Eli vaikka näin:
Käyttäjä napsuttelee arvoja taulukkoalueelle B3:J10. Kunkin sarakkeen 2. rivillä on pitkä kuvaus, jonka käyttäjän pitäisi nähdä ko. sarakkeeseen arvoja syöttäessään. Taulukko kuitenkin näyttäisi kömpelöltä jos sarakkeiden B-J leveys olisi niin leveä että 2. rivin arvon näyttämiselle olisi tilaa. Rivityksestäkin huolimatta.
Miten saan haluamaani soluun (vaikka A1) näkyville aktiivisen sarakkeen rivin 2 arvon? Onnistuuko ilman VBA-ohjelmointia?
Aktiivisen solun mukaisen sarakkeen tietyn rivin arvon näyttäminen toisessa solussa
6
495
Vastaukset
- rpo
kaikkein parhaiten. Klikkaa kyseisen taulun nimeä taulukon alalaidassa hiiren oikealla näppäimellä ja valitse 'Näytä koodi'. Kopioi makro siihen makroikkunaan. Tämän jälkeen tämän taulun soluihin B3:J10 tietoa syötettäessä ao. sarakkeen rivillä 2 oleva tieto saadaan A1 -soluun.
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Not Intersect(Target, Range("B3:J10")) Is Nothing Then
col = Target.Column
On Error Resume Next
If Target.Value = "" Then Exit Sub
Range("A1") = Cells(2, col).Value
Range("A1").Columns.AutoFit
End If
End Sub- Jo helpottaa!
Hieno homma! Sen verran muutin, että vaihdoin ton eventin Worksheet_SelectionChange, koska A1:n arvo pitää vaihtua heti kun käyttäjä siirtyy seuraavaan sarakkeeseen, ei vasta arvon syötön jälkeen syystä että se A1:ssä näytettävä teksti on ohje käyttäjälle arvon syöttämiseen. Ja ton autofitin poistin tässä tarpeettomana.
Mutta siis iso kiitos! - Vai saako?
Jo helpottaa! kirjoitti:
Hieno homma! Sen verran muutin, että vaihdoin ton eventin Worksheet_SelectionChange, koska A1:n arvo pitää vaihtua heti kun käyttäjä siirtyy seuraavaan sarakkeeseen, ei vasta arvon syötön jälkeen syystä että se A1:ssä näytettävä teksti on ohje käyttäjälle arvon syöttämiseen. Ja ton autofitin poistin tässä tarpeettomana.
Mutta siis iso kiitos!Miten tuota kooda pitäisi muuttaa tai mihin se pitäis viedä, jos haluaisin tuon alkuperäisen kysymyksen toiminnallisuuden kaikille (identtisille) taulukoille samassa työkirjassa. Ei kai sitä koodia erikseen tarvi jokaiselle taulukolle kopsia?
- rpo
Vai saako? kirjoitti:
Miten tuota kooda pitäisi muuttaa tai mihin se pitäis viedä, jos haluaisin tuon alkuperäisen kysymyksen toiminnallisuuden kaikille (identtisille) taulukoille samassa työkirjassa. Ei kai sitä koodia erikseen tarvi jokaiselle taulukolle kopsia?
ThisWorkbook-moduuliin.
- rpo
rpo kirjoitti:
ThisWorkbook-moduuliin.
Varmin tapa on siirtää makro jokaisen taulun makromoduuliin.
Jos ei tartte solusta lukea niin kayttokelpoisin tapa on kelpoisuusehdon sanomaruutu ja ruksi kun solu on valittuna kohtaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36912370Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2575414Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736