osingoilta. Joku järkevä päätös sentään tässäkin maassa verotuksen suhteen joskus.

    Äänestä

Aivan kohta poistuu autovero suomestakin ja korvautuu käyttömaksulla. Ferrariin sitä tulee varmaankin noin pari tonnia vuodessa, mutta onpahan silti halvempaa kuin maksaa useiden kymppitonnien autovero tuonnin yhteydessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rekisteröinti! kirjoitti:

Alla joku unelmoi ostaa Ferrari Saksaan ja pitää se siellä, mutta kas kun Viro on lähempänä, hanki vain 50 euron osoite Tallinnasta ja siinä se on! Eriasia kuinka kauan se pysyy tallissa ennenkuin voro vie Uralille! Eli vakuutusmaksu kai noin 10 000 euroa/vuosi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu