Viime yönä ennen nukkumaanmenoa

ykskaks minulle valkeni

Olen pitkään ollut huolissani, hyväksytäänkö minua sellaisena kuin olen?

Olen koittanut olla mieliksi ensin vanhemmilleni sitten sisarilleni, kaikille kohtaamille ihmisille.

Elämääni on leimannut suurelta osalta uskon lahko ja kaikki tekemiseni on mitattu suhteessa tuohon lahkoon, mutta kun olen yrittänyt mielistellä ja olla ystävä kaikkien kanssa (myös lahkoon kuulumattomien kanssa), niin se on johtanut väistämättä jatkuvaan puntarointiin ja tasapainotteluun - ja se on raskasta, mutta kasvattavaa ja vaatii ehkä liiankin pitkän ajan, sillä olen 42 vuotias mies.

Minulla on kuitenkin paras ja kaunein vaimo, mahtavimmat lapset, hyvä työpaikka ja nyt hyvä itsetunto.

Olen turhaan potenut huonoa omaatuntoa ratkaisuistani, siilä minut erotettiin uskonlahkosta ja siinä meni lähisukulaiseni, isä ja siarista suurin osa ja entiset lahkolaiset.

Olen kaikille yrittänyt perustella valintojani, mutta minun ei enää tarvitse, koska ne ovat minun valintani. En yritä ottaa enää yhteyttä niihin, joiden kanssa ei synkkaa... Ottakoon he vuorostaan minuun, vaikka ikuisuus menisi. He ovat valinneet jo, miksi mielistelisin ja yrittäisin selitellä kenellekkään?

Riittää kun tästä eteenpäin selittelen ja mielistelen vaimolleni vain ja rakastan häntä ja lapsiani, muista en piittaa. Tykätkää tai ette, se on oma asianne. siitä veisaan viis!

Yhtäkkiä tuli niin rauhallinen olo.

3

1785

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollut aikoinani

      mutta kyllä se kannatti ei huonossa uskossa mitä jotkut viljelee ole sijaa hyville ihmisille, sillä mitä he tekevät lähimmäisilleen sen he saavat palkaksi lopun ajalla. kerrotko missä lahkoss oikein olit? tuntuu niin tutlta

      • tuntuututulta

        Kuulostaa ja tuntuu tutulta, mutta hienoat että olet nyt täysin sujut itsesi kanssa! Mikä ihana tunne. Ettet vain olisi kuulunut jehovantodistajiin? Osa suvustani kuuluu tähän lahkoon.


      • naulakantaan
        tuntuututulta kirjoitti:

        Kuulostaa ja tuntuu tutulta, mutta hienoat että olet nyt täysin sujut itsesi kanssa! Mikä ihana tunne. Ettet vain olisi kuulunut jehovantodistajiin? Osa suvustani kuuluu tähän lahkoon.

        On siellä ihan kivojakin, mutta joukossa tyhmyys tiivistyy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      81
      1344
    2. 72
      1194
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1061
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      848
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      770
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      73
      692
    10. 44
      622
    Aihe