Olen lueskellut tätä palstaa jo jonkun aikaan ja täällä vaikuttaa olevan todella intohimoistakin väittelyä maailman syntyyn liittyvistä kysymyksistä. Keskustelu kreationistien osalta tuntuu kuitenkin enemmän keskittyvän evoluutio-teorian vähättelyyn kuin oman oppinsa esittelyyn...
Niinpä minua (näin tietämättömänä ihmisenä) suuresti helpottaisi, jos joku kreationismiin perehtynyt/uskova henkilö selventäisi minulle pääpiirteittäin mitä kreationismi oikein tarkoittaa ja mihin se perustuu?
Kiitos vastauksistanne jo näin etukäteen!
Niinpä minua (näin tietämättömänä ihmisenä) suuresti helpottaisi, jos joku kreationismiin perehtynyt/uskova henkilö selventäisi minulle pääpiirteittäin mitä kreationismi oikein tarkoittaa ja mihin se perustuu?
Kiitos vastauksistanne jo näin etukäteen!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kreationismihan on sitä että maailmankaikkeuden ja siinä olevien elävien olentojen uskotaan olevan jonkin luojan luomia. Tieteellinen kreationismi sitten koettaa sovittaa tuota niihin havaintoihin joita meillä luonnosta on. Kristinuskoon pohjautuvassa tieteellisessä kreationismissa Jumala loi ihmiset, eläimet kasvit jne.. Nämä olivat niin sanottuja arkkibarameneja joista sitten lajiutui lisää lajeja jotka kuuluvat kuitenkin kukin tietystä arkkibaraminista lähtöisin olevaan perusryhmään. Arkkibaraminit olivat virheettömiä luomuksia, mutta syntiinlankeemuksen seuraamuksena alkoi rappeutuminen ja sen ohessa lajiutuminen. Lajiutumisen selitetäänkin siis olevan rappeutumista, jossa geneetinen informaatio vain vähenee. Vedenpaisumus kuuluu kuvioihin myös. Selitetään että arkkiin mahtui jokaista lajia (baraminia) yksi koska silloin lajiutumista ei ollut vielä tapahtunut. Vedenpaisumuksella selitetään myös fossiilit.
Olipas monimutkainen selvitys. En vieläkään oikein päässyt täysin jyvälle koko asiasta... Olenko oikeassa, jos olen ymmärtänyt, että kreationismi viittaa nimenomaan kirjaimellisesti Raamatun luomiskertomukseen?
Toinen asia joka selityksessäsi jäi minua ihmetyttämään oli se, että jos arkissa kerran oli vain yksi "edustaja" jokaisesta eläinlajista, niin miten ne oikein pystyivät lisääntymään?
Raamatun luomiskertomukseen perustuva kreationismi on vain yksi kreationismin muoto. esim. muslimikreationistejakin on. Ja niitä eläinlajien edustajia olikin siis arkissa yksi _pari_ kutakin. Paitsi niitä joita oli tarkoitettu uhrattavaksi jumalalle oli enemmän.
Aika pahan kysymyksen laitoit. Kreationismi on sen verran laaja aihepiiri, että siihen ei oikein pysty vastaamaan lyhyesti, mutta yritetään. :)
Kreationismi = luomisoppi. Kreationistit lähtevät siitä, että maailma (maailmankaikkeus) ja elämä on luotu. Luojan henkilöllisyys riippuu tietenkin kreationistin uskonsuuntauksesta. Luojan ei itse asiassa tarvitse edes olla mikään yliluonnollinen jumala. Esim. raelilaiset käsittääkseni uskovat ufomiesten luoneen elämän maapallolle.
Lueppa esim. Mooseksen 1. kirja raamatusta, niin huomaat, että mihin kristittyjen "harjoittama" kreationismi perustuu. :)
Mutta tämähän raapaisi vasta pintaa (jos sitäkään). Heitän sinua muutamilla linkeillä, joista voit lukea lisää..
http://gamma.nic.fi/~luominen/mitkreat.html
http://www.skepsis.fi/ihmeellinen/kreationismi.html
http://www.skepsis.fi/ihmeellinen/tieteellinen_kreationismi.html
Toivottavasti auttoi.
Kiitos vain valaisevista linkeistä. Enpä koskaan ollut kuullutkaan tällaisesta "tieteellisestä"-kreationismista.
Siinäpä onkin muuten mielenkiintoinen käsitys: "tiede" joka perustuu USKOON. Minä olen aina luullut, että tieteissä pitää perustella asioita rationaalisesti.
Nyt, kun minulle on selvinnyt, että kreationismia on montaa eri tyyppiä, olisi mukava kuulla tämän palstan kreationisteiltä mihin näistä teorioista he itseasiassa uskovat?