Tämän blogin tekijä on järkevä nainen.Tällaisia tarvittaisiin lisää.Hyvä huomata että näitä vielä on.Niin monen naisen ajatusmaailma nykyisin on pimpeli pom-tasoa.
Tästä käy ilmi miten feminismi on huono juttu.
Linkki:http://tuuli-blogi.blogspot.com/2007/10/maskuliinisuus-ei-tarkoita-sovinismia.html
Tästä käy ilmi miten feminismi on huono juttu.
Linkki:http://tuuli-blogi.blogspot.com/2007/10/maskuliinisuus-ei-tarkoita-sovinismia.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
minkä tämä henkilö oli kirjoittanut. Hyvin pitkälti samalla linjalla olen itsekin. Kaikillahan pitää olla samanlainen oikeus puolustaa itseä ja arvostella toisia ja olla kriittinen asioista. Itse kannatan ehdottomasti tasa-arvoa, missä ei todellakaan sukupuolen perusteella saavuta mitään extraa, vaan pelkästään omien tekojensa ja kykyjensä kautta se palkinto saadaan.
Feminismi on saavuttanut hyviäkin asioita, mutta tuntuu nykyisin siltä, että joillakin tämä alkaa mennä pahasti överiksi. Lähinnä tulee mieleen ääri-islamistien uskonsota. missä kaikki länsimaalaisuuteen liittyvä on pahasta.
Huvittavaahan se on, että jos siellä julkisuudessa joku nainen haukkuu miehiä jopa yleistäen niin miehet voi julkisuudessa vastata siihen vain hyvin diplomaattisesti, ettei sovinistiksi tuomita. Naista kun pidetään vain vahvana naisena kyseisessä tilanteessa.
Äärettömän mielenkiintoista seurata, mitä tuleman pitää. Eiköhän sitä tässä pienessä maassa ainakin ihan yhteinen sävel löydetä (tai johan tässä on koko ikänsä kaikkien kanssa toimeen tullut niin miksi ei tulevaisuudessakin)!
hyvä kirjoitus, mutta kuten otsikkosi sanoi "Feminismi ei hyvä juttu".
Ylläoleva johtuu siitä, ettei "nykyfeminismillä" ole mitään tekemistä asian kanssa vaan on mennyt yli, sen on myöntänyt eräässä dokkarissa nainen joka liikkeen perusti.
Naisia laitetaan väkisin kiintiöillä ja muilla erityisjärjestelyillä asemiin, joissa he eivät menesty. Omien naisesi"mies"kokemusteni perusteella niin se vaan menee, että mies on analyytinen, nainen hysteerinen.