museokilvet

vanhus.

olen miettinyt, että mitä etuja museokilvistä saa vai saako jotain?

10

5329

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syynääjä.

      Sama etu kuin on siinä museoajonauvossakin.

    • Honk!

      Ei rekisterikilvistä saa museoautoon muuta kuin visuaalista etua. MA-alkuisia kilpiä ei ole pakko laittaa. Nykyisen valkoisen tunnuksen voit vaihtaa mustiksi tai entisen tunnuksen takaisin. Ovat asiaankuuluvamman näköiset v. 1972 vanhemmissa autoissa. Älä vaadi mustia kilpiä -72:sta nuorempaan, ei mielestäni sovi eikä ainakaan pitkinä.

      • sdjfsjfj

        noista pitkistä mustista kilvistä (kolme kirjainta ja numeroa) - jotenkin oudon näköiset !


      • Fordistikkk

        Saako noita mustia kilpiä edes -72 vuosimallista uudempiin? Luulisin että ei sillä ne ei auton ikään kuulu


    • onko noista

      kilvistä mitään hyötyä, vaan museo katsastuksesta ja rekisteröinnistä on siinä mielessä että kyseisen ajoneuvon tarvitsee katsastaa vain joka toinen vuosi ja ja jos ensirek. on ennen 1960 niin joka neljäs vuosi...Ja sitten ne muut kulut, ei käyttömaksua ja diesel malleissa ei dieselveroa sekä itsellä 10-pyörä Sisu jossa vakuutus 25euroa/vuosi...Saa ajaa 30pv/vuosi, tosin sitä ei valvo kukaan eli on oman tunnon kysymys, jossa on varmastikin väärinkäytöksiäkin ja varmaan siitä johtuu että ikää muutettiin 25-vuodesta 30-vuoteen...Eli kyllä senkin vielä osa kieroilijoista pilaa, että jotain heikennyksiä vielä tulee...

    • tietämätön jenkki

      Tuo minun kysymys kuulostaa erittäin tyhmältä, mutta kysyn silti. Saako autolla, joka on museokilvissä, ajaa liikenteessä.

      Kiitoksia jo etukäteen!

    • onko lumi kylmää?

      No toki saa!Enpä tiedä mitä hyötyä mahtaa olla kilvistä joilla EI saa ajaa liikenteessä,ellei kyseessä ns näyttelyautoissa ym olevia originaaleja tai ei ulkomaankilpiä,mainoskilpiä tai tiivitaavin vaunuihin värkättyjä ELLI,JUUSO tms typeryyksiä..
      Ja kilvillähän ei saa tietty ajaa(eikä kovin helppoakaan kun ei pyöriä...) vaan autolla/mp joka on liikenteeseen soveltuvassa kunnossa katsastuksineen,vakuutukset ym ok.
      Kaikki tämä olisi selvinnyt ihan googlettamallakin.....

    • 16+5

      Kyllä niitä mustia kilpiä saa uudenpiinkin autoihin - taisi olla Mobilisti Seniorissa joku ysisatanen saabi jossa oli mustat kilvet - ei kyllä minun mielestäni sopineet siihen autoon ollenkaan,,,,, mutta sehän on makuasia ?

    • Rumuus

      Jos auto on museorekisterissä niin siihen saa mustatkilvet vaikka onkin uudempi kuin tuo 1972.

    • mitä tarkoitat

      Puhutaanko nyt pelkistä mustapohjaisista kilvistä missä tahansa ajoneuvossa vai ajoneuvosta joka on museorekisteröity? Ei pelkistä kilvistä tietenkään ole mitään hyötyä, paitsi historian kannalta. Museoautossa voi olla myös uuden malliset kilvet.
      Katso Trafin sivuilta tietoa jos epäselvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4858
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      156
      2771
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2369
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1548
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      46
      1513
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1500
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      85
      1334
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      155
      1078
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1065
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1012
    Aihe