arvatkaapa mikä koulu. Saatan palata asiaan. Olen yksi sen koulun eronneista opettajista ja moitin koulun toimintoja raskaasti. Eikö oppilailla ole mitään ihmisarvoa ja OIKEAA hinnoittelua?
Katsokaa veroluetteloista, mitä firmat ja omistajat erikseen eri listoillaan tienaavat.
Verotustiedot ovat julkisia ja niitä voi katsella verotoimistojen odotusaulassa nimettöminä.
Huomaatte, että autokoulujen omistajat ovat paikkauntanne gigoloja, järisyttävän kovia rahan sankareita, tosi rikkaita. Te maksatte, jos tahdotte.
Varokaa hintakartelleita.
JOS opettajat vaihtuvat tiuhaan tahtiin,se todistaa tarpeeksi. Älkää menkö sellaiseen kouluun. Siellä on jotakin raskaasti vinossa.
Katsokaa veroluetteloista, mitä firmat ja omistajat erikseen eri listoillaan tienaavat.
Verotustiedot ovat julkisia ja niitä voi katsella verotoimistojen odotusaulassa nimettöminä.
Huomaatte, että autokoulujen omistajat ovat paikkauntanne gigoloja, järisyttävän kovia rahan sankareita, tosi rikkaita. Te maksatte, jos tahdotte.
Varokaa hintakartelleita.
JOS opettajat vaihtuvat tiuhaan tahtiin,se todistaa tarpeeksi. Älkää menkö sellaiseen kouluun. Siellä on jotakin raskaasti vinossa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kuolet jos et maksa,sama ilmiö tullut suomeenkin.
Varokaa myös sellaisia opettajia, jotka eivät pysy missään työpaikassa kovin pitkää aikaa ja ovat muutaman vuoden aikana vaihtaneet useaan kertaan työpaikkaa.
Kysykää ne paikat, joissa opettajanne on ollut viime aikoina.
Tosi on,opettajat nykyisin siis vasta valmistuneet eivät edes iltateoria tunteja viitsi pitää tai osaa pitää.pystyvä ope on kullan arvoinen nykyään varmaan pysyy samassa autok.ei päästetä pois vaikka hän haluais vaihtaa koulua.jarru-ukkoja kyllä löytyy! voi v...u kun on kuulkaa tasoeroja blokkaa tarkasti mihin meet.kyllä paskat opet saa lemput herkästi ku ei ees viiti yrittää.kiitos vaan häm.linna!!!!!!
koska järkevät opettajat huomaavat äkkiä rahastusmeiningin ja muut sotkut ja lähtevät siksi pois.
Monelle koululle ei ole se tiedon siirtäminen olleskaan tärkeää, vaan itsekehu ja rahastus.
JOS oppilaalle ei anneta riittävästi tietoa ja taitoa, on autokoulu menetellyt väärin.
Mittari: Jos opet vaihtuvat missä työpaikassa vaan, se kielii siitä, että työpaikassa ei kaikki ole kohdallaan.
Eräässäkin koulussa kemissä oli hirvittävä paine ja jännitys koko ajan. Omistaja leikki suurta keisaria ja komenteli oppilaita ja opettajia.
No. Opet kaikkosivat, vaikka työttömyyden uhalla.
Se puhuu paljon.
Torniossa asiat ovat aivan toisella tasolla. Hyvällä. Kemissä on punainen henki ja samalla kapitalistirahastus ja monopoli, eli sovitut ylisuuret hinnat.
Kyseessä on oikeasti poliisi- ja kuluttajasuoja- asiamiehen juttu.
Tehkää ilmoitus niin "huuhkaja" lentää putkaan ja linnaankin.
olekkin kovin taistelu,niin olen kuullut?
Kemissä kurssihinnat ovat aika tarkkaan 200 Euroa halvemmat kuin Torniossa. Lapin edullisimmat hinnat ovat Kemissä ja Rovaniemellä.Erot kalleimman ja halvimman välillä noin 400Euroa.
Pitäisi tuntea todellinen tilanne, eikä heitellä täysin perättömiä väitteitä ja hintatietoja.
Sama tyyppi on täällä nimettömänä hyökkäillyt aikaisemminkin. Oliskohan tuo aika jo miehistyä???
Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan miettiköön se, joka maksaa. Tosin, jos kilpailua ei löydy parin sadan kilometrin säteellä, niin paljonko on vaihtoehtoja?
ope, eli entinen.
Autokoulu
-peruuttaa oppilaan kanssa sovitun ajoajan.
-antaa väärää opetusta
-viivyttää ajokortin saantia yli 6 viikkoa
-vaihtaa jatkuvasti oppilaan harjoitusautoa
-oppilaan opettajat vaihtuvat toistuvasti
Viite: Kuluttajasuojalaki.
Jk. Se koskee myös puistobulevardin porukkaa
Santeri Alkion oppilas
Tuu Pkle kattoo minun tuloja,opet tienaa mn.35000e+sos kulut n.18000+alv 22%(11660)=n65000e/ukko.Minä saan voin saada palkkaa näillä P hinnoilla 11000e/vuosi.Tule tarkistaan ouluun,kaippa kemissä on niin hyvät hinnat,täällä b-kortti n.1350e+kulut.
oo että palkat saavat olla 40% kokonaismenoista.Näin laskien että omistajikin saisi palkan+katteen riskistä(5%) autokoulun b-kortin hinnan pitäisi olla vähintään 2500e.Huom hampurilaiskopinpitäjällä kate n.60%.Terveisin Ekonomi jolle ei asia kuulu.
jos sillä voi noin rikastua. Turha itkeä menetettyä työpaikkaa.
Ihan turha marista toisen suuria tuloja, kun itsekin voi perustaa autokoulun, sijoittaa jonkun tonnin kiinni ja kun nyt saa intiasta uusia autoja 1700 eurolla, niin autojen hinnatkaan eivät ole esteenä. Työharjoittelijoita löytyy toimisto- ja koulutushommiin yms. Vielä kun lupaa työharjoittelijoille ilmaisen tai lähes ilmaisen asunnon, niin moni tulee jonossa töihin.
Olenhan yliopisto-opintojeni täydennyksen jälkeen vuonna 2004 siirtynyt II- asteen oppilaitokseen opettajaksi ja varmuudella jotain aivan muuta, kuin liikenne.
Sieltähän minä opettajan tehtävistä kolmeksi vuodeksi autokoulumaailmaan piipahdinkin ja lähinnä järkyttyäkseni. Oli ja on paljolti hyviä, mutta valitettavasti myös muutamia surkeita kouluja.
Surullista ja täysin valvomatonta.
Onneksi oppilaat näkevät ja kuulevat ja voivat siten itse ottaa kantaa laatuun ja asiallisuuteen.
Muistutan, että olen toiminut myös liikenneopettajaksi kouluttavan HAOKK:nkin opettajana ja opettanut myös tulevia liikenneopettajia.
Taustaltani löytyy myös vuosikausia kestänyttä muutakin kuin liikenneopettajan koulutusta, joka soveltuu mm. autokoulutyöskentelyyn.
Yliopisto-opintoni ja TKK:n opiskeluni jatkuvat kaiken aikaa, ehkäpä vielä parisen vuotta.
Suosittelen muillekin alan harrastajille, porojen ja kaamoksen aleella.
Liiketoiminta on toki laillista ja sallittua, mutta niissä täytyy huomioida lait, asetukset, määräykset ja korkea moraali.
Jos sattuu vielä lisäksi olemaan omantuntonsa kanssa sopusoinnussa, on kaikki kohdallaan.
Oppilaat eivät suinkaan ole jotakin epämääräistä rahastusmassaa, vaan ihmisiä.
Siksi voisitte käyttäytyä heitä kohtaan asiallisesti.
Älkää korottako itseänne keisareiksi ja sotaherroiksi. Käskijiksi ja äkseeraajiksi.
Yrittäkää myös opettaa voimassaolevien säännösten mukaan. Sehän oli heikkoutenne, kun tapasimme.
Kartellista puhuttaessa, eli hintojen sopimisesta "kilpailevien" autokoulujen kesken totean sen oleva laitonta ja rikollista.
Onko siten menetelty, selviää hintoja vertailemalla.
Pohjoisia autokouluja valvoo Ajovarma Oy, valtion laitos. Sinne voi laittaa sähköpostia, jopa nimettömänä.
Jokainen tutkintotoimisto, etenkin esimies ottaa myös vastaan valituksia yms.
Käyttäkäämme oikeuksiamme. Näin saamme aikaiseksi tason nousua oppilaskunnnan hyväksi.
Tehokas, ylikoulutettu ja luotettava ajotutkintojen vastaanottaja on ainakin se Keminmaan alueen Tapio. Sukunimeä en nyt muista.
että oletkin siirtynyt muulle koulutusalalle.Yleensä alalta karsiutuukin kolmen vuoden sisällä henkilöt, jotka eivät alalla menesty.
Ja kyllä me täällä porojen ja kaamoksen aluella ollaan ammattilaisia, eikä harrastajia.