Mikä on määräaikainen ja miten korko lasketaan?

Eli jos laitan esim 5000 euroa määräaikaiselle 3kk ja korko 4 %, niin tarkoittaako se sitä että saan 200 euron koron 3kk päästä ja voin nostaa rahan pois..ja siitä sitten lähdevero vähennetään.
Vai onko joku monimutkaisempi kaava?
45081
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Neljä prosenttia on vuosikorko. Kolme kuukautta on vuodesta 3/12 eli 1/4 ja siltä ajalta korkoa maksetaan vain neljäsosa vuosikorosta eli yksi prosentti. Saat siis 5000 eurolle kolmen kuukauden kuluttua korkoa 50 euroa. Tästä pankki pidättää lähdeveron 14 euroa ja nostettavissasi on lopulta 5036 euroa.

Äänestä

...jos korkokaava ei ottaisi aikaa huomioon. Jokainen saisi itse määrätä mistä ajasta korko% lasketaan.
Ei ole tainnut kirjoittaja olla matematiikan tunnilla kun koron peruskaava opetettiin.

Äänestä

Koron laskukaava:
korko % x pääoma x korkopäivät
-------------------------------
100 x 360

Sen mukaan siis 4x5000x(3x30päivää) siis kolmen kuukauden ajalta 50 euroa, mistä pois lähdevero = 36 euroa.

Talsa analysoi juuri hiljattain talletusten tappiollisuuden:

"Suomen Rahatiedon Taloussanomille tekemän talletuskorkovertailun mukaan vuoden 2006 marraskuun paras tarjous vuoden ja 25.000 euron talletukselle oli 3,76 prosenttia...28 prosentin lähdevero pudotti veronjälkeisen koron 2,71 prosenttiin.

Veronjälkeinen 2,7 prosentin tuotto olisi riittänyt hyvin kasvattamaan talletuksen ostovoimaa, jos inflaatio olisi pysynyt keskuspankin tavoitteen mukaisesti lievästi alle 2,0 prosentissa. Tilastokeskuksen kuluttajahintaindeksin mukaan hinnat olivat kuitenkin marraskuussa 2,9 prosenttia edellisvuoden marraskuuta korkeammat.
Parhaalla mahdollisella korolla tehdyn talletuksen ostovoima aleni siten noin 0,2 prosenttia vuodessa. Heikommilla talletuskoroilla menetys oli suurempi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keltanokka_- kirjoitti:

Eli jos laitan esim 5000 euroa määräaikaiselle 3kk ja korko 4 %, niin tarkoittaako se sitä että saan 200 euron koron 3kk päästä ja voin nostaa rahan pois..ja siitä sitten lähdevero vähennetään.
Vai onko joku monimutkaisempi kaava?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu