Viime yönä ennen nukkumaanmenoa

ykskaks minulle valkeni

Olen pitkään ollut huolissani, hyväksytäänkö minua sellaisena kuin olen?

Olen koittanut olla mieliksi ensin vanhemmilleni sitten sisarilleni, kaikille kohtaamille ihmisille.

Elämääni on leimannut suurelta osalta uskon lahko ja kaikki tekemiseni on mitattu suhteessa tuohon lahkoon, mutta kun olen yrittänyt mielistellä ja olla ystävä kaikkien kanssa (myös lahkoon kuulumattomien kanssa), niin se on johtanut väistämättä jatkuvaan puntarointiin ja tasapainotteluun - ja se on raskasta, mutta kasvattavaa ja vaatii ehkä liiankin pitkän ajan, sillä olen 42 vuotias mies.

Minulla on kuitenkin paras ja kaunein vaimo, mahtavimmat lapset, hyvä työpaikka ja nyt hyvä itsetunto.

Olen turhaan potenut huonoa omaatuntoa ratkaisuistani, siilä minut erotettiin uskonlahkosta ja siinä meni lähisukulaiseni, isä ja siarista suurin osa ja entiset lahkolaiset.

Olen kaikille yrittänyt perustella valintojani, mutta minun ei enää tarvitse, koska ne ovat minun valintani. En yritä ottaa enää yhteyttä niihin, joiden kanssa ei synkkaa... Ottakoon he vuorostaan minuun, vaikka ikuisuus menisi. He ovat valinneet jo, miksi mielistelisin ja yrittäisin selitellä kenellekkään?

Riittää kun tästä eteenpäin selittelen ja mielistelen vaimolleni vain ja rakastan häntä ja lapsiani, muista en piittaa. Tykätkää tai ette, se on oma asianne. siitä veisaan viis!

Yhtäkkiä tuli niin rauhallinen olo.

3

1779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollut aikoinani

      mutta kyllä se kannatti ei huonossa uskossa mitä jotkut viljelee ole sijaa hyville ihmisille, sillä mitä he tekevät lähimmäisilleen sen he saavat palkaksi lopun ajalla. kerrotko missä lahkoss oikein olit? tuntuu niin tutlta

      • tuntuututulta

        Kuulostaa ja tuntuu tutulta, mutta hienoat että olet nyt täysin sujut itsesi kanssa! Mikä ihana tunne. Ettet vain olisi kuulunut jehovantodistajiin? Osa suvustani kuuluu tähän lahkoon.


      • naulakantaan
        tuntuututulta kirjoitti:

        Kuulostaa ja tuntuu tutulta, mutta hienoat että olet nyt täysin sujut itsesi kanssa! Mikä ihana tunne. Ettet vain olisi kuulunut jehovantodistajiin? Osa suvustani kuuluu tähän lahkoon.

        On siellä ihan kivojakin, mutta joukossa tyhmyys tiivistyy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3195
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1264
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      988
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      61
      873
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      752
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe